Ineta Zommere: Erozijas

Dabā dabisku procesu rezultātā, tādu kā ūdens un vējš, augsne un ieži laika gaitā noārdās. Šo precesu sauc par eroziju. Arī mutes dobumā notiek šāds zoba audu noārdīšanās process, kuru sauc par eroziju.

Par erozijām (no latīņu valodas ‘erosio’ – ‘izskalošana’, ‘sairšana’) sauc hronisku (ilgstošu) patoloģisku, lokālu zoba cieto audu zudumu, ko izraisa skābes iedarbība uz zoba audiem. Šis patoloģiskais process notiek bez baktēriju klātbūtnes. Skābe nonāk tiešā kontaktā ar zoba emalju, un tā kļūst mīkstāka, sākas demineralizācija, kad no emaljas izskalojas minerālvielas. Šis erozīvais process ir pakāpenisks, tāpēc tam izšķir dažādas pakāpes – no virspusējiem bojājumiem, kas skar tikai zoba ārējo emaljas slāni, līdz dziļiem bojājumiem, kuri sniedzas dziļi zoba slāņos, dažkārt īpaši smagos gadījumos pat sasniedzot zoba pulpu jeb nervu. Eroziju mutes dobumā var novērot uz tām zoba virsmām, kur visbiežāk notiek zoba kontakts ar skābi, piemēram, uz lielo dzerokļu kožamajām virsmām un augšējo priekšzobu iekšējām un ārējām virsmām. Priekšzobiem erozīvie bojājumi ir labi norobežoti, ar asām malām un leņķiem, ar plakanu seklu virsmu. Uz lielajiem dzerokļiem erozija izskatās kā dažāda dziļuma ieapaļas bļodiņas. Erozīvā bojājuma pamatne ir gluda un spīdīga. Biežākās sūdzības pacientiem ir par estētiku un zobu jutību.

Zobu erozijas cēloņi

  • Ārējās izcelsmes skābju iedarbība, kad notiek pārmērīga skābu produktu lietošana uzturā. Notiek skābo produktu tiešs kontakts ar zoba audiem, un šīs uzturproduktu skābes veicina zobu erozijas attīstīšanos. Šādi produkti ir dažādi augļi (īpaši citrusaugļi), limonādes, Cola, Fanta, skābas sulas, kafija, vīns. Erozijas iemesls var būt arī medikamentu lietošana, kuri satur zemu Ph, kā arī C vitamīna regulāra lietošana.
  • Iekšējas izcelsmes skābju iedarbība, piemēram, kuņģa darbības problēmu dēļ (gastrīts, kuņģa čūlas, atvilņa slimība) kuņģa skābe var nokļūt mutes dobumā un nonākt saskarē ar zobiem, izraisot zobu eroziju. Arī bulīmija un anoreksija veicina izteiktu zobu eroziju, jo arī pie šīm slimībām zobiem ir saskare ar kuņģa sulu.
  • Apkārtējās vides iedarbība, kas izraisa eroziju, kad cilvēks regulāri atrodas ar skābēm un to saturošām vielām piesārņotā vidē (piemēram, strādājot rūpnīcās, ķīmiskās laboratorijās). Esot šādā vidē, var notikt skābju daļiņu ieelpošana un nokļūšanu cilvēka mutes dobumā, kas veicina zobu erozijas veidošanos.

Lai ārsts diagnosticētu eroziju, ir nepieciešama rūpīga veselības un dzīvesveida anamnēze (informācijas iegūšana), piemēram, jānoskaidro ēšanas paradumi, gremošanas sistēmas simptomi, medikamentu lietošana, darba apstākļi, mutes higiēnas paradumi un esošās slimības.

Ārstēšana

Erozīvo bojājumu ārstēšana ir atkarīga no bojājuma atrašanās vietas un patoloģijas pakāpes. Tādos gadījumos, ja ir apdraudēta zoba struktūra, zobs ir jutīgs un estētiski traucējošs, ir nepieciešama zoba plombēšana. Gadījumos, ja erozīvais defekts ir izteikti progresējis, tad nepieciešama zobu protezēšana ar kroņiem vai tiltiem.

Padomi, kā novērst zobu eroziju

Pacientam ir jāapzinās esošā situācija un jādara viss, lai iespējami novērstu izraisošos faktorus.

  • Pēc skābi saturošu ēdienu un dzērienu lietošanas uzturā izskalojiet muti ar tīru ūdeni, tad zobi netiks ilgstoši pakļauti skābju iedarbībai. Vismaz pusstundu nevajadzētu tīrīt zobus, jo tieši tad zobu emalja ir ļoti mīksta un viegli ievainojama.
  • Pēc ēšanas ieteicams lietot košļājamo gumiju bez cukura, lai mutē ātrāk sarodas siekalas, kas ir zobu dabīgā aizsargsistēma. Siekalas veic emaljas atjaunošanas funkciju, zobu emalju stiprinot ar siekalu sastāvā esošajām minerālvielām.
  • Skābas sulas un dzērienus nevajag lietot visas dienas garumā, jo tad skābe mutē atrodas ilgstoši un veicina erozijas veidošanos. Slāpju remdēšanai izvēlieties tikai un vienīgi ūdeni.
  • Dzerot gāzētus un skābus dzērienus, izmantojiet kokteiļu salmiņus. Tad varam būt droši, ka skābe mazāk saskarsies ar zobu virsmām.
  • Ievērojiet sava zobārsta sniegtos norādījumus, piemēram, ka nepieciešams lietot zobu birsti ar mīkstiem sariņiem un jutību samazinošu zobu pastu.
  • Regulāri apmeklējiet zobārstu.

http://www.apinesklinika.lv

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada jūlija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!