Dainis Balodis, Aija Tula-Rijkure: Orgasms – vārds ar lielu jēgu
Mūsdienās šķiet, ka par seksu zinām gandrīz visu, un jaunumi šajā jomā maz iespējami. Tomēr būsiet pārsteigti, cik daudzi tic mītiem un, vēl ļaunāk, – dzīvo pēc tiem arī reālajā dzīvē. Kā iemācīties seksuālās attiecības patiesi baudīt, nesekojot stereotipiem, stāsta Diplomātiskā servisa medicīnas centra ginekoloģe, seksoloģe AIJA TULA-RIJKURE un psihoterapeits, seksopatologs DAINIS BALODIS.
Nav seksa, nav laimes?
Viens no populārākajiem mūsdienu stereotipiem ir tāds – ja kādam nav regulāru seksuālo attiecību, sabiedrībā viņš kļūst gandrīz vai par nepilnvērtīgu. “Ir pietiekami daudz cilvēku vēsturē un arī mūsdienās, kuriem seksuālo attiecību nav bijis. Vai tad viņi ir sliktāki? Ir absolūti nepieņemami uz šo jautājumu raudzīties no šāda aspekta. Teiciens – uzvedas kā nedabūjis/nedabūjusi – patiesībā radies tāpēc, ka konkrētā cilvēka uzvedība kaut kādu iemeslu dēļ apkārtējiem ir kaitinoša. Tāpēc patiesībā jautājums ir tikai par to, kā pati persona, kurai konkrētajā dzīves posmā nav seksuālo attiecību, to uztver. Ja tas cilvēkam rada milzīgu trauksmi un viņš jūtas nepilnvērtīgs un nepareizs, protams, tas viņu nomāks un agri vai vēlu izpaudīsies arī uzvedībā. Taču, ja šis aspekts cilvēku pašu nekā netraucē, neredzu ne mazāko problēmu,” skaidro psihoterapeits, seksopatologs Dainis Balodis. “Cits jautājums, ka to uzspiež sabiedrība, arī prese un internets – seksam ir jābūt, turklāt regulāram. Tu nevari būt pareizs, ja tev nav seksuālo attiecību. Tomēr jāiemācās analizēt un jāsaprot, cik tas viss ir aplami – konkrētā vecumā visi skandē, ka seksam ir jābūt noteikti, piedevām, cik biežam, bet citā vecumā, kad cilvēks jau ir dzīves nogalē, pēkšņi visi sāk apgalvot, ka tie, kam ir šādas attiecības, nav īsti riktīgi.”
Cilvēks ir sabiedriska būtne, un lielā mērā viņa pašsajūtu nosaka partnerattiecības, bet ne dzimumakta esamība vai neesamība. “Netrūkst tādu pāru, kuriem ir labas partnerattiecības, taču nav regulāra seksa vai tā nav vispār. Arī tā nav problēma. Sarežģījumi rodas tad, kad vienam no partneriem šo intimitāti vajag vairākas reizes nedēļā, bet otram nevajag vispār. Ir daļa cilvēku, kas partnerattiecības veido ar dzīvniekiem. Anekdotes par vecmeitām un kaķiem – tajā ir zināma patiesība. Kaķis vai suns kļūst par partneri, ar kuru cilvēks komunicē, kurš viņu sagaida mājās, parunājas, taisa kaut kādas nepatikšanas. Protams, tas ir attiecību aizstājējs, tomēr, ja cilvēks šādā dzīves modelī jūtas labi un piepildīti, kuram no mums ir tiesības viņu nosodīt? No otras puses raugoties, ir diezgan likumsakarīgi, ka labās partnerattiecībās diviem cilvēkiem seksuālās attiecības ir kā loģiska to sastāvdaļa. Seksa funkcija ir relaksēties, noņemt sasprindzinājumu. Bet tikpat labi stresu var mazināt arī ar dažādiem citādiem līdzekļiem. Piemēram, dažādām ekstrēmām nodarbēm vai sportu – skrien, kāpj klintīs, peld, lec ar izpletni. Viss šis ir sava veida relaksācija. Tāpēc, ja analizē – kā tā var būt, ka ir pāris, kuram nav regulāra seksa, vai ir cilvēks, kam vispār nav partnera, bet kas tā var dzīvot un justies labi, jāsaprot, ka seksuālās attiecības nav neaizstājamas,” pārliecināts ir Dainis Balodis.
