Grūtniecības agrīnā toksikoze

Ziņa par jaunas dzīvības pieteikšanos sievietei parasti saistās ar patīkamām emocijām un brīnišķīgām sajūtām. Taču gan filmās, gan grāmatās (un nereti arī dzīvē) šis fakts, ka sievietei gaidāms mazulis, tiek attēlots tā, ka sievietei no rīta vai no ēdiena kļūst slikti un viņa steidzas uz dāmu istabu. Tātad diagnoze ir skaidra. Bet vai tā tiešām ir?

Grūtniecības toksikoze ir sena kā pati grūtniecība. Tā sastopama samērā bieži un saistībā ar citām agrīnām klasiskām grūtniecības pazīmēm nevienu īpaši neizbrīna. Agrīnā grūtniecības toksikoze norit pirmajā grūtniecības trimestrī – pirmajos trijos grūtniecības mēnešos.

 

Grūtniecības toksikoze – kas tas ir

Toksikoze ir grūtnieces veselības stāvoklis, kas rodas, organismam saindējoties ar kaitīgām vielām. Toksiskās vielas mātes organismā veidojas kā rezultāts augļa attīstībai mātes dzemdē. Šim grūtniecības stāvoklim raksturīgas dažādas sūdzības. Visbiežākās no tām ir slikta dūša, vemšana, vielmaiņas, asinsrites un centrālās nervu sistēmas traucējumi. Parasti grūtnieces šos simptomus novēro pirmajos trijos grūtniecības mēnešos, bet dažām sūdzības var saglabāties arī vēlīnākā grūtniecības laikā un pat turpināties līdz grūtniecības beigām. Piedzimstot bērniņam, visi simptomi izzūd.

Statistika liecina, ka vien pusei grūtnieču pirmajā trimestrī jāmokās ar nelabumu. Un no šiem 50% lielākajai daļai sieviešu nelabums ir pavisam viegls un ļoti īsu laiku.

 

Grūtniecības toksikoze – iemesli un riska faktori

Izcelsme īsti nav zināma. Pastāv vairākas teorijas par iespējamiem toksikozes iemesliem, un zinātnieki turpina aizvien tos pētīt, lai rastu jaunas iespējas šī stāvokļa risināšanā. Katrā no šīm teorijām slikta dūša un vemšana grūtniecības laikā skaidrota atšķirīgi.

  • Toksikoze rodas īpaša hormona  – cilvēka horiongonadotropīna – dēļ. Tas ir specifisks grūtniecības hormons, kura daudzums pakāpeniski palielinās grūtniecības laikā, bet jo sevišķi strauji pieaug grūtniecības sākumā. Tas rada sievietes organismam paaugstinātas prasības, un organisms nespēj nekavējoties pielāgoties jaunajam hormonālajam stāvoklim, un attīstās organisma saindēšanās jeb toksēmija. Tāpēc nereti ginekologi toksikozi sauc par adaptēšanās slimību.
  • Sliktas pašsajūtas iemesls ir mātes un bērna imunoloģiskā nesaderība. Ar laiku mātes organisms pierod pie mazuļa, un nepatīkamās sajūtas izzūd pašas no sevis.
  • Toksikozes rašanās fakts ir atkarīgs no kuņģa un zarnu trakta vai aknu hroniskajām slimībām.
  • Toksikoze, iespējams, ir psihosomatisks stāvoklis. Stress, negatīvas emocijas un bailes no dzemdībām rada nepatīkamas pārmaiņas grūtnieces organismā.
  • Hormonu sarakstā, kurus izstrādā placenta, ir laktogēns. Šis hormons ir ļoti aktīvs, iespaidojot vielmaiņu. Tāpēc sievietei palielinās aminoskābju daudzums, kas virzās uz bērna audiem, bet topošajai māmiņai tas izraisa toksikozi.
  • Daži zinātnieki uzskata, ka nelabums un vemšana ir ļoti veselīgi grūtniecēm, jo palīdz mātes organismam un bērnam aizsargāties no kaitīgiem mikroorganismiem un indīgām vielām. Vēl jo vairāk, jaunākie pētījumi ASV klīnikās atklāj, ka toksikoze pasargā mazuli no bojājumiem, bet sievieti – no spontāna aborta.

Raksta turpinājumu par grūtniecības toksikozes simptomiem, ieteikumiem, arī to, kā uzlabot pašsajūtu un ārstēšanu, lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2017. gada janvāra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!

Liāna Gavare, ginekoloģe, dzemdību speciāliste