Dmitrijs Omeļčenko: Ar trombocītiem un leikocītiem bagātinātas plazmas izmantošana traumatoloģijā un ortopēdijā
Katru gadu Latvijā pieaug cilvēku skaits, kas cīnās ar traumām, to sekām un dzīves laikā iegūtām ortopēdiskām patoloģijām. Gadiem ejot, mūsu organisms nolietojas. Savukārt medicīnā aizvien vairāk parādās jaunas, inovatīvas tehnoloģijas, kuras spēj palēnināt novecošanās procesus. Šīs metodes dod iespēju attālināt vai izvairīties no ķirurģiskas ārstēšanas, kā arī reģenerēt bojātos audus, pasargājot pacientus no invaliditātes locītavu deformācijas dēļ. Visperspektīvākā no šādām metodēm, kas kļuvusi ļoti aktuāla traumatoloģijā un ortopēdijā, ir ar trombocītiem un leikocītiem bagātinātas plazmas L-PRP injekcijas.
Lai kā mēs gribētu pasargāt sevi no traumām, izvairīties no locītavu, mīksto audu, skrimšļu un kaulu bojājumiem, tas gandrīz nav iespējams. Ikdienas slodze, liekais svars, profesionālais sports un smags fizisks darbs noved pie veselības problēmām, kurām straujajā dzīves ritmā bieži nav laika pievērst uzmanību. Prakse rāda, ka daļa no Latvijas iedzīvotājiem vēršas pie traumatologa, ortopēda jau ielaistu slimību gadījumos, diemžēl nereti attīstās komplikācijas un sāpju sindroma saasinājums. Mīksto audu aseptiski iekaisumi, hondropātijas (locītavas skrimšļa nodilums/bojājums) un muskuloskeletālās sistēmas slimības noved pie locītavu kontraktūrām un turpmākas kustību apjoma samazināšanās. Arī līdz galam neizārstētas traumas uzkrājas un nākotnē provocē hroniskas sāpes, kuras nedod mums mieru.
Ārsta mērķis ir pēc iespējas ātrāk diagnosticēt slimību, noskaidrot slimības iemeslu vai saprast traumas mehānismu, izmantot ārstēšanas metodes komplikāciju novēršanai. Kad konservatīva terapija vairs nav efektīva, ārsti parasti izmanto mazinvazīvas metodes – injekcijas locītavās (intraartikulāras injekcijas) vai mīkstajos audos (mīkstos audus infiltrējošas injekcijas).
Operācija jāveic tikai gadījumos, kad tā tiešām ir nepieciešama un nekas cits nepalīdz, tāpēc vairāki speciālisti kā alternatīvu ķirurģiskai ārstēšanai izvēlas izmantot ar trombocītiem un leikocītiem bagātinātas plazmas (L-PRP – angliski Leukocyte-and Platelet-Rich Plasma) injekciju kursu. Šī metode ļauj ārstēt slimības iemeslu, nevis uz laiku noņemt simptomus. Šīs injekcijas var izmantot vairāku traumatoloģisku slimību ārstēšanai – tādu kā tendinīti, tenosinovīti, epikondilīti, bursīti, fascīti, saišu sastiepumi un galvenokārt locītavu slimības.
Aktīva šīs metodes izstrāde sākusies pagājušā gadsimta 70. gados, pēc tam sāka strauji augt pētījumu skaits. Ar laiku PRP injekcijas sāka plaši izmantot vairākas medicīnas nozares.
Metodi var izmantot arī pēcoperatīvai ārstēšanai – dzīšanas procesa paātrināšanai un operācijas laikā bojāto audu reģenerācijai. Tā labi darbojas kombinācijā ar hondroprotektoriem.
Literatūrā ir aprakstīti gadījumi, kad ārzemju kolēģi pēc ķirurģiskas ārstēšanas (kā piemēru var minēt Ahileja cīpslas sašūšanu) infiltrē audus un pēcoperācijas rētu ar L-PRP, un pēc tam dzīšanas un atveseļošanās periods norit ievērojami ātrāk.
Metode ir ļoti laba ar to, ka tai ir maz kontrindikāciju. Procedūras laikā izmantotais materiāls ir paša cilvēka asins formelementi, kas nav kaitīgi organismam un neizraisa alerģiskas reakcijas. Pēc vajadzības ir iespēja kombinēt L-PRP arī ar ķīmiskiem preparātiem un medikamentiem.
Galvenā loma šajā procesā ir trombocītiem. Paaugstināts trombocītu skaits veicina asins recēšanu, lokāli ierosinot dzīšanas faktorus. Leikocīti samazina iekaisumu, līdz ar to samazinās pietūkums un apsārtums.