Sekss kā bauda, nevis pienākums
“Sekss nav obligāta funkcija, kas jāizpilda par katru cenu. Šis process nav ne elpošana, ne ēšana, ne dzeršana, ne gulēšana, tam ir jābūt tikai tad, kad diviem cilvēkiem vienam pēc otra ir izteikta fiziska un emocionāla vēlme,” skaidro Aija Tula-Rijkure. “Mani tracina teiciens – nodarboties ar seksu. Ko tas nozīmē? Nodarboties var ar zemkopību, ar lopkopību, bet ar seksu nenodarbojas, tam ļaujas ar visām savām emocijām, iekāri un sirdi.” Ārste uzskata, ka mūsdienās lielākā daļa cilvēku nepareizi izprot jēdzienu sekss, jo uz to attiecina itin visu. “Orālais, anālais sekss, pašapmierināšanās – nekas no šīm darbībām nav sekss, tas ir pavisam kas cits – tā ir seksa aizstāšana! Piemēram, jēdziens orālais sekss patiesībā ir orāli ģenitālā saskarsme. Kas tad īsti ir sekss? Tā ir divu pretējā dzimuma cilvēku dzimumorgānu saplūšana vienotā dejā. Seksu nevar īstenot viens pats. Dažkārt kāds izbrīnīts vaicā – vai tad masturbācija nav sekss? Nē, sevis apmierināšana ir seksa aizstāšana. Tas, ka cilvēks tiecas izjust labsajūtu un saldkaisli, ir pavisam normāli, tomēr tas nav dzimumakts. Protams, apmierinājumu var iegūt arī šādā veidā, taču, ja, piemēram, vīrietis uzskata, ka sieviete var izjust orgasmu brīdī, kad sniedz viņam orālo apmierinājumu, jebkurš ārsts jums pierādīs, ka fiziski tas nav iespējams. Šo situāciju, protams, var apgriezt pretēji un par piemēru apskatīt situāciju, kurā vīrietis ir tas, kas orāli apmierina sievieti, un arī viņš tikai no šī procesa vien orgasmu nesasniegs. Orgasms ir apmierinājums, ko vajadzētu izjust abiem aktā iesaistītajiem partneriem. Ideāli, ja vienlaikus. Savukārt orāli ģenitālās saskarsmes laikā baudu gūst tikai viens no partneriem – tas, pie kura ģenitālijām ir pieskārušās partnera lūpas un mēle.”
Kas ir orgasms? “Tā ir seksuālā akta uzbudinājuma saldkaisles augstākais punkts, tātad nobeigums, kā rezultātā partneri izjūt baudu, kam seko pozitīvas emocijas,” uzsver ārste. “Saprotams, ka arī paša dzimumakta laikā starp partneriem jāvalda saskaņai un jāizjūt tikai patīkamas sajūtas. Orgasma brīdī piedalās viss cilvēka ķermenis, ne tikai dzimumorgāni.”
Cik bieži jāmīlējas?
Kā jau raksta sākumā minēts, plašsaziņas līdzekļos ļoti populāri ir uzsvērt, ka aktīvai dzimumdzīvei ir jābūt vismaz dažas reizes nedēļā. Būsiet ļoti pārsteigti, uzzinot, ka sekss ir vienīgā joma, attiecībā uz kuru nav norādīts regularitātes biežums vai kādi citi medicīniski normatīvi. “Regulāras dzimumattiecības, protams, ir apsveicamas, bet jāsaprot, ka tas nav obligāts pasākums un tā nekad nav bijis. Otrkārt, ja intīmā tuvība starp partneriem notiek tikai tāpēc, ka tai ir jābūt, protams, ka tas ne vienam, ne otram nesniedz nekādu emocionālu baudu. Par šādiem gadījumiem vienmēr esmu teikusi, ka tad labāk, lai seksa nav vispār,” saka Aija Tula-Rijkure. “Dzimumdzīve ir vienīgā joma un funkcija, kurai nav nekādu normatīvu. Katram pārim, kā arī vienam un tam pašam pārim dažādās dzīves situācijās seksuālās attiecības un to regularitāte var būt ļoti atšķirīga. Piemēram, pāri, kas aizbēg no ikdienas rūpēm uz kādu skaistu vietu, bieži vien tur piedzīvo otro medusmēnesi un sekss viņiem šādos apstākļos var būt ne tikai dažas reizes nedēļā, bet pat vairākas reizes dienā. Starp citu, tieši šādos emocionāli bagātos, piepildītos mirkļos sievietēm ļoti bieži iestājas grūtniecība, kas aizvien apliecina to, ko vienmēr uzsveru – dabā viss ir iekārtots pareizi – tad, kad emocijās cilvēki ir laimīgi, pareizi darbojas arī fizioloģiskie procesi. Atceros kādu gadījumu, kad pie kādas manas pasniedzējas, ļoti cienījamas profesores aizvedu savu radinieci, kurai bija problēmas ar grūtniecības iestāšanos. Atnācām pie ārstes, nolikām uz galda biezu mapi, kurā bija dažnedažādi izmeklējumi un analīzes, profesore to pagrūda malā un jautāja šai sievietei – pasakiet man, lūdzu, cik vētrains jums ir sekss? Un tas ir tieši tas, par ko pārim, kam šķiet, ka ir radušās kaut kādas problēmas seksuālajās attiecībās, vajadzētu atcerēties – vislabāk fizioloģiski viss strādā tad, kad fiziskais kontakts sniedz patiesu, emocionālu baudu. Tad pareizi darbojas arī viss organisms. Savukārt, ja pāris ar seksu nodarbojas tikai tāpēc, ka šī procesa gala rezultātā ir iecerēta grūtniecība vai orgasms, no tā nekas nesanāks. Jo iecentrēšanās uz kaut ko, nevis dzimumakta baudīšana, nepalīdz un sniedz pavisam citu rezultātu, nekā cerēts.”
