Dailonis Pakalns: Zāļu tējas gremošanas sistēmas problēmām, īpaši pēc pārēšanās
Ikkatrs no mums ir saskāries ar dažādām gremošanas problēmām, kas izpaužas kā funkcionāli vai iekaisīgi traucējumi. Ar kuņģa darbības traucējumiem saistītie simptomi var rasties nepareizu ēšanas paradumu dēļ. Šoreiz analizēsim vienu gremošanas problēmu – pārēšanos.
Pārēdamies īpaši svētkos, viesībās, ciemojoties pie draugiem. Pārēšanās parasti izpaužas kā sekretorās un motorās funkcijas novirzes: pilnuma sajūta, grēmas, caureja, aizcietējums, atraugas, sāpes un dedzināšana kuņģī, ko pavada sāpes pakrūtē, kuņģa spazmas, gāzu uzkrāšanās zarnās, slikta dūša, kas noved līdz vemšanai; parādās arī kā nogurums, miega traucējumi. Tie ir īslaicīgi simptomi, tomēr pasliktina dzīves kvalitāti un rada diskomfortu. Svarīgi saprast, ka šīs sajūtas ir organisma normāla reakcija uz pārlieko uzņemtā ēdiena daudzumu un ka jebkura aktivitāte ir ēdiena izraisīto paģiru likvidēšana.
Protams, minētā pārēšanās svētkos ir gadījuma rakstura, bet radušās problēmas var novērst ar fiziskām aktivitātēm, kā arī lietojot zāļu tējas, kas attīra organismu, uzlabo gremošanu. Pirmā palīdzība, lai mazinātu pārēšanās sekas, ir izmantot, piemēram, piparmētras lapu, fenheļa vai koriandra augļu tējas. Kumelītes ziedu tēja nomierinās, tā ir vispazīstamākā gremošanas sistēmas darbības uzlabotāja, ko dzer pēc smagas maltītes; tā noder relaksācijai pēc vakara maltītes, tai piemīt pretiekaisuma un spazmolītiskās īpašības. Ieteicama ķimeņu augļu, pelašķa lakstu tēja, gremošanas traucējumus likvidē melisas lapas, dilles augļi. Sliktas dūšas gadījumā iesaka ingvera tēju.
Problēma sākas, ja pārēšanās nav vienreizēja (viesībās), bet regulāra. Ja pārēšanās notiek regulāri, tad tā jau ir slimība. Kompulsīvā pārēšanās – izplatītākais ēšanas traucējumu veids, atkarība no ēdiena, uzņemot vienā reizē tūkstošiem kaloriju, kam seko vainas apziņa un kauna sajūta, kas provocē jaunu pārēšanās lēkmi, nopietnākos gadījumos traucējumiem pievienojas depresija. Kompulsīvā pārēšanās ir spontāna saslimšana, tās ir nekontrolētas ēšanas lēkmes, saistītas ar spēcīgām emocijām un stresu, ko mēģina kontrolēt ar ēšanu. Tas ir sava veida organisma aizsargmehānisms. Emocionālie simptomi, stress un spriedze gan brīžos, kad neēd, gan tad, kad jau ir pārēdies. Tādos gadījumos runa ir par negausību: zūd kontrole par ēšanas procesu, trūkst sāta sajūtas, ir traucēts slāpju un izsalkuma regulācijas mehānisms. Par bioloģisko cēloni problēmai uzskata serotonīna trūkumu, kas organismā nodrošina nervu sistēmas līdzsvaru, psihisko stabilitāti un noskaņojumu. Pārēšanos veicina nepareizas ēšanas tradīcijas, nepareizi izvēlēti produkti, nesamērīgas porcijas. Psiholoģiskais moments – ēd mazas porcijas, kad ir kopā ar citiem, bet vienatnē neplāno ēdienreizi, ēd visas dienas garumā. Pārēšanās nereti rodas pēc iedomātu, bieži neveiksmīgu diētu izmantošanas. Taču ēšanas režīms, ēšanas paradumi nav saistāmi ar badošanos vai īpašu produktu lietošanu. Diētu izvēlas, lai mazinātu ķermeņa svaru, bet šajos gadījumos cilvēks neēd tad, kad ir izsalcis, bet ēd visu, kas pagadās, kad pagadās, ēd vairāk, ēd ātrāk, kamēr izveidojas smaguma sajūta no pārpildīta kuņģa. Sekas – atkārtoti emocionālie simptomi, stress un spriedze, nomāktība pēc pārēšanās, dusmas uz sevi. Rezultāts – nespēja kontrolēt sevi, atkārtoti rodas tieksme pēc ēdiena, seko vēlme to apēst, ēdot rodas patika, notiek reakcijas nostiprināšanās, veidojas hronisks paradums. Apburtais loks ir noslēdzies, un izejas no tā it kā nav. Atšķirībā no bulīmijas ēšanas lēkmei neseko atbrīvošanās no apēstā ēdiena ar vemšanas vai caurejas zāļu palīdzību.
