Elīna Ozola: Pēdu un nagu veselība

Pēdu stāvoklis

Vai uzturam ir saistība ar pēdu stāvokli?

Mēs esam tas, ko ēdam. Uzturam ir ļoti liela nozīme, jo dzīvojam hroniskā deficītā. Tādēļ sabalansēts uzturs un ūdens pietiekamā daudzumā var darīt brīnumus. Uzskatu, ka par pēdu ādas stāvokli, kā arī par cilvēka ādas stāvokli kopumā vispirms atbildīgs ir pats cilvēks un kopšanas higiēnas rituāli, tad ūdens daudzums un kvalitāte. Ja āda ir sausa, tā ir trauslāka un uzņēmīgāka pret ārējas vides faktoriem, veidojas plaisas, jo āda neiztur spiedienu, berzi, slikti amortizē, nav elastīga un pabarota.

Kāpēc plaisā papēži, it īpaši vasarā, staigājot ar kailām kājām?  Kā ar to cīnīties? Varbūt ir krēmi vai kas cits, ko lietot?

Papēžu plaisas ir sezonālas tikai tiem pacientiem, kuri maina savu ikdienu gan uzturā, gan aktivitātēs. Plaisas var būt kādas saslimšanas vai medikamentu lietošanas ietekmē. Ja ir runa par sezonālajām vasaras plaisām, tad tās diemžēl ir tikai sekas, jāmeklē cēlonis. Tas var būt neliels ūdens daudzums ikdienā, svara pieaugums un neatbilstoša izmēra vai formas apavi, iešļūcenes, kas sitas pret papēdi ar kantīti, izstaigāti apavi, kas liek pēdai vairāk balstīties uz papēdi, tādējādi noslogojot to vairāk nekā tas var izturēt. Ieteiktu vasarā dzert ūdeni ar augstu pH līmeni, pirkt atbilstošas formas un izmēra apavus, mitrināt ādu pirms gulētiešanas ar kādu treknāku krēmu, ikdienā lietot kādu no putveida konsistences krēmiem, kas ātri iesūcas, nepadarot ādas slāni lipīgu.

Kāpēc veidojas ādas sabiezējumi uz kājām?

Ādas sabiezējumi veidojas spiediena un berzes vietās uz kurām ir neproporcionāls svars. Sabiezējumus var izraisīt neatbilstoši apavi, kaulu deformācijas, arī gaitas deformāciju rezultātā var uzstaigāties sabiezējumi. Sabiezējums ir ādas aizsargreakcija, tādēļ jāmeklē cēlonis, jo tās var būt sekas, ar kurām jāsadzīvo, vai arī no kurām var viegli un ātri atbrīvoties, strādājot komandā ar podologu.

Kā ir ar papēžu cietās ādas novīlēšanu (ar ko un kā to drīkst darīt)?

Ar papēžu cietās ādas novīlēšanu neieteiktu aizrauties. Pārvīlējot, tā ātrāk uzaug un vairs neveic savu aizsargfunkciju un amortizāciju. Ja ir vēlēšanās kādu zonu pievīlēt, tad noteikti tikai un vienīgi sausu ādu un tikai un vienīgi ar smalku vīli, pēc tam noteikti uzsmērējot krēmu.

Pieejamas pēdu maskas (tādas kā zeķes), pēc kuru lietošanas nolobās āda. Ko par tām domājat?

Nē, nē un vēlreiz nē! Esmu kategoriski pret. Šīs maskas noloba arī veselo ādu, ne tikai sabiezējumus. Savā kabinetā esmu redzējusi gan apdegumus, gan alerģijas, gan ļoti plānu un apsārtušu ādu, gan ādas lobīšanos vairāku mēnešu garumā. Jebkas no iepriekš minētā nav patīkams un ir bijušas situācijas, kad cilvēkam jāņem darba nespējas lapa, jo nav iespējams pastaigāt pēc šo masku izmantošanas.

Kāpēc svīst kājas un pirkstu starpas. Kā to novērst?

Nereti cilvēks nemaz nenojauš, ka tas, ko viņš sauc par starppirkstu svīšanu, nemaz nav svīšana. Ja pēc dušas nav kārtīgi izslaucītas pirkstu starpas, ja tās nav sausas, ja tās slauka ar slapju dvieli, visu dienu pavada mazās zeķēs un šauros apavos, tad tie ir izsvīdumi, ko rada nevis organisms, bet pats pacients sava slinkuma dēļ. Mani pacienti pēc sporta aktivitātēm, starppirkstu zonu žāvē ar fēnu. Kāpēc apsārtis un izsutis vairāk ir tieši ap mazo pirkstu? Izskaidrojams vienkāršs – slaucīt visbiežāk sāk no pirmā lielā līdz piektajam pirkstam, un piektajam paliek jau slapjš dvielis.

