Dr.biol. Dailonis Pakalns: Fitopreparāti imunitātes stiprināšanai
Imunitāte ir organisma neuzņēmība pret infekcijas slimību ierosinātājiem. Problēmas ar imūnsistēmu izpaužas, ja biežāk nekā parasti izraisās saaukstēšanās slimības, ja ir noguruma sajūta, veidojas alerģija. Pārvarot organisma aizsargmehānismus, parādās atsevišķi slimību simptomi, drudzis, savārgums. Praktiski veseliem cilvēkiem imūnsistēma īslaicīgi kļūst nomākta, un organisms ir uzņēmīgs pret infekcijām. Imūnsistēmu vājina stress, vides piesārņojums, neracionāls uzturs, kustību trūkums, pārmērīga alkohola un tabakas lietošana. Nozīmīgi ir ierobežot saslimšanu veicinošos faktorus. Lai stimulētu organisma dabiskās aizsargspējas, ir ieteikti fitopreparāti no mērķtiecīgi izvēlētiem augiem.
Ieteicamas ir drogas, kas satur vitamīnus un minerālvielas. C vitamīna būtiskākā īpašība ir spēja palielināt rezistenci pret infekcijām, pastiprināt citu vitamīnu darbību. Nozīmīga loma drogām ir kā antioksidantu avotiem, kas palīdz pārvarēt apkārtējās vides radītos negatīvos imunitātes traucējumus, to izraisītās saslimšanas.
Saaukstēšanās slimību pirmie simptomi ir organisma atbildes reakcija uz vīrusu iedarbību: neliels sāpīgums degunā, aizlikts deguns, seko – iesnas, klepus, kakla, galvas un muskuļu sāpes, nespēks, paaugstināta temperatūra. Simptomu dēļ var būt traucēts miegs.
Saaukstēšanās ārstēšana nav tikai antibiotiku vai citu stipri iedarbīgu zāļu lietošana, kas turklāt nepalīdz vīrusu izraisītu saslimšanu gadījumos. Ārstēšanas mērķis ir atvieglot un samazināt saaukstēšanās simptomus, tā ietver pietiekamu laiku atpūtai un miegam, vieglu uzturu, palielināta šķidruma daudzuma un karstu dzērienu lietošanu. Arī atveseļošanās sākas nevis ar simptomu apkarošanu, bet ar rūpēm, kas paātrina atveseļošanās ātrumu un izslēdz atkārtotas saaukstēšanās iespēju.
Slimību ārstē ar konvencionālām zālēm, bet fitopreparātus izmanto kā palīglīdzekļus, īpaši kā spēcinošus, vitamīniem bagātus līdzekļus. Mērķtiecīgi izvēlēti augu produkti zāļu tēju vai galēnisko preparātu veidā aizkavē slimību attīstību. Tam visbiežāk ir pozitīva nozīme pašārstēšanās gadījumos un slimību profilaksē.
Drogas efektivitātes ziņā neaizvieto selektīvas darbības sintētiskos preparātus, taču mazina saslimšanu risku, palīdz hronisku slimību gadījumos, vieglos saslimšanas gadījumos var būt kā terapijas pamatlīdzekļi. Fitopreparātus visbiežāk izmanto organisma imūnsistēmas stimulēšanai un augšējo elpceļu iekaisumu novēršanai rudens un ziemas periodā. Taču medikamentus nedrīkst lietot haotiski, tie jāizvēlas mērķtiecīgi, pareizā secībā: profilaktiskiem mērķiem, sākoties pirmajām saslimšanas pazīmēm, atveseļošanās periodam. Jāizšķir profilaktiskā un ārstnieciskā lietošana.
Sākotnēji jānovērš augšējo elpceļu iekaisumi – rinīts, faringīts, laringīts, tonsilīts. To novēršanai iesaka oromukozālos līdzekļus: šķidrumus mutes un rīkles skalošanai, aerosolus un tvaika inhalācijas. Skalojumiem izmanto kliņģerītes, plūškoka vai kumelītes ziedu, salvijas vai eikalipta lapu uzlējumus, ozola vai vītolu mizu novārījumus, arī galēnisko preparātu atšķaidījumus; aerosolos un tvaika inhalācijām – priežu pumpuru, eikalipta lapu, asinszāles lakstu, kumelītes un kliņģerītes ziedu, smiltsērkšķa augļu drogas. Ja ārstē ar konvencionālām zālēm, fitopreparātus izmanto kā palīglīdzekļus. Būtiski ir ierobežot saaukstēšanos, pirms tā ietekmē organismu.