Regulāra pārēšanās vairākumā gadījumu izraisa acīmredzamu svara pieaugumu, kas kļūst par aptaukošanos, rada fiziskas un emocionālas problēmas: bezmiegu, depresiju, trauksmi. Galvenais – svara pieaugums un aptaukošanās ir riska faktors daudzām slimībām, izraisa virkni komplikāciju: 2. tipa cukura diabētu, augstu holesterīna līmeni, hipertensiju, sirds un asinsvadu slimības, elpas trūkumu, ātru nogurumu, miega traucējumus, pārmērīgu svīšanu, žultspūšļa slimības, locītavu un muskuļu sāpes, neregulāras menstruācijas. Tā gremošanas traucējumi mazina dzīves kvalitāti kopumā.
Diagnostikas kritēriji: atkārtotas pārēšanās gadījumi, ātrs ēšanas temps, ēšana līdz nekomfortablai pilnuma sajūtai. Kompulsīvās pārēšanās ārstēšanai nav standartprogrammas, parasti ārstē lieko svaru un aptaukošanos.
Ja gremošanas traucējumi pārēšanās dēļ atkārtojas regulāri, svarīgi novērst nopietnas slimības varbūtību, konsultēties ar ģimenes ārstu. Nepieciešama gremošanas sistēmas darbības regulācija. Šinī sakarībā jāaplūko saistības: ēstgriba un izsalkums, izvadīšanas regularitāte (piemēram, aizcietējums), iespējamās nepārvaramās vēlmes (saldumu kāre) un citi simptomi, kas var izpausties kā diskomforts: spazmas vai gāzu izdalīšanās, dedzināšanas sajūta kuņģī, zarnu kūtrums. Ja ārsts atzīst tikai funkcionālus traucējumus, ieteicams lietot augu preparātus, tostarp zāļu tējas, kā ikdienas uztura sastāvdaļu. Profilaktiski spriedzi provocējošos apstākļos iesaka tējas, kuru sastāvā ir baldriāna saknes vai melisas lapas.
Gremošanas sistēmu vispirms sakārto ar diētu – pareizu uztura izvēli, daļēju gavēni, viegliem mazkaloriju ēdieniem, pēc tam fitoterapeitiski. Diētā jāveic nozīmīgas izmaiņas, jo ēdiens gan palīdz mazināt emocionālo spriedzi, stresu vai neapmierinātību, bet rada arī lieko svaru. Ieteicams ēst kalorijām nabadzīgus liela apjoma dārzeņus un augļus – gurķus, baklažānus, burkānus, kāpostus, lapu salātus, citronus, apelsīnus, ābolus –, kā arī ogas – upenes un dzērvenes, palielināt uzturā šķiedrvielu daudzumu. Svarīgi radīt ātru sāta sajūtu, piemēram, pievienojot ēdienam garšvielas, kas satur ēteriskās eļļas, strikti ēst trīs reizes dienā, atmest pārspīlētu neēšanu vai izvairīšanos no it kā neveselīgiem produktiem. Citādi, regulāri badojoties, vienmēr būs jūtams izsalkums, bet svarīgi iegūt sāta sajūtu, lai neprovocētu nekontrolēto ēšanu. Svarīgi izprast un novērtēt simptomus izsalkums un sāts, nejaukt slāpes ar izsalkumu.
