Elastogrāfija palīdz novērtēt jaunveidojumu ļaundabīgo risku

Ultraskaņa diagnostiskajā medicīnā tiek izmantota jau relatīvi sen. Teju ikviens no mums ir ar to saskāries, kad veikta vēdera dobuma orgānu, sirds, asinsvadu, ādas, krūšu, ginekoloģisku izmeklēšanu. Ultraskaņu izmanto arī bērniņa attīstības novērošanai grūtniecības laikā. Elastogrāfija jeb sonoelastogrāfija ir jaunākā ultrasonogrāfijas metode, kas pamatojas uz audu elastīguma mērījumiem reālajā laikā. Elastīguma attēlus analizē ar autokorelācijas metodi, un tie ir kodēti krāsās. Metode sākotnēji tika radīta krūts vēža agrīnai diagnostikai, bet tagad to izmanto arī citu orgānu izmeklēšanā.

Pamatojoties uz audu elastības dažādām raksturīpašībām, tas ļauj atšķirt ļaundabīgu audzēju audus no citiem normāliem audiem. Elastogrāfija nav atsevišķs izmeklējuma veids, bet gan jauns ultrasonogrāfijas izmeklējuma režīms, kas papildina parasto B režīma ultrasonogrāfijas izmeklējumu.

Elastogrāfijas veidi

Klīniskajā praksē tiek izmantoti divi galvenie elastogrāfijas veidi: deformācijas (angliski – strain) elastogrāfija un bīdes viļņu (angliski Shear-Wave) elastogrāfija.

Deformācijas elastogrāfija pirmoreiz aprakstīta profesionālajā literatūrā 1991. gadā. Deformācijas elastogrāfijā attēla veidošanai tiek izmantoti dati, kas iegūti pēc audu deformācijas, kuru rada ārēja palpācija vai iekšēja audu kustība.

Bīdes viļņu (Shear-Wave) elastogrāfija turpretim balstās uz ultrasonogrāfijas aparāta ģenerētu fokusētu ultraskaņas viļņu – t.s. akustiskā spēka starojuma impulsa – radītām iekšējām audu elastības pārmaiņām, kas ļauj veikt daudz objektīvākus, kvantitatīvākus iekšējās audu elastības mērījumus. Šī veida elastogrāfija ir daudz objektīvāka arī tāpēc, ka tiek izmantoti ultraskaņas impulsi ar noteiktiem parametriem, tātad šis izmeklējums nav subjektīvi atkarīgs no ultraskaņas speciālista – viņa veikto palpācijas kustību spēka un biežuma. Share-Wave elastogrāfijas veikšanai ir nepieciešamas specializētas ultraātras ultrasonogrāfijas iekārtas.

Philips jaunā tehnoloģija 

Veselības centra 4 ārstu rīcībā esošās Premium segmenta Philips Epique 5 un Philips Epique 7 ultrasonogrāfijas iekārtas ļauj izmantot ElastPQ Shear Wave šķērsviļņu elastogrāfijas tehnoloģiju. Tā balstās uz unikālām pulsācijas shēmām, kurām pateicoties iespējams iegūt absolūtus audu blīvuma mērījumus. Tā pašlaik ir efektīvākā no komerciāli pieejamām elastogrāfijas tehnoloģijām.

Elastogrāfijas izmantošanas jomas

Elastogrāfijas metodes apvienošana ar parasto ultrasonogrāfijas izmeklējumu uzlabo diagnostisko precizitāti, ļauj novērtēt dažādu orgānu, kā arī dažādu veidojumu blīvumu, attiecīgi var noteikt ļaundabīguma risku, izvērtēt audzēja izplatību, kā arī noteikt cistiska veidojuma saturu. Precīzāk zinot veidojuma uzbūvi, atsevišķos gadījumos ir arī iespējams izvairīties no punkcijas biopsijas.

Elastogrāfiju mūsdienās var izmantot ļoti plaši: vēdera dobuma orgānu aknu, liesas, nieru izmeklēšanā, vairogdziedzera un kakla mīksto audu izmeklēšanā, krūts dziedzeru izmeklēšanā, kā arī muskuļu un cīpslu bojājumu diagnostikā. Izmantojot speciālas endokavitālās (ginekoloģiskās un rektālās) zondes, to izmanto arī prostatas, urīnpūšļa, taisnās zarnas, kā arī dzemdes, olnīcu u.c. veidojumu izmeklēšanā.

Raksta turpinājumu par biežāk veiktajiem elastogrāfijas izmeklējumiem, to norisi un sagatavošanos lasiet žurnāla "ārsts.lv" oktobra numurā!