Runājot par tiem gadījumiem, kad pārim konkrētos dzīves posmos seksuālās attiecības ir retas – reizi divās nedēļās vai vēl retāk, ārste norāda, ka ikvienam var būt tāds emocionāls periods, kad arī šāds ritms ir normāls un tajā nav jāmeklē sarežģījumi. Tomēr seksoloģe norāda, ja pārim, kuram pirms tam tuvība ir bijusi regulāra, pēkšņi tā ir retāk nekā reizi mēnesī, abiem ir jāpadomā, kas attiecībās mainījies emocionāli. “Sekss ir likumsakarīgs rādītājs tam, kas notiek starp diviem cilvēkiem emocionāli. Vislielākā kļūda, ka ikdienas steigā pāri par maz komunicē. Jāatceras, ka seksuālās attiecības ir komunikācijas virsotne, nevis sākums. Šādās reizēs iesaku nevis, lai vai kas, atsākt nodarboties ar seksu, bet atdzīvināt savas attiecības emocionāli, kam pēc kāda laika kā likumsakarīgs turpinājums būs sekss,” norāda seksoloģe.
Prelūdija – ne tikai operā
Speciālisti skaidro, ka vārds priekšspēle mūsdienās ir nepamatoti aizmirsts. “Prelūdija ir gan operā, gan seksā. Kā zināms, opera ir ļoti smalka māksla, bet sekss – vēl smalkāka. Viena no visbiežākajām problēmām pāra attiecībās ir sievietes grūtības uzbudināties,” saka Aija Tula-Rijkure. “Mēs dzīvojam ātrā laikmetā, tāpēc cilvēki ir pieraduši, ka viss notiek ātri – nosūtām e-pastu dažu sekunžu laikā, piezvanām pa mobilo telefonu kādam, kas atrodas otrā pasaules malā, paspiežam uz podziņām, un viss darbojas. Un arī sekss nemanot ir tapis pielīdzināts tam. Dažkārt vīrieši ierosina savai partnerei – man ir brīva pusstundiņa, gribu ar tevi vētrainu seksu. Mīļie vīrieši, ar sievietēm tā nenotiek! Viņu organisms tā nav ieprogrammēts. Dabā ir iekārtots tā, ka vīrietis fizioloģiski spēj uzbudināties līdz desmit minūšu laikā, kamēr sieviete – vidēji ne ātrāk kā 26 minūtēs. Tā sauktais ātrais sekss ar baudu iespējams, piemēram, tādos gadījumos, kad pāris uz kādu laiku ir bijis šķirts un ilgstoši viens par otru ir domājuši, ilgojušies, jau pirms satikšanās abi bijuši uz viena viļņa. Tomēr šādi gadījumi ir reti, kad sieviete no ātra seksa var būt baudu. Patiesībā prelūdija jeb priekšspēle ir absolūti nepieciešams priekšnoteikums tam, lai sievietes makstī veidotos mitrums un viņas organisms būtu pilnīgi sagatavojies dzimumaktam. Tātad, lai sieviete no dzimumakta iegūtu saldkaislas emocijas, priekšnoteikums tam ir mitra (lubrificēta) maksts. Viens no aplamākajiem mītiem ir tāds, ka var jau to izdarīt ātrāk, izmantojot mākslīgos lubrikantus. Kļūdains pieņēmums. Lai izdotos labs sekss, nav iespējams pārlēkt kādam ķēdes posmam, lubrikantam ir jāizdalās no pašas sievietes ķermeņa, tātad viņai ir jābūt uzbudinātai, jāgrib vīrietis. Mākslīgais lubrikants tikai noņem berzes sajūtu, nekādā veidā nesagatavojot sievieti intīmajai tuvībai.”
