Dana Doķe: Naktssveces eļļa

Tautas medicīnā naktssveces eļļu izmanto, ja ir tādas slimības kā astma, klepus, garais klepus, kuņģa un zarnu trakta traucējumi, tā noder arī kā nomierinošs pretsāpju līdzeklis. Ārīgi tā tiek izmantota viegliem nobrāzumiem un brūcēm. Šo eļļu lieto arī ekzēmas, psoriāzes, atopiskā dermatīta gadījumos, arī mastalģijas, premenstruālā sindroma un karstuma viļņu, hiperholesterinēmijas un citu problēmu mazināšanai.

Divgadīgā naktssvece (Oenothera biennis L.) pieder naktssveču dzimtai. Sākotnēji tā bija sastopama Ziemeļamerikā, taču tagad plaši izplatījusies arī Eiropā, tostarp Latvijā. Bieži sastopama sausās vietās – ceļu un mežu malās, gar dzelzceļa līnijām. Kā norāda nosaukums, tas ir divgadīgs lakstaugs. Pirmajā gadā tam izaug lapu rozete, bet otrajā – vienkāršs vai zarots stublājs. Ziedi ar dzeltenām vainaglapām sakārtoti izstiepta ķekara veidā stublāja un zaru galos. Ziedi ir smaržīgi un atplaukst apmākušās dienās vai pievakarē.

Naktssveces eļļu iegūst no auga sēklām. Tā ir gaišā dzintarkrāsā, bez smaržas. Eļļas sastāvā diezgan daudz atrodama linolēnskābe, un līdz pat trim ceturtdaļām to var veidot linolskābe. Starp galvenajām sastāvdaļām jāmin arī palmitīnskābe, oleīnskābe, stearīnskābe, triterpēnu spirti un steroli.

Tautas medicīnā naktssveces eļļu izmanto, ja ir tādas slimības kā astma, klepus, garais klepus, kuņģa un zarnu trakta traucējumi, tā noder arī kā nomierinošs pretsāpju līdzeklis. Ārīgi tā tiek izmantota viegliem nobrāzumiem un brūcēm.

Konvencionālajā jeb modernajā medicīnā iespējamais naktssveces eļļas lietojums ir diezgan plašs, taču pretrunīgs. Viena no biežāk pieminētajām indikācijām ir ekzēma, ko min gan Eiropas Zāļu aģentūra, gan Pasaules Veselības organizācija, tomēr dažu pētījumu analīzē netika pierādīta naktssveces eļļas efektivitāte. No ādas slimībām tiek minēts arī atopiskais dermatīts, kura ārstēšanai šī eļļa apstiprināta Lielbritānijā, tostarp tā ir arī Pasaules Veselības organizācijas atzīta indikācija. Izmantojot pediatrijā, gan nav novērots atopiskā dermatīta uzlabojums. Arī par lietderību psoriāzes ārstēšanā ir dažādi viedokļi.

Ginekoloģijā naktssveces eļļu izmanto mastalģijas (krūšu sāpes), premenstruālā sindroma, karstuma viļņu novēršanai. Par lietošanu pēdējo divu stāvokļu gadījumā nevalda vienprātība, jo vairākos pētījumos nav pierādīta efektivitāte. Turpretim mastalģijas ārstēšanai naktssveces eļļai vērojama pozitīva ietekme. Kādā pētījumā pat atklāts, ka apmēram pusei no preparāta lietotāju mazinājās krūšu sāpes.

Eksperimentos ar dzīvniekiem naktssveces eļļai novērotas vairākas īpašības:

  • spēja kavēt kopējā holesterīna pieaugumu un trombocītu agregāciju, ja uzturā lieto pārmērīgi daudz holesterīnu saturošu produktu;
  • spēja kavēt kuņģa čūlas veidošanos;
  • antioksidanta īpašības;
  • pretiekaisuma darbība;
  • antikoagulējoša iedarbība.

Šīs īpašības galvenokārt piešķir sastāvā esošās nepiesātinātās taukskābes, kuras iekļaujas tālākos organisma bioķīmiskajos procesos. Tās rada iespējas naktssveces eļļu potenciāli izmantot hiperholesterinēmijas, reimatoīdā artrīta, multiplās sklerozes, Reino un Šēgrēna sindroma, diabētiskās neiropātijas ārstešanai, tomēr klīniski nav pierādīts, ka cilvēka organismā naktssveces eļļa darbojas gluži tāpat kā dzīvniekiem.

Naktssveces eļļa piesardzīgi jālieto pacientiem ar asins recēšanas problēmām un šizofrēniju, ja tās ārstēšanai tiek lietoti fenotiazīnu grupas medikamenti, jo tie var provocēt deniņu daivas epilepsijas lēkmes.

Iespējama ir mijiedarbība, lietojot kopā ar ķiploka, ginka, vītola un kurkumu saturošiem preparātiem. Starp zāļu vielām naktssveces eļļa var mijiedarboties ar iepriekšminētiem fenotiazīna grupas atvasinājumiem un asinsreci ietekmējošiem medikamentiem (antikoagulanti). Tiek minēti arī nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, taču mijiedarbība nav pilnībā izpētīta un uz to jāraugās saistībā ar antikoagulantu lietošanu.

Biežākās blakusparādības, ko var izraisīt naktssveces eļļas lietošana, ir nelabums, caureja, galvassāpes, temperatūras paaugstināšanās un nātrene.

Parasti eļļa ir kapsulētā formā, to ieteicams lietot ēšanas laikā vai tūliņ pēc tam, lai izvairītos no kuņģa un zarnu trakta kairinājuma. Reizes deva var būt 2 grami, bet dienas deva – pat 4–6 grami, bērniem – 2–4 grami, taču līdz divpadsmit gadu vecumam naktssveces eļļu neiesaka lietot nepietiekamu pētījumu dēļ. Eļļa jālieto trīs vai četrus mēnešus, lai konstatētu tās efektivitāti.

Aptiekās biežāk nopērkamas kapsulas, kas satur 500 mg vai 1000 mg naktssveces eļļas. Parasti 500 mg saturošie preparāti jālieto divreiz dienā pa kapsulai, bet vienu gramu – pa vienai kapsulai vienreiz dienā. Dažiem preparātiem var būt pievienoti papildu komponenti, visbiežāk E vitamīns tā antioksidatīvo īpašību dēļ, taču mēdz būt arī vitamīns A un B7, kas pievienoti, domājot par ādas veselības uzlabošanu.

 

Dana Doķe

Farmaceite

Mana aptieka, Pārgaujas aptieka

Stacijas ielā 11, Valmierā

Tālr. 64222993, www.manaaptieka.lv

 

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada septembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!