Dailonis Pakalns: Fitoterapija labākam miegam

Miegs ir nervu sistēmas diennakts ritma izraisīts organisma stāvoklis, kura laikā atjaunojas un uzkrājas tā enerģētiskās un funkcionālās rezerves. Stress, nogurums, bezmiegs negatīvi ietekmē veselību, bet miega problēmas – nepārvarama miegainība, hronisks nogurums – saistās ar organisma ikdienas bioritma traucējumiem.

Cilvēki parasti aizmieg 10–30 minūšu laikā, bet katru nakti vajag 7–9 stundas miega, lai organisms justos pietiekami atpūties. Neizgulēšanās palēnina mentālās spējas apstrādāt informāciju, kāpina stresu, iespaido emocionālo līmeni. Miega trūkums var izraisīt sirdslēkmes, otrā tipa diabētu un aptaukošanos. Lai nodrošinātu miega kvalitāti, vēlams atteikties no miegazālēm, ko lieto labākai iemigšanai, lai neizjauktu dabisko miega procesu. Bezmiega cēlonis visbiežāk ir nervu sistēmas spriedze, pārpūle, uzbudinošo līdzekļu lietošana dienas otrajā pusē, diennakts ritma maiņa, vēlas nakts maltīte, uztraukums, nespēja atpūsties pirms gulētiešanas. Miega traucējumu cēloņi var būt arī hroniskas slimības, īpaši tās, ko pavada locītavu vai muskuļu sāpes, sirdsdarbības traucējumi, vēdera uzpūšanās, kairinošs klepus, kas pamodina no miega.

Ārstniecības augu fitopreparāti, uztura bagātinātāji, zāļu tējas, arī ārstnieciskās peldes darbojas, lai novērstu stresa efektu, hronisku nogurumu, miega traucējumus. Fitopreparāti ir īpaši nozīmīgi uzbudinājuma izraisīta bezmiega gadījumā. Fitopreparāti jākombinē tā, lai novērstu bezmiegu un saglabātu miega kvalitāti visas nakts garumā. Ikdienas bioritmu traucējumi parasti saistās ar hronisku nogurumu un miega problēmām. Tos palīdz sakārtot un uzturēt pareizi lietotas fitopreparātu kombinācijas kopā ar veselīgu uzturu un fiziskām slodzēm. Fitopreparāti kopā ar peldēm sinerģiskās kombinācijās ir efektīvi pret bezmiegu un nemieru, tie domāti arī miega kvalitātes uzlabošanai.

Viena no populārākajām izsenis ir baldriāna sakņu droga un tās preparāti ar raksturīgo nomierinošo un miegu uzlabojošo darbību. Tās nozīmīgākās veselīguma norādes – palīdz iemigt, uzlabo miega kvalitāti, nomierina stresa gadījumos. Baldriāna tēja uzlabo miega kvalitāti cilvēkiem ar īsu miega periodu un neregulāru miegu, taču parasti nedod efektu pēc nakts pamošanās.

Plašāk par baldriānu jau rakstīju Baldriāna fenomens fitoterapijā žurnāla Ārsts.lv 2018. gada marta numurā. Lai izprastu baldriāna lomu miega kvalitātes sakarā, vēlos tikai atsvaidzināt dažus nozīmīgākos šīs publikācijas momentus, bet šajā rakstā plašāk gribu atspoguļot citu augu fitopreparātu nozīmīgumu miega problēmas risināšanai.

Citēju: “Baldriāna preparāti iedarbīgāki gados vecākiem cilvēkiem, kuri cieš no neregulāra miega. Efekts parādās pēc dažām nedēļām. [..] Panesība laba atšķirībā no sintētiskiem miega līdzekļiem, kuri izraisa gremošanas traucējumus, miegainību un nogurumu dienas laikā. Pierādīts, ka baldriāna preparāti atšķirībā no sintētiskajiem līdzekļiem otrā rītā neraisa “paģiras”, nemazina modrību, bet uzmanības traucējumus var novērot tikai dažas stundas pēc lietošanas.”

Atkārtoti gribu uzsvērt: “Baldriāna preparāti uzlabo miega struktūru ar pakāpenisku sākumiedarbību, nevis ar vispārēju nomierinošo efektu. Visbiežāk iesaka kā vidējas darbības sintētisko sedatīvo līdzekļu alternatīvu vai iespējamo aizstājēju nervu uzbudinājuma un nemiera izraisītu miega traucējumu novēršanai. Hroniska īslaicīga bezmiega gadījumā lietot baldriānu kopā ar benzodiazepīniem un barbiturātiem nav vēlami, bet mērena nemiera gadījumā benzodiazepīnu lietošana vispār nebūtu vajadzīga.”

