Ieva Tolmane: Alkohols un aknu veselība

Jūnijā, kad latvieši pulcējas pie ugunskura, lai ar putojošiem alus kausiem tradicionāli svinētu Līgo svētkus (turklāt šogad, kad svētkos paredzētas piecas brīvas dienas no vietas), svarīgi pieskarties allaž aktuālai tēmai – alkohola lietošanai veselības kontekstā. Šoreiz par vienu no svarīgākajiem orgāniem – aknām – un to veselību sarunā ar hepatoloģi, infektoloģi Dr. med. Ievu Tolmani – speciālisti, kas diendienā saskaras ar aknu slimību pacientiem, kuri pārmērīgi lietojuši alkoholu.

Pārmērīgi lietojot alkoholu, aknu šūnās uzkrājas tauki un veidojas tā sauktā taukainā hepatoze. Protams, ir arī vēl citi šīs slimības attīstības iemesli – tādi kā aptaukošanās, retāk – atsevišķu medikamentu lietošana vai saslimšana ar konkrētiem vīrusiem.

Taukainā hepatoze būtībā cilvēkam problēmas nerada, jo viņš to visbiežāk nejūt. Ar laiku aknu izmērs palielinās (dažreiz pat ievērojami), taču arī to cilvēks var nejust, jo aknas kapsula iestiepjas pakāpeniski, lēni, tāpēc sāpes nerada. Cilvēks jūtas labi un pat nenojauš, ka aknās ir sācies bojājuma process.

Taukainā hepatoze var ilgt gadiem, un tad kādā brīdī aknu šūnās sākas hronisks iekaisums, kas veicina aknu cirozi – slimību, no kuras ārsti un pacienti baidās.

Aknu ciroze nozīmē, ka aknās ilgstošas tauku uzkrāšanās un hroniska iekaisuma dēļ pakāpeniski ir izveidojušies un izgulsnējušies saistaudi, līdz ar ko mainās aknu struktūra un tiek progresējoši traucēta aknu funkcija. Aknu šūnas iet bojā un vairs neatjaunojas, tādēļ izzūd aknu spēja kā organisma lielākajai laboratorijai veikt savas galvenās darbības – fermentu, olbaltumvielu, recēšanas faktoru, žults ražošanu, kā arī organisma attīrīšanu no toksiskajām vielām. Ja aknu filtrs nestrādā, kaitīgie produkti nonāk smadzenēs un cilvēkam parādās apziņas traucējumi jeb encefalopātija, kas noved līdz pat komai.

Alkohola mērs

Dažādos literatūras avotos aprakstīts atšķirīgs alkohola daudzums, ko pieļaujams lietot dienas laikā, uzskatot to par relatīvi drošu, tomēr tas ir ļoti individuāli. Diemžēl tests, ko varētu veikt, lai saprastu, cik daudz alkohola cilvēks var droši lietot, neriskējot sabojāt aknas, nav pieejams. Tāpēc jāuzsver, ka regulāra alkohola lietošana nevienā gadījumā nav nekaitīga. Regulāri nozīmē katru dienu vai katru otro dienu, vai, ja visu darba nedēļu nedzer, bet nedēļas nogalē nodzer trīs dienas pēc kārtas.

Turklāt katrs cilvēks ļoti labi spēj apzināties, vai viņš lieto alkoholu par daudz, un, ja cilvēkam rodas šāda sajūta, viņam ir jāpasaka sev “stop”.

Bieži vien pacienti nesaprot – es taču nemaz tik daudz nedzeru, un man ir ciroze, bet kaimiņam, kurš dzer trīsreiz vairāk, viss ir kārtībā. To, vai mums ir nosliece uz aknu bojājumu vai nav, nosaka lielākoties ģenētika, tāpēc var būt gadījumi, kad dzīves laikā alkohols lietots ļoti daudz, bet aknas nav bojātas.

Protams, pastiprināta alkohola lietošana ir kaitīga jebkurā gadījumā, jo ietekmē ne tikai aknu funkciju, bet var izraisīt arī aizkuņģa dziedzera slimības, palielina vēža risku, sociālu negadījumu risku, pasliktina dzimumfunkciju, var radīt smadzeņu garozas atrofiju un citas problēmas, līdz ar to jebkuram, kurš alkoholu lieto pārmērīgi, noteikti būs kāds kaitējums.

Jāpiebilst, ka aknu bojājuma ātrāku progresiju līdz cirozei var veicināt, ja kopā ar alkoholu lietotas arī citas toksiskas vielas – narkotikas, enerģijas dzērieni vai uztura bagātinātāji un ja ir arī vēl kāda aknu vai imūnsupresīva slimība – autoimūns hepatīts, C hepatīts, HIV infekcija vai citas. Ja cilvēkam, kas pastāvīgi lieto alkoholu, parasti ciroze attīstās 15–20 gadu laikā, tad gadījumā, ja ir blakus slimība vai toksisku faktoru ietekme, tas var notikt jau piecu gadu laikā.

Pirmie un vēlīnie simptomi

Sākotnēji aknu bojājuma simptomu var nebūt vispār vai kā vienīgais simptoms var būt smaguma, diskomforta sajūta labajā paribē. Visbiežāk bojājums izpaužas vien tad, kad izveidojusies un diezgan tālu attīstījusies ciroze – rodas dzīvībai bīstami simptomi, piemēram, asiņošana no kuņģa un zarnu trakta, vēdera apjoma pieaugums, uzkrājoties šķidrumam, tūskas veidošanās un līdz ar ko arī nieru funkcijas pasliktināšanās, apziņas traucējumi, koma. Šādā vēlīnā stāvoklī ļoti viegli pievienojas infekcijas, kas aknu cirozes pacientiem var kļūt par nāves iemeslu. Vēl ir pazīmes uz ādas – veidojas aknu zvaigznītes, zemādas vēnu zīmējums uz vēdera, ginekomastija – vīriešiem palielinās krūšu dziedzeri.

