Guna Rijkure- Kāpēc ēst ogas un augļus

Ievestos produktus mēs lietojam uzturā visu gadu, bet, tā kā Latvija neatrodas tajā klimatiskajā joslā, kur vietējos augļus un ogas var baudīt visa gada garumā, jūlijs būs īstais brīdis, lai pilnām mutēm pieēstos to, kas mežā un dārzā nobriedis.

Ogas un augļi ir tā produktu grupa, kas mūsu ēdienkarte pietrūkst visbiežāk. Augļus vēl kaut nedaudz ēdam, bet ogas gan tiek nepelnīti aizmirstas. Daļēji to var skaidrot ar cilvēku iepirkšanās paradumiem, jo retais apmeklē tirgu, kur vietējās sezonas ogas ir pieejamas plašā klāstā atšķirībā no lielveikaliem.

Veselīga uztura ieteikumos tiek rekomendēts ik dienu veselam pieaugušam cilvēkam uzņemt vismaz 500 gramus dārzeņu, augļu un ogu, vēlams, lai tie būtu pašu zemē auguši, bet droši tos var apēst arī vairāk. Minimālā ogu porcija no šī kopējā apjoma varētu veidot 100–200 gramus jeb vienu divas saujas atkarībā no cilvēka dzimuma. 

Svarīgi jau no bērnības arī mazo cilvēku radināt pie ogu un augļu lietošanas, jo uztura paradumi veidojas un garšas sajūtas nostiprinās tieši pirmajos dzīves gados. Svaigi augļi un ogas ir nesalīdzināmi vērtīgāki par jebkuru konfekti vai smalkmaizīti.

Visās ogās un augļos ir minerālvielas, vitamīni, mikroelementi, šķiedrvielas jeb balastvielas, organiskās skābes, tas viss kopā uzlabo gremošanas trakta darbību un sniedz enerģiju. Visās ogās un augļos ir arī makroelements – kālijs, kas palīdz no organisma izvadīt lieko šķidrumu, ko mums sagādā pārlieku lielā nātrija klātbūtne šūnās.

Kā ikdienā apēst vairāk ogu un augļu

  • Turiet ogas un augļus redzamā un viegli pieejamā vietā, piemēram, traukā uz galda, lai arī bērni ar tiem varētu panašķoties.
  • Katru rītu brokastīs izdzeriet svaigi spiestas sulas glāzi vai apēdiet svaigu augli, kas sniegs tūlītēju enerģiju.
  • Ierasto gaļas vai siera ēdienu var baudīt ar ogu vai augļu piedevu, piemēram, siers ļoti labi garšo kopā ar gataviem bumbieriem.
  • Ogas un augļus var pievienot arī ierastajai ikdienas maltītei, piemēram, biezputrām, biezpienam. Ēdiens kļūst aromātiskāks un svaigāks.

Nebūtu gan prāta darbs vienā reizē apēst visu vasaras ogu normu, jo tam var sekot izsitumi, nepatīkamas sajūtas gremošanas orgānos un, protams, sabojāta oma.

Ja nolemts samazināt svaru

  • Neaizraujieties ar konservētiem augļiem un ogām, jo tie var saturēt daudz cukura.
  • Samaziniet banānu patēriņu, jo šie augļi satur ļoti daudz kaloriju.
  • Dienā pietiks ar divām svaigu augļu un ogu porcijām, piemēram, ābolu un sauju zemeņu vai pāris nektarīniem.

Kādus augļus un ogas izvēlēties

  • Ēdiet pašu zemē audzētus augļus un ogas.
  • Ja produktus iegādājaties veikalā vai tirgū, labāk nelielos daudzumos, lai tie nepaspētu sabojāties.
  • Padomājiet par pašu audzēto produktu uzglabāšanu, lai siltajās vasaras dienās tie nezaudētu savu uzturvērtību vai sliktākā gadījumā neizraisītu gremošanas problēmas.
  • Vārot ogas un augļus, tajos sarūk vitamīnu daudzums, tāpēc labāk šos gardos produktus lietot svaigus vai sasaldēt.
  • Iegādājieties ogas un augļos pēc tā sauktā varavīksnes principa, lai jūsu šķīvī būtu pēc iespējas krāsainākas ogas un augļi.
  • Izvēlieties sezonas augļus un ogas, jo tajos ir vislielākā vitamīnu un minerālvielu koncentrācija. Kādas uzturvielas var uzņemt ēdot Latvijā audzētas ogas, lasi žurnāla "ārsts.lv" jūlija numurā!
Guna Rijkure, uztura speciāliste