Elza Rāte: Smēķēšana un siekalu dziedzeru saslimšanas

Smēķēšana ir viens no daudzu saslimšanu etioloģiskajiem faktoriem.

Tai ir negatīva ietekme uz visu organismu. Smēķēšana ir riska faktors daudzām saslimšanām, gan onkoloģiskām, gan neonkoloģiskām. Smēķēšana nereti rada tādas    problēmas kā dzelteni un brūngani zobi, siekalu dziedzeru izvadkanālu atveru iekaisumi, zobakmens veidošanās, darvas uzkrāšanās uz zobiem, slikta elpa, kā arī paaugstinās smaganu saslimšanas risks un palēninās dzīšanas procesi mutes dobumā. Smēķēšana tieši ietekmē dziedzerus, radot siekalu funkciju izmaiņas.

Siekalu dziedzeru funkcijas ir mutes dobuma mitrināšana, barības uzņemšana un sagremošana, mutes dobuma un vispārējās veselības uzturēšana. Siekalas aizsargā zobus no baktērijām, ar to palīdzību, tiek “aizskalotas” patogēnās baktērijas. Siekalas no siekalu dziedzeriem mutes dobumā nonāk pa izvadkanāliem. Lielāko daļu no siekalām, kas nonāk mutes dobumā, ražo lielie siekalu dziedzeri.

Literatūrā minēti trīs lielo siekalu dziedzeru pāri:

* pieauss siekalu dziedzeri (gl. Parotis) – atrodas abpusēji pie ausīm, vaigos;

* zemžokļa siekalu dziedzeri (gl. Submandibularis) -  atrodas mutes pamatnē;

* zemmēles siekalu dziedzeri (gl. Sublingualis) - atrodas zem mēles.

Turpinās pētījumi par ceturtā lielā siekalu dziedzera esamību, ko atklāja nejauši, – izvērtējot prostatas vēža slimnieku PET/CT izmeklējumus.

Tubariālais siekalu dziedzeris – aizdegunē.

Nozīmīgi ir arī mazie siekalu dziedzeri, kas izkaisīti mutes gļotādā. To ir vairāki simti.

Siekalu trūkums izraisa virkni veselības problēmu, jo tiek būtiski ietekmētas mutes dobuma funkcijas. Samazinoties siekalu daudzumam, veidojas sausa mute, rodas grūtības norīt, sagremot pārtiku, runāt. Siekalu trūkums veicina dažāda veida iekaisumus mutes dobumā, sēnīšu infekcijas, kariesa veidošanos, siekalu dziedzera iekaisumus, kā arī nepatīkamu smaku no mutes.

Samazinātam siekalu daudzumam var būt vairāki iemesli – siekalu dziedzeru saslimšanas, radiācija, ķīmijterapija, staru terapija, kā arī to var izraisīt daļa medikamentu.

Smēķēšana ietekmē gan vispārējo, gan arī mutes dobuma veselību. Tā ir viens no galvenajiem ārējiem faktoriem, kas samazina siekalu veidošanos.

Ir veikti vairāki pētījumi par smēķēšanas ietekmi uz siekalu sekrēciju un tā kvalitāti. Salīdzinājumā ar nesmēķētājiem, smēķētāju siekalas ir biezākas un to  ir mazāk. Protams, nozīme ir arī smēķēšanas ilgumam. Ilgstoša tabakas lietošana pastiprina siekalu funkcijas samazināšanos un siekalu veidošanos. Pētījumi apstiprina, ka smēķēšana negatīvi ietekmē siekalu kvalitāti. Cigarešu sastāvā esošās vielas iznīcina siekalu aizsargmehānismu, enzīmus un proteīnus, līdz ar to siekalas zaudē savu lomu mutes dobuma aizsargāšanā – rodas augstāks onkoloģisko saslimšanu risks mutes dobumā un rīklē. Tabakas dūmi ir skābu vidi veicinošs faktors. Pazeminoties kopējam mutes dobuma pH līmenim, tiek veicināti labvēlīgi apstākļi mutes dobuma patogēnām baktērijām.

siekalu dziedzeri

Attēls. Siekalu dziedzeri

Tabaka galvenokārt ietekmē pieauss siekalu dziedzeri, kura pamatfunkcija ir ūeņaino siekalu ražošana. Līdz ar to, šī siekalu dziedzera funkciju kompensē zemžokļa un zemmēles siekalu dziedzeri, kura ražotās siekalas ir biezākas – gļotainas.

