Ilze Āboliņa: Par un ap vārdu “probiotikas”
Probiotikas, ja tā var teikt, ir droši un draudzīgi dzīvi mikroorganismi.
Grieķu valodā ‘pro biotica’ nozīmē ‘dzīvībai’. Precīzāku probiotiku definīciju ir devusi Pasaules Veselības organizācija: “Probiotikas ir dzīvi mikroorganismi, kas, lietoti pietiekamā daudzumā, dod labumu veselībai.”
Arvien populārāka kļūst dažādu uztura bagātinātāju lietošana. Uztura bagātinātāji ir pārtikas produkti parastā uztura papildināšanai. Tie ir koncentrētas uzturvielas (vitamīni un minerālvielas) vai citas vielas, kurām ir uzturvērtība vai fizioloģiska ietekme atsevišķi vai kombinācijās, un tos izplata un realizē devās — kapsulās, pastilās, tabletēs, dražejās un citos veidos, pulvera maisiņos, ampulās un citā iesaiņojumā, kas paredzēts lietošanai mazos un nomērītos daudzumos. Latvijā no visiem reģistrētajiem uztura bagātinātājiem apmēram 3% (145 nosaukumu produkti) satur organismam labvēlīgās baktērijas jeb, kā mēs tās saucam, – probiotikas.
Diemžēl jau septiņus gadus jēdziena probiotikas lietošana ir palicis neatrisināts jautājums Eiropas Savienības normatīvajos aktos – kopš 2007. gada 1. jūlija, kad spēkā stājās Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 1924/2006 Par uzturvērtības un veselīguma norādēm uz pārtikas produktiem (Regula).
Šo Regulu piemēro pārtikas produktu uzturvērtības un veselīguma norādēm, kas sniegtas tirdzniecības informācijā marķējuma, noformējuma vai reklāmas veidā attiecībā uz pārtikas produktiem, ko piegādā galapatērētājam. Saskaņā ar Regulu veselīguma norāde ir jebkura norāde, kas pauž, liek domāt vai netieši norāda, ka pastāv saikne starp pārtikas produktu kategoriju, pārtikas produktu vai kādu tā sastāvdaļu un veselību. Tā arī vārds probiotikas kļuva par veselīguma norādi. Lai gan organismam labvēlīgās baktērijas dažādos produktos izmantotas gadiem, Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) veselīguma norādes saistībā ar mikroorganismiem neapstiprināja.
Līdz ar to probiotiku ražotāji Eiropas Savienībā nevar šo terminu izmantot kā pārdošanas nosaukumu, lai informētu savus patērētājus. Ņemot vērā šo problēmu, ir izveidota Starptautiskā Probiotiku asociācija (International Probiotics Association – IPA), kas cer atrisināt sasāpējušo jautājumu attiecībā gan uz vārda probiotikas, gan citu veselīguma norāžu lietošanu saistībā ar mikroorganismiem.
Mg.pharm. Ilze Āboliņa,
Pārtikas un veterinārā dienesta
Novērtēšanas un reģistrācijas departamenta
Pārtikas produktu reģistrācijas daļas vecākā eksperte
Foto: Pexels.com
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2015. gada oktobra numurā!