Kādreiz īpaši vīriešu vidū ir dzirdēti mīti – “ja es nedzeršu, tad nebūšu kārtīgs vecis” vai “ja būs lemts, tad miršu vienalga, bet kā gan es veču kompānijā būšu vienīgais atturībnieks”. Diemžēl miršana no aknu cirozes nav viegls process – tā nebūt nav karaļa nāve, kad nokrīti un esi beigts. Tas ir ļoti smags posms pacienta dzīvē – cilvēks bieži vien ilgstoši ir smagā stāvoklī, mokās, brīžiem kļūst labāk, bet brīžiem pavisam slikti.

Svarīgi arī, ka ciroze ir būtisks riska faktors aknu vēža attīstībai.

Bojājuma diagnostika

Lai diagnosticētu aknu bojājumu, nepieciešama kompleksa pieeja. Vispirms ārsts jau apskates laikā spēj pamanīt hroniskās aknu bojājuma pazīmes uz pacienta ādas, sataustīt palielinātās aknas. Tālāk iespējams veikt analīzes, kas uzrāda aknu funkciju izmaiņas, ultrasonogrāfiju, kurā var atpazīt tauku uzkrāšanās pazīmes aknās, kā arī palielinātu liesu cirozes gadījumā. Kā papildu diagnostikas izmeklējumu, lai precīzi izvērtētu bojājuma dziļumu, var veikt aknu biopsiju – paņemt mazu gabaliņu no aknu audiem un to morfoloģiski izvērtēt zem mikroskopa, ļaujot noteikt procesa pakāpi un aktivitāti.

Ārstēšanas iespējas

Kamēr aknu bojājums ir taukainās hepatozes stadijā, tas ir ārstējams, taču, līdz ko iestājusies cirozes stadija, bojājums kļūst neatgriezenisks. Ja cilvēks pārstāj lietot alkoholu taukainās hepatozes stadijā, pēc gadiem šie tauki pakāpeniski izzūd un aknas atkal var strādāt pilnīgi normāli. Dažreiz cilvēki brīnās, ka alkoholu nelieto jau 5–10 gadus un tikai pēc tik ilga laika parādījušās cirozes pazīmes. Tā var būt, ja pirms tam ilgstoši pastiprināti lietots alkohols un jau tolaik izveidojušās cirozei raksturīgas pārmaiņas. Var paiet vairāki gadi, līdz ciroze dekompensējas un parādās nopietni simptomi.

Pacientam ar dekompensētu cirozi, kam vēdera dobumā krājas šķidrums lielā daudzumā, vienīgā izārstēšanās iespēja ir aknu pārstādīšana, taču šeit jāpiemin divi “bet”. Pirmkārt, visā pasaulē noteikumi paredz, ka cilvēks, kurš lieto alkoholu, nemaz netiek iekļauts transplantācijas rindā, jo diezgan droši zināms, ka viņš pēc operācijas atbrauktu mājās un “nosvinēs” aknu transplantācijas faktu ar kādu alkohola devu. Rindā iespējams iekļaut motivētu cilvēku, kurš vismaz sešus mēnešus no alkohola lietošanas ir atturējies. Tātad, ja cilvēks šo laiku ar savu nopietno slimību izdzīvo, viņš tiek iekļauts rindā un var cerēt uz piemērota orgāna saņemšanu. Ja šim cilvēkam tiks veikta transplantācija un viņš turpmāk nelietos alkoholu, dzīves kvalitāte būs ļoti laba.

Otra problēma ir, ka Latvijā aknu pārstādīšana nav rutīnā iegājusi metode. Gadā pie mums notiek pāris transplantāciju, līdz ar to nav tā, ka katrs, kurš vēlas, varētu iegūt jaunu orgānu. Visnotaļ nevar paļauties uz principu “dzeršu, atbraukšu, un man kāds transplantēs aknu”, jo tā noteikti nebūs.

Aknu veselības uzlabošana

Svarīgākais, ko vajadzētu apzināties, – nekaitēt aknu veselībai, jo, kā jau tika minēts iepriekš, aknas ir mūsu galvenais “laboratorais” orgāns ar tik svarīgām funkcijām kā ražošana, atindēšana un izvadīšana. Tas nozīmē, ka ikdienā nedrīkst nedz pārmērīgi lietot alkoholu, nedz citas toksiskas vielas, piemēram, medikamentus, vitamīnus, uztura bagātinātājus, bez vajadzības. Protams, ja cilvēkam ir bijis, piemēram, miokarda infarkts un viņam pēc tam jālieto medikamenti, tas noteikti jādara, lai pasargātu no atkārtota infarkta, vai, ja cilvēkam ir plaušu karsonis, tad jālieto antibiotikas, lai nenomirtu no infekcijas, turpretim, piemēram, vitamīni imunitātei, nagu vai matu skaistumam vai brīnumlīdzeklis mūžīgai jaunībai, ko cilvēki bieži vien izlemj lietot pēc sava prāta, ir tas, bez kā varētu iztikt, lai neradītu aknām papildu slodzi.

Svarīgi arī uzturēt veselīgu organismu kopumā – neiedzīvoties liekajā svarā (tātad veselīgi ēst un vismaz trīs reizes nedēļā nodarboties ar fiziskām aktivitātēm), daudz atrasties svaigā gaisā un būt labā garastāvoklī, jo jebkurā gadījumā pozitīvs noskaņojums visam organismam sniedz iespēju ar slimībām cīnīties daudz labāk nekā depresīvs noskaņojums.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada jūnija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!

Rita Turkina