Speciālisti skaidro, ka priekšspēles laiks katrai sievietei ir atšķirīgs – vienai tas var prasīt 30 minūtes, bet citai – vēl ilgāku laiku. “Vīrietis, kas savu sievieti patiesi mīl un vēlas kopā ar viņu izbaudīt orgasmu, darīs visu, lai viņu sagatavotu seksam,” norāda seksoloģe. “Cits jautājums ir par to, kā sievieti uzbudināt. Viens no efektīvākajiem paņēmieniem ir klitora kairināšana. Tas ir viens no visjutīgākajiem orgāniem sievietes ķermenī, un ir ļoti liels procents to sieviešu, kas orgasmu var sasniegt tieši šādā veidā. Diemžēl, runājot par orālo apmierināšanu, tieši sievietes ir tās, kas bieži grēko un rīkojas nepareizi. Jāatceras, ka daiļais dzimums pēc savas būtības ir multiorgastisks, kas nozīmē – ja sieviete ir izjutusi klitorālo orgasmu, jau pēc brīža viņa var sasniegt vaginālo orgasmu, turklāt daudzskaitlīgu. Bet šis ir faktors, kurā nereti negodīgi izturamies pret saviem vīriešiem – sasniedzot klitorālo orgasmu, atsakāmies no seksa. Taču tas ir nepareizi, jo pēc tam var sekot daudzi jau daudzi vaginālie orgasmi. Sievietēm ir jāiemācās pārkāpt šim emocionālajam slieksnim un ļauties savam vīrietim, sagādājot baudu arī viņam.”
Atšķirībā no sievietēm vīriešiem priekšspēle nav obligāta. Kā norāda seksoloģe, vīrietis var sasniegt orgasmu arī bez priekšspēles. “Viņam prelūdija var ilgt kaut vai sekundi, turklāt viņš var uzbudināties, kaut vai ar acīm izģērbjot sievieti, ieklausoties viņas smieklos, sajūtot viņas smaržu vai atceroties kādas erotiskas atmiņas, tāpēc par prelūdijas nozīmi attiecībā uz vīriešiem seksoloģijā tikpat kā netiek runāts. Vīrietim svarīgāks par to ir fizisks uzbudinājums, iekāre,” saka Aija Tula-Rijkure.
Maģiskais orgasms
Seksoloģe skaidro, ka, tāpat kā jebkuram procesam, arī seksam ir sākums un nobeigums. Sākums ir iekāre un priekšspēle, bet nobeigums – orgasms. “Orgasma laikā nenotiek pārmaiņas tikai dzimumorgānos, kā varētu domāt. Tā laikā kontrakcijas ir visos ķermeņa muskuļos. Sievietēm – maksts gredzenā, dzemdes kaklā, pašā dzemdē, arī olvados. Tāpēc arī jau piesauktās problēmas, kad sievietei ir grūti ieņemt bērniņu, ir izskaidrojamas ar seksa kvalitāti. Ja partneriem nav vētraina seksa un sieviete neizjūt orgasmu, viņas organisms nestrādā pareizi, un tāpēc arī rodas bērniņa ieņemšanas problēmas. Olvadiem ir jāstrādā, lai uz dzemdi aizvirzītu spermatozoīdus,” norāda seksoloģe.
Ir pierādīts, ka orgasma laikā kontrakcijās saraujas arī zarnu muskulatūra un pat kuņģis, mainās sirds ritms. Īsi pirms orgasma, kad uzbudinājums sasniedz maksimālo jaudu, asinsvados tiek veicināta asins pieplūde. Kulminācijas – orgasma – laikā sievietes dzemde, vagīna, anālā atvere saraujas kontrakcijās ar 0,8 sekunžu intervālu. Arī sievietēm kulminācijas brīdī iespējama ejakulācija – kontrakciju rezultātā šķidrums, kas ir sakrājies dzemdes dobumā, tiek izvadīts ārā. Interesanti, ka brīdi pēc orgasma, kad dzemde un klitors ir atguvuši normālu stāvokli, sieviete izjūt strauju muskuļu atslābumu. Šajā brīdī saņemot papildu stimulāciju, viņa var piedzīvot atkārtotu baudu.