Nozīmīga fitopreparātu grupa saaukstēšanās problēmām ar imūnsistēmu aktivējošu darbību ir zāļu tējas. Viens no pirmajiem līdzekļiem ir tējas, kuru sastāvā ir kāda no drogām, kas palielina imūnsistēmas spējas un izturību pret nelabvēlīgu vides faktoru ietekmi. Tās novērš infekciju, atjauno organisma funkcijas. Lieto akūta bronhīta gadījumā, kam raksturīga gļotu izdalīšanās un gļotādas pietūkums, sauss vai mitrs klepus, elpas trūkums. Tējas aizkavē slimības attīstību. Zāļu tēju fenomens ir apbrīnojams, lai dziedētu sāpošu kaklu, aizliktu degunu, novērstu smaguma sajūtu krūtīs un klepu, likvidētu infekciju. Tējas iesaka dzert pēc iespējas karstas, saldināt ar medu.
Lokālai lietošanai domātās šķidrās zāļu formas klasificē pēc to nozīmējuma – kompreses, skalojumi, ierīvējamie un apmazgāšanas līdzekļi, inhalācijas.
Kā efektīvas fitopreparātu sastāvā atzītas mārsila lakstu drogas: nodrošina imūnsistēmas stabilitāti hronisko slimību gadījumos, piemīt izteikta reflektoriska atkrēpošanu veicinoša darbība. Bronhīta gadījumā kā pamatterapijas palīglīdzeklis zāļu tējās, sīrupos, peldēs, bērniem spazmējoša sausā klepus novēršanai.
Ceļteku lapas remdē parasto saaukstēšanos, ir palīglīdzeklis augšējo elpceļu iekaisumu, bronhīta gadījumos, atvieglo sausu klepu.
Gļotvielas saturošie altejas sakņu preparāti palielina bronhu dziedzeru sekrēciju, mazina sekrēta stīgrību, nozīmīgi pediatrijā.
Plūškoka ziedi un augļi kombinācijās ar citiem atkrēpotājiem noder pret saaukstēšanos, paaugstina aizsargspējas pret vīrusu infekcijām.
Smaržīgās kumelītes ziedi elpceļu saslimšanas gadījumā – kā karsta tēja, inhalācijas, peldes, ziedes, ekstrakti uztura bagātinātājos.
Lakricas sakņu preparāti – imūnsistēmas normalizēšanai, bronhu sekrēcijas veicināšanai, kopā ar anīsa augļiem, salvijas lapām lietojami bronhospazmu gadījumā, ar ceļteku lapām – pneimonijas atveseļošanās fāzē.
Termopses laksti tradicionāli uzlējumu, standartizētu ekstraktu, tinktūru veidā, ietilpst pretklepus tabletēs, organisma stiprināšanai, veicina atkrēpošanu, palielina bronhu sekrēciju.
Kliņģerītes preparātiem piemīt pretvīrusu, fagocitozi un reģenerāciju veicinoša, imūnsistēmu stimulējoša darbība, lieto transdermāli apmazgāšanai, kompresēm, mitriem apliekamajiem, oromukozāli kakla un mutes dobuma skalošanai. Aerosolos – kliņģerītes ziedu un smiltsērkšķa augļu eļļas – uzlabo augšējo elpceļu un mutes dobuma stāvokli, aktivē imūnsistēmu.
Melisas lapas un ēteriskā eļļa labvēlīgi ietekmē elpošanas sistēmu, paaugstina organisma izturību. Herpesvīrusu izraisītas lūpu infekcijas (herpes labialis) novēršanai izmanto liofilizētu melisas ēteriskās eļļas ekstrakta krēmu.
Tāpat zāļu tējās vai uztura bagātinātājos ieteicamas rožu, anīsa, ķimenes, koriandra un fenheļa augļu, liepu un vīgriezes ziedu, pelašķa un raudenes lakstu, Islandes ķērpja lapoņu drogas.
Viena no fizioloģiski aktīvo vielu grupām ar sekretolītisku, atkrēpošanu veicinošu, antialerģisku darbību ir triterpēnu saponīni. Populārākā šīs grupas droga ir lakricas sakne, atkrēpošanas līdzekļu kombinācijās lieto gaiļbiksītes saknes un deviņvīruspēka ziedus.
Ēteriskās eļļas izteikti remdē saaukstēšanās simptomus, novērš elpceļu iekaisumus. Tā ir kompleksa savienojumu grupa, ko lieto inhalācijās, skalošanai, augšējo elpceļu un mutes dobuma iekaisumu novēršanai. Šajā jomā īpaši nozīmīgas ir eikalipta un piparmētras lapu ēteriskā eļļas, anīsa augļu eļļa ir tiešas darbības atkrēpošanas līdzeklis.
Plašāk par ēteriskām eļļām jau rakstīju Ārsts.lv 2018. gada februāra numura rakstā Ēteriskās eļļas fitoterapijā.