Injicējot pacientam L-PRP traumas vietā, tiek mobilizēti visi nepieciešamie organisma spēki, veicinot daļēju audu reģenerāciju. Procedūra ir ļoti ērta un viegli izmantojama, tā paveicama 20–30 minūtēs. Ārstēšanas ieteicamais kurss ir vismaz divas procedūras, intervālam starp pirmo un nākamo injekciju jābūt vismaz 2–4 nedēļām. Būtiska loma ir slimā segmenta vai slimās locītavas atslodzei. Svarīgi ir ievērot miera režīmu, lai veicinātu bojāto audu atjaunošanos un dzīšanu. Labāka rezultāta sasniegšanai ir vēlama rehabilitācija, izmantojot fizioterapiju –'masāžas, peldēšanu, ārstniecisko fizkultūru.
Plazmu, bagātinātu ar trombocitāro masu, var izmantot kā uzturošu terapiju fiziski aktīviem cilvēkiem vienu divas reizes gadā atkarībā no fiziskās slodzes, šis bioloģiskais materiāls ieeļļo locītavu, uzlabo un normalizē locītavu jeb sinoviālā šķidruma sastāvu.
L-PRP preparāta sagatavošana
1. Pacientam noņem perifērās asinis un ar sterilas šļirces palīdzību ielej asinis speciālā sterilā konteinerā (daudzums atkarīgs no stobriņa).
2. Stobriņu liek speciālā centrifūgā – vispirms uz 4 minūtēm (apgriezienu skaits ir 3400 reizes minūtē). Ja redzam, ka ir iespēja atdalīt vēl vairāk trombocītu, varam uzlikt centrifūgu uz 3200 apgriezieniem minūtē un ielikt stobriņu vēl uz 1–2 min.
3. Pēc 4 minūtēm tā sauktā pirmā centrifugēšana ir pabeigta. L-PRP metodē izmantojam speciālu citrātu/antikoagulatnu, un mums vajadzīgie asins formelementi ātri un viegli atdalās no pārējām asinīm.
4. Bioloģiskā preparāta sagatavošanas/centrifugēšanas laikā atdalāmās asins šūnas netiek traumatizētas, pateicoties citrātam, kas pozitīvi ietekmē bioloģiskā materiāla kvalitāti un, protams, ārstēšanas rezultātu. Plazma, bagātināta ar trombocītiem un leikocītiem, paliek augšejā konteinera daļā, savukārt eritrocīti (vissmagākie asins formelementi) paliek lejasdaļā.
5. Pateicoties speciālam mehānismam, atdalām dzeltenīgo plazmas slāni (kas satur paaugstinātu trombocītu un leikocītu skaitu). Varam hermētiski atdalīt vienu konteinera daļu no otras, aizslēdzam mehānismu un pārejam uz centrifugēšanas otro stadiju. Liekam stobriņu aparātā vēl uz divām minūtēm. Otrā centrifugēšanas stadijā mēs koncentrējam paaugstinātu trombocītu un leikocītu daudzumu jau atdalītā hermētiskā konteinerā, lai iegūtu augstas kvalitātes produktu. Injekciju veicam ar sterilu šļirci (parasti 10 ml) locītavas dobumā (intraartikulāri) vai iekaisuma vietā, infiltrējot mīkstot audus.
21. gadsimtā medicīna strauji progresē, kas ir liels pluss cilvēces veselībai. Parādās daudz jaunu inovatīvu metožu, kuras ir daudz saudzīgākas. L-PRP ir izcila tehnoloģija ar ļoti labiem rezultātiem.
Seko savai veselībai, saudzē savas locītavas un, ja tomēr nepieciešama ārstēšana – izvēlies L-PRP injekcijas.
Reģeneratīvas terapijas piemēri
Skrimšļa reģenerācija pēc L-PRP injekciju kursa
Skrimšļa stāvoklis 4. nedēļā, 12. nedēļā un 24. nedēļā pēc L-PRP ievadīšanas locītavā.
(attēli no Davoud Kazemi, Ashraf Fakhrjou. Leukocyte and Platelet Rich Plasma (L-PRP) Versus Leukocyte and Platelet Rich Fibrin (L-PRF) For Articular Cartilage Repair of the Knee: A Comparative Evaluation in an Animal Model. Iranian Red Crescent Medical Journal.)
Meniska plīsuma aizrētošanās pazīmes magnētiskās rezonanses izmeklējumā
(https://stemcelldoc.wordpress.com/2009/03/05/new-knee-cartilage/)
(http://paspapt.com/guide-understanding-meniscus-tears/)