Kā otra nozīmīgākā droga miega problēmu risināšanai jāmin pasifloras laksti vai ekstrakts. Svarīgākās tās veselīguma norādes: relaksācijai, mentālai un fiziskai labsajūtai. Raksturīga ir izteikta nomierinoša, miegu izraisoša darbība, kas nodrošina veselīgu miegu. Nozīmīga ir miega traucējumu novēršanas spēja, bet nervu sistēmas uzbudinājuma mazināšanas sekas ir sāpes mazinoša darbība. Pasifloras ekstraktam piemīt sedatīvas īpašības, tas ir izcils līdzeklis pret spriedzi, uzbudinājumu, samazina pārlieku aktivitāti, to lieto spazmu novēršanai, funkcionālo nervu sistēmas traucējumu, nemiera, panisku baiļu, depresijas gadījumos. Kopā ar māteres ekstraktu novērš iemigšanas grūtības, veicina dziļu un veselīgu miegu, optimālu atpūtu, normalizē un stiprina nervu sistēmas darbību nemiera un sasprindzinājuma periodā.

Pasifloras lakstu zāļu tēju kombinācijas ar melisas lapām, lavandas ziediem un apiņa rogām izmanto bērnu psihosomatisko slimību gadījumos, kas saistīti ar vispārēju nervozitāti, koncentrēšanās spēju trūkumu, baiļu sajūtu, iemigšanas un miega problēmām.

Miega kvalitātes nodrošināšanai tradicionāli kombinē drogas, to ekstraktus vai dabas vielas, kas pazīstami kā nomierinoši un iemigšanu veicinoši līdzekļi: melisas lapas, māteres lakstus, apiņa rogas, lavandas un kumelītes ziedus, vilkābeļu drogas, kamparu. Galvenie lietošanas aspekti ir miega traucējumi, nervu sistēmas traucējumu izraisīts nemiers, bezmiegs. Dažas kombinācijas lieto garastāvokļa uzlabošanai, saistot to ar miega kvalitātes uzlabošanos. Zāļu tējas ieņem īpaši nozīmīgu vietu bezmiega novēršanā, sevišķi, ja to izraisījis nervu sistēmas uzbudinājums. Drogu devas nosaka to, vai tējām ir nomierinošs, miegu izraisošs vai miega kvalitāti uzlabojošs efekts.

Iekļaujot preparātu sastāvā melisas lapas, tiek novērsti ilgstoši miega sarežģījumi, iemigšanas grūtības, stresa sekas. Melisas drogas aktīvajām sastāvvielām piemīt izteikta nomierinoša, miega, viegla sedatīva, nervu sistēmu spēcinoša, asinsspiedienu pazeminoša, antidepresīva darbība. Lietojot zāļu tēju vai galēnisko preparātu veidā, tās nodrošina dziļu un mierīgu miegu. Tēja ar melisu kā komponentu ir patīkams dzēriens pēc nemierīgas, rosīgas dienas un kā pēdējais dzēriens pirms naktsmiera. Iekļauta praktiski visās nervu sistēmas traucējumu novēršanai domātajās kompleksajās zāļu tējās, kuras novērš vidēja stipruma depresiju, pazemina asinsspiedienu, mazina sāpes, galvas reiboņus. Dažos bezmiega gadījumos kopā ar nomierinošu peldi melisu kombinē ar māteres vai apiņa tinktūru pilieniem vai šo pašu tinktūru maisījumu ar melisas ēteriskās eļļas inhalācijām pirms gulētiešanas. Komplekso tēju sastāvā kopā ar melisas lapām iekļauj mārsila un raudenes, pelašķa un virša lakstus, piparmētras un krūzmētras lapas. Uzlējumu lieto arī peldēm pret pagurumu, nespēku, nemieru, bezmiegu.

Melisas sauso ekstraktu kombinācijās ar apiņa, piparmētras, lavandas ekstraktiem izmanto cietās kapsulās, dražejās vai apvalkotās tabletēs. Kombinācijas ar melisas ekstraktu potenciāli lieto garastāvokļa uzlabošanai, saistot to ar miega kvalitātes uzlabošanu. Maisījumā kopā ar apiņa rogām hipertoniskās slimības pirmajā stadijā var mazināt nelabvēlīgās psihoemocionālās pārslodzes, tādēļ lieto nemiera novēršanai, histērijas, bezmiega un nemierīga miega gadījumos.