Kā potenciālos imūnstimulantus ar pretvīrusu un pretmikrobu īpašībām izmanto ehinācijas preparātus, kas ir visvairāk lietotie fitopreparāti Eiropā. Piemēram, Vācijā reģistrēti 85 medicīniskie preparāti, kuru sastāvā ir ehinācijas drogas dažādās zāļu formās. Ehinācijas drogas un to preparāti ir unikāli: tos izmanto kā potenciālos imūnstimulantus ar pretvīrusu un pretmikrobu īpašībām, tiem piemīt adaptogēna, brūces dziedējoša un reģenerāciju veicinoša darbība, tie aktivizē un stiprina organisma dabiskās aizsargspējas, īpaši pret nelabvēlīgu vides faktoru ietekmi, veicina dzīves kvalitātes uzlabošanu.
Ehinācijas drogas izmanto svaigas vai žāvētas, smalcinātas vai pulverizētas, zāļu tēju sastāvā uzlējumu vai novārījumu gatavošanai, šķidriem vai sausiem ekstraktiem, tinktūrām, sūkājamās tabletēs, kapsulās, ārīgai lietošanai paredzētās zāļu formām. Svaiga vai žāvēta sula noderīga imūnsistēmas veselībai, aktivē fagocitozi, stimulē fibroblastus, palielinot un stimulējot celulāro un humorālo imunitāti, palīgterapijai atkārtotas augšējo elpceļu infekcijas gadījumos, nelielu virspusēju brūču ārstēšanai. Ziede, kas satur liofilizētu sulu, palīdz ādas iekaisumu, brūču, ekzēmu, herpesvīrusu izraisītu slimību gadījumos.
Ehinācijas drogas satur vairākas terapeitiski aktīvās ķīmisko savienojumu grupas, bet ar imūnstimulējošu efektu saistās alkamīdi, polisaharīdi, kafijskābes atvasinājumi un alkēni. Alkamīdiem piemīt pretvīrusu, antibakteriālas un pretsēnīšu īpašības, tie ir nozīmīgi profilaktiski, lai aizkavētu saaukstēšanās, herpesvīrusa, gripas, citu infekcijas slimību sākšanos. Alkamīdu frakcija nodrošina pretiekaisuma darbību, fenilpropanoīdi stimulē brūču dzīšanu, fagocitozi, interferona un imūnglobulīnu producēšanu, inhibē vīrusu penetrāciju šūnās. Ehinācijas polisaharīdiem piemīt antihialuronidāzes aktivitāte, kas tāpat traucē vīrusu spēju iekļūt šūnās, lokalizē infekciju, profilaktiski kavē saaukstēšanās, herpesvīrusa, gripas un citu infekcijas slimību sākšanos un izplatību organismā.
Kopumā ehinācijas preparāti ir nozīmīgi imūnsistēmas stiprināšanai, tiem piemīt pretvīrusu, pretiekaisuma, adaptogēna, brūces dziedējoša, reģenerāciju veicinoša darbība. Lakstu svaiga sula aktivizē fagocitozi, palīdz dabiskās aizsargsistēmas funkcijai, elpceļu veselībai – tā ir remdējoša mutes dobumam un kaklam. Saknes ir noderīgas hronisku vīrusu un bakteriālo infekciju, ādas slimību, saaukstēšanās un gripas profilaksei, septicēmijas, furunkulozes, piorejas (strutu izdalīšanās) gadījumos, tonsilīta (mandeļu iekaisuma) gadījumos, palīgterapijai atkārtotas urīnceļu infekcijas gadījumos.
Pēdējo 50 gadu laikā klīniskie eksperimenti par ehinācijas drogu un galēnisko preparātu dalību imūnsistēmas stimulācijā koncentrēti uz preparātu imūnstimulējošo efektu, īpaši parastās saaukstēšanās, gripas un citu augšējo elpceļu slimību profilaksei un ārstēšanai. Pierādīta ehinācijas preparātu loma saaukstēšanās, elpceļu un urīnceļu infekciju gadījumos, nozīme kā palīglīdzekļiem gripas ārstēšanā.
Kopsavilkums. Mērķtiecīgi izvēlēti fitoprodukti – zāļu tējas, uztura bagātinātāji vai medicīniskie preparāti – palīdz saglabāt veselību kā optimāla dzīvesveida daļu, aizkavēt slimību attīstību, sniedz vēlamo dzīves kvalitāti.
Dr.biol. Dailonis Pakalns- Farmaceits
Vairāk nekā 60 gadu pieredze ārstniecības augu jomā
E-pasts: dailonis.pakalns@gmail.com
Foto: pexels.com