Smēķēšana ietekmē ne tikai siekalu sastāvu, bet arī pašus siekalu dziedzerus.  Tā var radīt daudzas patoloģijas siekalu dziedzeros –  gan iekaisumus, gan audzējus.  Līdz ar to, ka smēķēšanas dēļ siekalu dziedzeru sekrēcija ir samazināta, siekalu dziedzeros var veidoties akmeņi.

Siekalu dziedzeru iekaisumam raksturīgas sāpes, apsārtums un pietūkums. Var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, drudzis. Samazināts siekalu daudzums var būt gan akūta, gan hroniska iekaisuma gadījumā. Sāpes rīšanas laikā, apsārtusi āda, dedzināšanas sajūta dziedzera un kakla rajonā, - vairāk raksturīga akūta iekaisuma gadījumā.

Siekalu sabiezēšana veicina kalcija un fosfātu akmeņu veidošanos siekalu dziedzeros. Lielākoties šie akmeņi rodas izvadkanālos, tādējādi veicinot to obstrukciju vai pilnīgu nosprostošanu. Par siekalu dziedzera akmeņu esamību var liecināt dedzināšanas sajūta skartajā siekalu dziedzerī, grūtība atvērt muti, grūtības norīt, sāpīgs veidojums kādā no siekalu dziedzera atrašanās vietām, siekalas ar izmainītu garšu, sausa mute.

Pētījumu dati liecina, ka labdabīgie un ļaundabīgie audzēji siekalu dziedzeros lielākoties ir cilvēkiem, kuri smēķē.

Siekalu dziedzeros biežāk sastopamais smēķēšanas izraisītais audzējs ir Warthin audzējs, kas tieši saistīts ar cigarešu smēķēšanu. Warthin audzējs ir labdabīgs, visbiežāk, pieauss siekalu dziedzera audzējs. Klīniski tas ir nesāpīgs veidojums siekalu dziedzerī, kas ar laiku var arī kļūt lielāks. Šo audzēju likvidē ķirurģiski.

Ar smēķēšanu saista arī ļaundabīgus audzējus siekalu dziedzeros, taču  pētījumos tas līdz šim nav 100% pierādīts. Kā jau minēts, smēķēšana ietekmē siekalu sekrēciju, veicinot mutes dobuma vides maiņu un paaugstina risku mutes dobuma un rīkles audzējiem, kā arī tabakas dūmos ir daudz kancerogēnu vielu. Ļaundabīgie audzēji siekalu dziedzeros var būt asimptomātiski, ja to izmērs ir mazs. Bieži vien vispirms ir pamanāms palielināts kakla limfmezgls. Veicot papildus izmeklējumus, diagnosticē siekalu dziedzera audzēju ar metastāzēm kakla limfmezglos. Siekalu dziedzeru ļaundabīgie audzēji ir dažādas formas. No mazāk agresīviem līdz pat ātri augošiem un metastazējošiem audzējiem.

Smēķēšana noteikti negatīvi ietekmē veselību, ieskaitot siekalu dziedzeru funkciju, kas izraisa plaša spektra saslimšanas un pasliktina dzīves kvalitāti. Smēķēšanas dēļ ir paaugstināts  siekalu dziedzeru iekaisumu, kā arī akmeņu un, gan labdabīgu, gan ļaundabīgu audzēju veidošanās risks šajos dziedzeros.

Foto: Pexels

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada decembra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!