Gunita Buiksa, Jana Freiberga: Veselīgi nagi ir svarīgi cilvēku ikdienā
Globāli pieaugošais nagu kosmētikas tirgus atspoguļo arī nagu izskata nozīmi.
Veselīgi nagi ir spīdīgi, gludi un viendabīgas konsistences. Tiem ir piestiprinātas kutikulas, nags nav atdalījies no pamatnes. Veselīgi nagi nav saplaisājuši, trausli un lūztoši. Naga pamatne ir rozā krāsā un brīvā mala - balta. Citas vēlamas nagu īpašības ietver brīvu malu, kas sniedzas tālāk par naga pamati, nelielu izliekumu brīvās malas daļā.
Ieauguši nagi, kas zināmi arī kā onihokriptoze vai unguius incarnatus, ir visizplatītākā nagu problēma, ar ko saskaras podoloģijā, vispārējā ģimenes praksē, ķirurģijā un dermatoloģijā.
Ieaudzis nags rodas, kad nagu plāksne ieaug ādā, izraisa iekaisumu un infekciju. Ja to neārstē, tas rada izteiktas sāpes un diskomfortu.
Ieauguši nagi var rasties jebkurā vecumā, bet visbiežāk tas skar pusaudžus un jaunus cilvēkus. Kājas lielā pirksta nags ir vistipiskākā ieaugušu nagu vieta.
Ārstēšanas iespējas ir dažādas, sākot no konservatīvas ārstēšanas metodēm, kā piemēram, nagu tamponāde, korekcija, ko veic profesionāls speciālists – podologs, līdz plašām ķirurģiskām procedūrām, atkarībā no naga stāvokļa smaguma.
Visizplatītākā ieaugušu nagu etioloģija ir nepareiza nagu apgriešana, naga formas izveide, jo tas var izraisīt stāvokli, kad tiek traumēti līdzās esošie mīkstie audi. Citi ieaugušu nagu predisponējoši faktori ir cieši pieguļoši apavi, zeķes, slikta pēdu higiēna, hiperhidroze, traumas, sēnīšu infekcija, nagu psoriāze un dažu medikamentu, īpaši epidermas augšanas faktora receptoru inhibitoru (gefitiniba, cetuksimaba) lietošana.
Plaši diskutēts par iespējamu iekšējo riska faktoru iesaistīšanos ieaugušu nagu patoģenēzē, piemēram, patoloģiska nagu forma un anatomiskas novirzes. Dažos pētījumos atklāts, ka iedzimtas platas naga plātnes, iedzimta kāju nagu deformācija un nagu plātnes sabiezējums ir iespējamie ieaugušu nagu riska faktori.
Citi pētījumi apliecinājuši - ieaugušu nagu attīstību var ietekmēt kaulu anomālijas, kas palielina iekšējo spiedienu potītē, pēdā vai pirkstā.
Ir veikti daži pētījumi par ieaugušu nagu epidemioloģiju. Iepriekšējos ziņojumos norādīts, ka izplatība bija 2,5 līdz 5%. Saslimstības maksimums ir pusaudžiem un jauniem pieaugušajiem ar nepārprotamu vīriešu pārsvaru (vīriešu/sieviešu attiecība ir aptuveni divi pret vienu).
Nagi var ieaugt gan vienā, gan abās to malās. Pirkstu laterālās malas iesaistīšanās notiek divas reizes biežāk nekā mediālajā pusē.
Ar ieaugušiem kāju nagiem visbiežāk saskaras un tos ārstē dažādi veselības aprūpes speciālisti, tostarp ģimenes ārsti, dermatologi, vispārējās un ortopēdijas ķirurgi un podologi. Medmāsu iesaistīšana lielākoties saistīta ar pārsēju nomaiņu un ārstēšanās progresa uzraudzību, nodrošinot, ka pacients pareizi lieto visas ieteiktās zāles (piemēram, lokālas antibiotikas). Speciāli apmācītai pēdu un nagu medmāsai jāziņo visiem iesaistītajiem speciālistiem par ārstēšanās gaitu.
Speciālistam, kurš uzrauga un ārstē, novēro naga atveseļošanās procesu, arī jāpalīdz pacienta un ģimenes izglītošanā, apmācot viņus par piemērotām nagu apgriešanas metodēm. Tāpēc komandas pieeja ir būtiska, lai nodrošinātu vislabāko pacienta aprūpi un sasniegtu optimālus rezultātus.
Apgrieziet nagus, izmantojot nagu šķēres, nagu knaibles vai nagu vīli.
Ja pacientam grūti aizsniegt kājas vai ir grūtības izmantot nagu šķēres, jālūdz palīdzība kādam pazīstamam cilvēkam, ģimenes loceklim vai jāmeklē profesionāla palīdzība pie podologa.
Profesionāļi, kuri veic ārstniecisko pedikīru, rūpējas, lai nagi būtu pareizi nogriezti un arī par pēdu stāvokli kopumā.
Ja pamana patoloģiskas kāju izmaiņas vai ir veselības problēmas, kā, piemēram, cukura diabēts, vislabāk konsultēties ar ārstu un viņš var nosūtīt pie podologa (pēdu aprūpes speciālista).
Foto: Shutterstock
Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada septembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!