Zāļu tējām jāizmanto augi ar plašu darbības spektru, jo bieži nepieciešama arī citu sistēmu, piemēram, nervu vai endokrīnās sistēmas korekcija. Tieši zāļu tējas var uzturēt optimālas gremošanas sistēmas funkcijas. Zāļu tējas visbiežāk izmanto liekā svara mazināšanai, arī kā karminatīvas un nomierinošas tējas. Spazmolītiskās drogas lieto, lai novērstu kuņģa spazmas. Drogu kombinācijās bieži iekļauj melisas un rozmarīna lapas, kumelītes ziedus, baldriāna saknes, kas novērš gremošanas spazmas, mazina šķebināšanu. Drogas ar karminatīvām īpašībām – fenheļa augļi, lavandu ziedi, piparmētras lapas, paegļa čiekurogas – izvada gāzes no zarnām. Rozmarīns turklāt veicina kuņģa un žultspūšļa sekretoro darbību, kopā ar fenheli – treknas barības sagremošanu. Vielmaiņu normalizē un palīdz mazināt svaru kukurūzas irbuļu, nātres lapu, vārpatas sakneņu, plūškoka ziedu tējas. Pilnuma sajūtu dod un mazina ēstgribu linsēklu, altejas sakņu uzlējumi, bet rozmarīna lapu un ingvera sakneņu tējas sekmē enerģijas patēriņa palielināšanu. Salvijas lapu, paegļa čiekurogu, nātres lapu tējas palīdz attīrīt gremošanas sistēmu un mazina vēlmi nepārtraukti ēst. Tējas var veidot no drogām ar dažādu iedarbību, sastāvu var variēt atkarībā no efekta un lietotāja garšas sajūtām. Tēju tirgū pieejami desmitiem maisījumu problēmas risināšanai.
Bulīmija ir nopietnāks nesātīgas ēšanas rezultāts, kura gadījumā parādās tuklums un liekais svars, ko izraisa tauku uzkrāšanās zem ādas un ap iekšējiem orgāniem. Tā ir slimīga bada sajūta, ko bieži izraisa psihiski traucējumi, taču ir arī diabēta vai cinka deficīta rezultāts. Tās ir atkārtotas, nekontrolējamas pārēšanās lēkmes, kam seko apzināta un pārspīlēta svara kontrole. Raksturīgi bulīmijas simptomi ir nogurums, gremošanas traucējumi, muskuļu vājums, reibonis, siekalu dziedzeru pietūkums. Tādos gadījumos ieteic kumelītes un fenheļa tēju. Svarīgi ir palielināt vielmaiņas procesus un samazināt ķermeņa tauku saturu. Ieteicamas zāļu tējas ar paegļa čiekurogām, kasijas lapām, anīsa augļiem, pētersīļa saknēm, māteres lakstiem. Bulīmijas gadījumā ir pārmērīga tieksme pēc ēdiena, izteikta neapmierinātība ar savu izskatu un bailes no svara pieauguma. Nolūkā mazināt svaru regulāri pēc ēšanas izraisa vemšanu, epizodiski badojas, lieto apetīti mazinošus, caurejas un urīndzenošus līdzekļus. Bulīmijas pazīmes ir liela ēdiena daudzuma patērēšana, regulāra tualetes apmeklēšana pēc ēdienreizēm, dzīvesveida pielāgošana ēšanas un vemšanas paradumiem, norobežošanās no sabiedrības, zobu emaljas krāsošanās, smaganu vai rīkles čūlas, vaigu un siekalu dziedzeru pietūkums, menstruālā cikla izmaiņas, sirds ritma traucējumi, pazemināts pašvērtējums, domas saistās ar ēdienu, ķermeņa svara jautājumiem, savu izskatu. Vielmaiņas traucējumiem parasti pievienojas sirds un asinsvadu un endokrīnās sistēmas slimības. Panākumus svara samazināšanā var gūt, piekopjot aktīvu dzīvesveidu un ievērojot diētu, kurā iekļautas zāļu tējas. Zāļu tējas nodrošina kaloriju samazināšanu un vienlaikus – kuņģa aizpildīšanu, radot sāta sajūtu. Svara mazināšanai izmanto augus ar diurētisku un vēdera izeju mīkstinošu darbību, jo, pastiprināti izvadot no organisma šķidrumu, lietotājs ātri gūst panākumus svara mazināšanā, kas nostiprina viņa pārliecību par rezultātu. Kā diurētiskus līdzekļus izmanto bērzu lapas, tīruma kosas lakstus, efekta pastiprināšanai sastāvā iekļauj vielmaiņu stimulējošās drogas.
Kompulsīvā pārēšanās un bulīmija ir nekontrolējamas pārēšanās lēkmes, kurās iesaistīti indivīdi ar atšķirīgu uzvedības modeli, atšķirīgu reakciju uz traucējumiem. Abos gadījumos nepieciešama kompleksa pieeja, kurā iekļautos psihoterapeita, uztura speciālista, ieskaitot fitoterapeita, konsultācijas un medikamentoza ārstēšana. Taču būtiskākais ir paša indivīda vēlme piedalīties procesā.
Dr.biol. DAILONIS PAKALNS
Farmaceits
60 gadu pieredze ārstniecības augu jomā
Tālr. 29173281
E-pasts: dailonis.pakalns@gmail.com