Bet pašas kājas var svīst no iekšējām saslimšanām, ja ir dažādas nervu slimības, problēmas ar vairogdziedzeri un daudz kā cita. Nedrīkst aizmirst, ka arī, ja ir mazas zeķes un šauri apavi, kāja šādā stresā var svīst vairāk nekā ierasts.

Vīrusu kārpas, varžacis, tulznas

Kā veidojas vīrusu kārpa, kā veidojas varžacs? Kā tās atšķiras? Kās jāievēro cilvēkam, kuram ir vīrusu kārpa/varžacs/tulzna? Kā ārstē un vai vispār var izārstēt?

Vienmēr ir jāatceras - kārpu no varžacs var atšķirt tikai speciālists, tādēļ pašārstēšanās mājas apstākļos var situāciju tikai pasliktināt. Kārpa ir vīrusa infekcija, varžacs ir spiediena un berzes rezultātā izveidojies sabiezējums. Interneta vidē var atrast ļoti daudz informācijas, reti kur minēts, ka zem varžacs var atrast arī kārpu. Tādēļ iesaku vispirms vērsties pie speciālista, lai noteiktu diagnozi un tad piemeklētu aprūpi mājās. Abas šīs problēmas jārisina ne tikai speciālista kabinetā, bet noteikti jāievieš arī izmaiņas savā ikdienā. Ar kārpām tā ir speciālista izvēlēta metode kabinetā, atbilstoši situācijai, kārpas veidam, dziļumam, ilgumam un, piemeklējot aprūpi mājās. Ar varžacīm - tā ir cēloņa izzināšana, mehāniska aprūpe kabinetā, atslogošana un piemeklēta aprūpe mājās. Abus šos jautājumus nepieciešams risināt, sadarbojoties ar kādu no speciālistiem, podologu vai dermatologu.

Vai apavu izvēle var ietekmēt nagu sēnītes/vīrusu/ kārpas/tulznas veidošanos?

Neatbilstošu apavu izvēle var ietekmēt visu, kas saistīts ar cilvēka ikdienu un veselību. Apavu uz zeķu ietekme uz nagu un ādu ir ļoti augsta. Atbilstošu apavu un zeķu izvēle pasargā no dažādām mehāniskām traumām, kas neārstētas var izraisīt infekcijas un radīt baktērijas.

Vai drīkst novīlēt vīrusu kārpu un varžaci?

Kārpu knibināt, bakstīt un citādi agresīvi aiztikt bez atbilstošas aprūpes kategoriski nedrīkst, šo vīrusu var pats iznēsāt visā ķermenī. Nereti tā arī notiek, - pacientam bijusi viena karpa, bet ar laiku uzradušās vairākas, jo mājās knibinājis, domājot, ka tā ir varžacs.

Apavu izvēle

Kādus apavus izvēlēties?

Apavus, kas atbilst pēdas parametriem. Tie var būt sintētiska materiāla vai ādas, tam nav tik lielas nozīmes, kā izmēram un atbilstībai pēdas anatomijai. Tie var būt apavi no humpalām un tie var būt apavi no lux veikala, galvenais, lai ir atbilstoši.

Kā ar zeķēm?

Ar zeķēm mūsdienās ir ļoti grūti, jo ražotājiem ir pilnīgi un galīgi dažādas izmēru skalas. Ar modernajām žāvēšanas ierīcēm un veļasmašīnām materiāli zaudē centimetrus platumā un garumā. Uzvelkam jaunas - der, izmazgājam un varam atdot bērnam. Nav svarīgs brends, jaunieši tik ļoti seko līdzi dažādām nevajadzīgām modes tendencēm, bet podologi novērš sekas un meklē katrā modes tendencē jaunu cēloni. Pacients ar 40. kājas izmēru var pirkt 44. - 47. izmēra zeķes un par to nav jākautrējas, jo centimetri no uzrakstītā izmēra nemainās. Vienkārši izmēri var neatbilst reālajai dzīvei.

Ko noteikti nedarīt?

Noteikti nemocīt sevi neatbilstošos apavos un zeķēs. Mēs katrs esam tik ļoti individuāls un tas ir tikai normāli, ka visiem neder standarta izmēri vai standarta apavi. Ja ir kādas novirzes no normas, vērsieties pēc palīdzības pie speciālista. Novērst ielaistas situācijas un izlabot citu kļūdas vienmēr ir grūtāk.

Vai drīkst basas kājas vilkt slēgtos apavos?

Protams, ja apavi ir atbilstoša izmēra un ir laba higiēna, tad - droši.

Kāpēc ir reizes, kad āda noberžas? Kādus līdzekļus (piemēram, plāksterus) iesakāt? 

Āda noberžas, jo, tātad, apavi neatbilst pēdas anatomijai, šuve ne tur, izliekums ne tajā vietā, sašaurinājums, kur nepieciešams būt platākam un daudz kas cits. Iesaku nemocīties iestaigājot, vienkārši ir modeļi kas neder, šuves, kas konkrētās pēdas daļās neder.

Nagu veselība

Kādā krāsā jābūt veselīgam kājas nagam?