Māteres lakstu preparāti darbojas nomierinoši, nedaudz pazemina asinsspiedienu un samazina sirdsdarbības frekvenci. Ieteicami arteriālās hipertensijas sākumstadijā slimniekiem ar sirdsklauvēm un to izraisītiem miega traucējumiem. Bieži izmanto kombinācijā ar apiņa rogām.

Tējās miegam māteres lakstus kombinē ar piparmētras lapām, vilkābeļu drogām, kas veicina sirds un asinsvadu sistēmas funkcionēšanu, lieto, ja ir tahikardija, stenokardijas profilaksei, lai novērstu neregulārus miega traucējumus. Piparmētras lapu, kumelītes, lavandas ziedu, mārsila, raudenes un virša lakstu zāļu tējas kopā ar māteres lakstiem mēreni nomierina un ir noderīgas bezmiega, stresa, spriedzes gadījumos. Ja miegu traucē gāzu uzkrāšanās zarnās, iesaka uz nakti dzert ķimenes vai fenheļa augļu, kumelītes ziedu tējas. Tēju nomierinošais efekts izpaužas kompleksi: uzlabo miega kvalitāti, mazina nervu spriedzi, novērš nemotivētas bailes, nervozas galvassāpes, nodrošina dzīves kvalitātes uzlabošanos. Šādas tējas, lietotas mēreni, nākamajā dienā neizraisa miegainību, minimāli iespaido reakcijas ātrumu un uzmanību.

Lieto arī māteres tinktūru, sauso un šķidro ekstraktus. Kombinētos preparātos sausais ekstrakts ieteikts kopā ar tīruma kosas lakstu ekstraktu tabletēs, bet citā kombinācijā – ar vilkābeļu drogām. Populāri ir māteres tinktūras pilieni kombinācijā ar vilkābeļu šķidro ekstraktu, pasifloras, baldriāna, melisas galēniskiem preparātiem miega traucējumu novēršanai. Pieņemamākais termins, kas labāk atklāj māteres drogas būtību organisma darbības iekšējās vides traucējumu gadījumos, – līdzeklis mentālā stresa novēršanai.

Dažas drogu kombinācijas, saistot ar miega kvalitātes uzlabošanos, lieto garastāvokļa uzlabošanai. Kombināciju ar asinszāles lakstiem lieto, lai novērstu nemieru un bailes. Ieteiktas to kombinācijas ar piparmētras un rozmarīna lapām, kumelītes, lavandas ziediem.

Liepu ziedi noder nervu sistēmas relaksācijai, mentālai un fiziskai labsajūtai: palīdz iemigt, nodrošina veselīgu miegu. Pediatrijā lieto miega traucējumu novēršanai maisījumā ar piparmētras un melisas lapām, fenheļa augļiem.

Labākam miegam nepieciešami B grupas vitamīni, kas palīdz atslābināties, uzturēt enerģiju un labu garastāvokli dienas laikā, veicina normālu muskuļu un nervu sistēmas darbību, tā atvieglojot arī miega traucējumus.

Eksperimentāli pierādīts, ka miega hormons melatonīns samazina iemigšanai nepieciešamo laiku, ir nozīmīgs kvalitatīvam miegam. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) apstiprina, ka melatonīns palīdz samazināt laiku, kas nepieciešams aizmigšanai. Tāpēc katram ieteicams pārbaudīt preparātus, kuru sastāvā ir komponenti, kas veicina relaksāciju, nodrošina veselīgu miegu kopā ar melatonīnu. Ir zināmas drogu kombinācijas, kuru sastāvā iekļauj melatonīnu ar nolūku regulēt kvalitatīvu miegu. Tādi ir apiņa rogu fitopreparāti, kam piemīt nomierinoša iedarbība, melisas lapu fitopreparāti, kas palīdz atslābināties un uzturēt labu garastāvokli, pasifloras lakstu un baldriāna sakņu, ginka lapu fitopreparāti, kas mazina stresu un relaksē, un lavandas ziedu fitopreparāti, kuriem ir nomierinošs efekts.

 

Dr.biol. Dailonis Pakalns- Farmaceits

60 gadu pieredze ārstniecības augu jomā

E-pasts: dailonis.pakalns@gmail.com

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada aprīļa numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!