Guna Vītoliņa: Krakt, un kauls pušu!
Traucēta līdzsvara sajūta, reibonis vai vienkārši neveiksmīgs klupiens var beigties pat ar kaulu lūzumu. Īpaši, ja jāsadzīvo ar tik nelāgu kaiti kā osteoporoze. Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārste Guna Vītoliņa stāsta, ka šādos gadījumos atlabšana ir ilgstošāka, un tāpēc jo īpaši svarīga ir pareiza rehabilitācija.
Svarīgais laiks
Vispirms Guna Vītoliņa atgādina, ka pēc aizdomīga kritiena nevajag gaidīt vairākas dienas, kamēr parādās tūska un asinsizplūdums, bet gan uzreiz jādodas uz tuvāko traumpunktu, kur pieejami visi nepieciešamie izmeklējumi un speciālists, kas lūzuma gadījumā novērtēs traumas smaguma pakāpi un veidu. “Dažkārt cilvēks piedzīvo sprādzienveida kaula lūzumu, kad mīkstajos audos paliek kaulu šķembas. Nopietni ir arī gūžas kaula un citi neveiksmīgāki lūzumi, tāpēc iespējami ātrāka nokļūšana pie speciālista ļaus precīzāk novērtēt esošo situāciju un attiecīgi nozīmēt ārstēšanu. Iespējams, pietiks ar lūzuma vietai uzliktu ģipsi, bet varbūt būs nepieciešama operācija, un dažkārt kaulam jāpalīdz saaugt, sastiprinot to ar metāla struktūrām,” teic Guna Vītoliņa.
Lai kāds arī būtu lūzums, tā ātrākā un veiksmīgākā sadziedēšanā liela loma ir pareizai rehabilitācijai. Guna Vītoliņa norāda, ka pat nopietnākos gadījumos, kad traumas dēļ pacientam kāds laiks jāpavada stacionārā, rehabilitācijas speciālists tiek piesaistīts iespējami ātri. “Muskuļi var atrofēties dažu nedēļu laikā, tāpēc rehabilitācijas speciālists pacientam jau laikus var ieteikt vingrinājumus, kurus iespējams pildīt bez kustībām, tikai sasprindzinot muskulatūru,” uzsver ārste. Savukārt jau pēc izrakstīšanās no stacionāra rehabilitācija jāturpina sev tuvākajā ārstniecības iestādē, kur pieejami šādi pakalpojumi.
Lai rehabilitācija būtu pareiza
“Pacienta rehabilitācijā iesaistās fizioterapeits, ergoterapeits un citi funkcionālie speciālisti,” stāsta Guna Vītoliņa. “Tas ir komandas darbs, un tā galvenais uzdevums ir, izmantojot dažādas metodes un palīgtehnoloģijas, palīdzēt atjaunot un izstrādāt kustības, uzlabot līdzsvaru un stabilitāti, muskuļu izturību un spēku, pašaprūpes spējas. Pacients un viņa tuvinieki tiek apmācīti veikt atbilstošus vingrinājumus mājās, un nepieciešamības gadījumā tiek sniegti ieteikumi, kā vislabāk pielāgot apkārtējo vidi, lietot tehniskos palīglīdzekļus.”
Ir skaidrs, ka rehabilitācijas process sastāv no dažādām fizioterapijas metodēm, sākot ar aktīviem vingrojumiem muskuļu spēka, līdzsvara un koordinācijas uzlabošanai un beidzot ar relaksācijas tehniku, kā arī apkārtējās vides pielāgošanu.
“Rehabilitācijas metožu izvēle atkarīga gan no pacienta vispārējā veselības stāvokļa, gan traumas veida, tāpēc speciālista konsultācija ir tik nozīmīga – ātrākai atlabšanai nepieciešama pacienta veselības stāvoklim un spējām atbilstoša terapija,” saka Guna Vītoliņa. Un īpaši osteoporozes pacientiem, kuriem jārēķinās ar ilgāku laiku, līdz kauls saaug pilnībā.