Nagu krāsa, protams, ir viens no pirmajiem faktoriem, kas lec acīs. Nagu krāsu var ietekmēt dažādu medikamentu lietošana un dažādas iekšējas saslimšanas. Ne visi nagi, kas ir iedzelteni, ir neveselīgi. Nagi sastāv no keratīna slāņiem, tātad nagu krāsa atkarīga no keratīna un arī naga gultnes krāsas. Cilvēkiem atšķiras ne vien matu krāsa un ādas krāsa, bet arī nagu krāsa. Naga galvenā funkcija ir aizsargāt kaulu, tātad, ja ir kādas izmaiņas naga formā vai krāsā, tad, ļoti iespējams, ka nags norāda uz kādu ietekmējošo faktoru. Par veselīgu nagu var uzskatīt nagu, kas ir bez formas un struktūras izmaiņām.

Kā pareizi saīsināt nagus? Griezt, vīlēt, kniebt?

Neatbilstoša nagu aprūpe ir viena no lielākajām problēmām, ar ko saskaramies podologa kabinetā. Mamma griež apaļus, meita grib kantainus, tētis griež līdz asinīm. Diskusijas par pareizu vai nepareizu griešanu, instrumentu atbilstību, ir neatņemama sastāvdaļa podologa darbā. Iesaku tomēr  kvadrātainu nagu formu ar noapaļotiem stūrīšiem, atstājot milimetru brīvās malas tā, lai varētu redzēt naga stūrīšus. Izvēlēties knaiblītes un vīlīti, procedūru veikt sausiem nagiem, ne pēc vannas vai dušas apmeklējuma. Pēc nagu aprūpes ieteicams izmantot kādu no nagu, kutikulas eļļām. Ja ir kāds specifisks sporta veids, kur nepieciešami šauri, spiedīgi apavi, tad nagu formu izvēlas atbilstoši pirkstu deformācijai, lai nagi nekur neieduras un nespiež. Ja nagi ir sabiezēti un cieti, tad nagu griešanas process ir citāds un pieļaujams tos apgriezt pēc vannas apmeklējuma.

Kāju sēnīte

Kādos apstākļos attīstās sēnīte?

Sēnītei ļoti patīk mitra vide, neatkarīgi no kā tā veidojas. Par mitru vidi var uzskatīt slapju zeķi, apavus. Ja ir runa par vienkāršu pastiprinātu svīšanu vai darba apavu specifiku, pavadot ikdienu mitrā vidē, risks iegūt sēnīti ir vienāds. Kājām un starppirkstu zonām jābūt sausām, tādējādi mazinot risku iegūt sēnīti.

Ka atšķirt saspiestu nagu no naga sēnītes?

Sēnīti ar aci neviens nenosaka, tam domāti laboratoriski izmeklējumi. Ne visas nagu krāsas un struktūras izmaiņas var liecināt par sēnīti, tādēļ diagnozes noteikšanai obligāts ir naga materiāla laboratorisks izmeklējums. Mūsu klīnikas pieredze liecina, ka tomēr ļoti daudz nagu izmaiņu cilvēkiem ir tieši no saspiestiem, nospiestiem nagiem zeķēs un apavos, un sēnīte rodas tikai tad, kad  situācija jau ir ielaista. Jebkura trauma nagam vai ādai, kas nav atbilstoši aprūpēta, var beigties ar sēnīšu infekciju.

Dzirdēts, ka, lai cīnītos ar sēnīti, kājas mērcēja zilajos graudiņos. Vai varat minēt vēl kādus piemērus, ko noteikti nedarīt?

Jā, tautas metodes ir daudz un dažādas. Vienmēr jāatceras, pasaules medicīna virzās uz priekšu un attīstās. Ne vienmēr senās metodes ir efektīvas mūsdienās. Ir mainījusies mikro vide, imunitāte un daudz kas cits. Es neiesaku noteikt diagnozi pašam, jebkurā gadījumā pēc palīdzības jāvēršas pie speciālista. Šobrīd sociālajā vidē ir daudz speciālistu, kuri minimālas konsultācijas sniedz arī bezmaksas. Noteikti neiesaku lietot tīras, nešķaidītas ēteriskās eļļas. Pati esmu kabinetā saskārusies ar ļoti dziļiem apdegumiem no tīras tējas koka ēteriskās eļļas uz pacienta kāju nagiem un ādas, dažādām etiķa vanniņu sekām, kas arī vainagojas ar apdegumiem un ādas reakcijām, ko arī pēcāk jāārstē.

Vai vitamīni nagiem var aizkavēt sēnītes veidošanos?

Vitamīni un dažādi uztura bagātinātāji var palīdzēt ārstēšanas procesā, paātrināt augšanu un audu nomaiņu, bet tie noteikti neaizkavē sēnīti. Aizkavēt sēnītes veidošanos var tikai sausa vide, laba higiēna, kā arī atbilstoša aprūpe dažādu traumu gadījumā.

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada jūlija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!