“Runājot par tēlotajiem orgasmiem, ko sievietes dažkārt dara mīļā miera labad (kad sekss ir kļuvis par pienākumu, nevis baudu), – straujāku elpošanu un vaidus patiešām var notēlot, bet ir dažas orgasma pazīmes, ko nav iespējams atveidot, – dekoltē daļas un sejas piesārtums, krūšu galu savilkšanās, paātrināts sirds ritms, reizēm pat novērojami nervu tiki, piemēram, nekontrolēta galvas noraustīšanās,” atklāj seksoloģe.
Savukārt vīrietis uzbudinās, asinsritei sagādājot erekciju – asinis uz dzimumlocekli vairāk pieplūst nekā atplūst, rezultātā tas var palielināties pat septiņas reizes. Dzimumloceklis ir orgāns, kas veidots no neskaitāmi daudziem sīkiem asinsvadiem, kuriem normālā stāvoklī ir spirālveidīga forma, tāpēc tie var netraucēti pretoties kopējai asinsrites plūsmai. Bet uzbudinājuma laikā, kad asinsrite spēji pieaug pat 26 reizes, dzimumlocekļa asinsvadu pretošanās spējas strauji samazinās un loceklim ir erekcijas stāvoklis, kad tas ir gatavs dzimumaktam. Vīrietim, piedzīvojot kulmināciju, notiek ejakulācija – sēklas noplūde. Patīkamās izjūtas vīrietis piedzīvo, kad dzimumdziedzeri izšļāc sēklas saturu urīnizvadkanāla daļā, kas iet caur priekšdziedzeri, to iestiepjot. Rezultātā rodas kontrakcijas ar 0,8 sekunžu intervālu, kuru laikā tiek izvadīta uzkrātā sēkla. Sievietei viens orgasms ilgst no 0,5 līdz piecām minūtēm, vīrieša baudas ilgums vidēji ir minūte. Atšķirībā no sievietes, kura spēj izjust atkārtotu orgasmu gandrīz uzreiz pēc iepriekšējā, vīrietim parasti, lai viņš būtu gatavs kvalitatīvam nākamajam dzimumaktam, ir nepieciešams ievērojami ilgāks laiks – reizēm pat 36 stundas, tas gad ir individuāli.
Kas apdraud seksuālo veselību
Viens no vislielākajiem draudiem seksuālajai veselībai kā vīriešiem, tā sievietēm ir smēķēšana
* Tā veicina estrogēnu līmeņa samazināšanos sievietes organismā, tāpēc paātrina menopauzes iestāšanos
* Smēķēšana var izraisīt ģenētisku mutāciju vīrieša pēcnācējiem, rezultātā viņiem var izveidoties audzēji un rasties dažādas attīstības anomālijas
* Smēķēšana tiešā veidā ietekmē vīrieša dzimumspējas un seksuālo veselību – kaitīgie cigaretēs esošie vielu savienojumi apgrūtina spermatozoīdu nobriešanu, ievērojami samazina to skaitu un pat bojā to struktūru
* Vīriešiem, kuri smēķē, pastāv impotences attīstības risks, jo ievērojami samazinās asins pieplūde dzimumloceklim
* Sievietēm smēķēšana palielina risku saslimt ar dzemdes kakla un dzemdes vēzi
* Var radīt sarežģījumus grūtniecības un dzemdību laikā, jo smēķējot tiek izraisīti traucējumi augļa apgādē ar skābekli, turklāt mazulis var piedzimt ar mazu svaru un dzīves laikā bieži slimot
* Līdz pat trim reizēm pieaug priekšlaicīgu dzemdību risks, kā arī tas, ka bērns var piedzimt nedzīvs
Sekss skaitļos
* 54 procenti vīriešu un 19 procenti sieviešu par seksu domā vairākas reizes dienā
* Orgasmu seksa laikā vienmēr sasniedz trešdaļa sieviešu un 75 procenti vīriešu
* Trešdaļa sieviešu vismaz vienu reizi dzīvē ir tēlojušas orgasmu, desmitā daļa atklājušas, ka viņas to dara regulāri
* 67 procentiem cilvēku sekss ir vidēji reizi nedēļā, tikai 8% – katru dienu, bet 9% – reizi dažos mēnešos
* 30 minūšu ilgs sekss sadedzina organismā 150 kalorijas
* Katru gadu pasaulē tiek izlietoti seši miljardi prezervatīvu
* Vidējais ejakulācijas ātrums ir 45 kilometri stundā.
Foto: pexels.com
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2015. gada decembra numurā!