Kā zināms, regulāras un mērenas fiziskās aktivitātes labvēlīgi ietekmē vielmaiņu kaulos un palīdz uzturēt kaulaudu minerālo blīvumu pietiekamā līmenī. Arī lūzumu gadījumos – pakāpeniski noslogojot ievainojuma vietu, uzlabojas apasiņošana, bet tas savukārt paātrina lūzuma saaugšanu.
Ārste gan norāda, ka pat vislabvēlīgākā lūzuma gadījumā jārēķinās ar vismaz mēnesi vai sešu nedēļu ilgu atveseļošanās posmu, bet osteoporozes pacientiem šis laiks pieaug par vairākiem mēnešiem. “Ir svarīgi nenoslogot savainoto vietu, pirms kauls kārtīgi saaudzis, pretējā gadījumā var būt pat tik nopietni sarežģījumi, ka jāveic operācija,” brīdina Guna Vītoliņa. “Īpaši, ja pacientam ir blakusslimības. Osteoporozes gadījumā tās var būt iekšējo orgānu slimības, kardiovaskulārās, spiediena problēmas.”
Tehnisko palīglīdzekļu loma
Ne mazāk svarīgi ir izmantot speciālista ieteiktos palīglīdzekļus – kruķus, staiguļus, ratiņkrēslu, speciālo vannas vai tualetes krēslu un citus. Daktere gan norāda, ka diemžēl valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā rehabilitācija pēc kaulu lūzumiem neietilpst, ja vien nav skarta mugura, kā dēļ cilvēkam iestājusies paralīze ķermeņa lejasdaļā. Arī tad, ja kaulu lūzums noticis osteoporozes pacientam, neatkarīgi no traumas smaguma pakāpes rehabilitācija ir maksas pakalpojums.
“Ja cilvēkam jāpielāgojas mājas apstākļiem, to, kā apģērbties, mazgāties, grozīties gultā, lai nerastos izgulējumi, mainīt gultasveļu vai pamperus, ierāda speciālists, kas dodas pie pacienta uz mājām, taču tas ir maksas pakalpojums,” teic Guna Vītoliņa. Turpretī tehniskos palīglīdzekļus iespējams saņemt arī, netērējot savus līdzekļus. Iespējas ir vairākas – tos var saņemt, dodoties uz kādu no labdarības organizācijām, piemēram, Latvijas Sarkano Krustu, Otro elpu, palīdzi.lv un citām, vai, ja pacientam pienākas daļēji vai pilnībā apmaksāti tehniskie palīglīdzekļi, tad ar sertificēta funkcionālā speciālista vai fizikālās medicīnas ārsta aizpildītu veidlapu jādodas uz Tehnisko palīglīdzekļu centru Rīgā, Ventspils ielā 53, un jāgaida komisijas lēmums, ar ko tad pēc tam jāierodas norādītajā veikalā pēc sev nepieciešamā. Protams, ikvienam ir iespēja arī pašam iegādāties vajadzīgo palīglīdzekli kādā no daudzajiem specializētajiem veikaliem.
Sarežģījumi var rasties gadījumos, kad kaula lūzums atstājis nopietnas sekas un pilnīga izveseļošanās vairs nav iespējama. “Pacientam ir jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem, taču, piemēram, daudzdzīvokļu mājā visi nepieciešamie vides uzlabojumi jāsaskaņo ar mājas pārvaldnieku. Gadījumos, kad cilvēks dzīvo mājas augšējā stāvā, ir iespējas vērsties sociālajā dienestā, kur izskatīs jautājumu par viņa dzīvesvietas maiņu uz pirmo stāvu,” stāsta Guna Vītoliņa un sarunas beigās piebilst, ka Latvijā joprojām nav sakārtoti jautājumi par vides pieejamību cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. “Ir rajoni Rīgā, kur pat nav rehabilitācijas iespēju un cilvēks ir atkarīgs no radinieku mobilitātes, taču tas ir valstiski risināms jautājums.”
VCA poliklīnikās piedāvā rehabilitācijas pasākumu vadīšanu, diagnostiku, ārstēšanu un profilaksi visu vecuma grupu cilvēkiem ar funkcionālām pārmaiņām, ko radījušas slimību un pavadslimību sekas.
Piesakies pie fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārstiem VCA poliklīnikās: 8828, 67799977, www.epoliklinika.lv.