Dace Bērtule: Kas ietekmē bērna stāju?

Bērnu stāja ir viena no būtiskajām veselības sastāvdaļām, kas ietekmē gan fizisko, gan emocionālo labsajūtu. Optimāla stāja palīdz novērst muskuļu un skeleta sistēmas problēmas, uzlabo elpošanu un paaugstina pašapziņu.

Stājas attīstību ietekmē daudzi faktori, tostarp ģenētika, fiziskā aktivitāte, vide, uzturs un emocionālais stāvoklis. Aplūkosim šos faktorus detalizētāk.

Ģenētiskie faktori

Ģenētikai ir nozīmīga loma bērnu stājas veidošanā. Bērni bieži manto skeleta un muskuļu struktūras iezīmes no saviem vecākiem, kas var ietekmēt stājas attīstību. Piemēram, iedzimtas noslieces uz hipermobilām locītavām, plakanām pēdām vai skoliozi var būt nozīmīgs faktors, kas nosaka bērna stājas kvalitāti. Šādos gadījumos, lai novērstu stājas problēmu pasliktināšanos, svarīga ir agrīna diagnostika un atbilstoša ārstēšana.

Fiziskā aktivitāte

Fiziskā aktivitāte ir būtisks elements bērnu stājas veidošanā un uzturēšanā. Bērni, kuri ir kustīgi, regulāri nodarbojas ar sportu vai citiem fiziskiem vingrinājumiem, biežāk attīsta stiprus muskuļus un labu koordināciju, kas ir nepieciešami pareizai stājai. Dažādas fiziskās aktivitātes, piemēram, peldēšana, vingrošana, dejošana, ir īpaši piemērotas, lai attīstītu spēcīgu un elastīgu muskulatūru. Savukārt mazkustīgs dzīvesveids var negatīvi ietekmēt bērnu stāju. Ilgstoša sēdēšana, īpaši ar nepareizu stāju, piemēram, pie datora vai televizora, var radīt muskuļu disbalansu un izraisīt stājas problēmas. Tāpēc ir svarīgi bērnus motivēt iesaistīties fiziskās aktivitātēs un pēc iespējas samazināt statiskās aktivitātes, piemēram, ilgstošu sēdēšanu.

Vide un ergonomika

Vide, kurā bērns pavada savu laiku, ir vēl viens nozīmīgs faktors, kas ietekmē viņa stāju. Slikti pielāgotas mēbeles var veicināt nepareizu sēdēšanas. Pareizi iekārtota darba vieta ir īpaši svarīga skolās, kur bērni pavada lielu daļu savas dienas. Mēbeles, kas pielāgotas bērna augumam un nodrošina atbilstošu atbalstu mugurai, var ievērojami samazināt stājas problēmu risku. Sēžot krēslā, bērnam ir ar abām kājām stabili jābalstās uz grīdas, muguru atbalstot pret krēsla atzveltni. Galda augstums jāpielāgo tā, lai bērns varētu ērti rakstīt un lasīt, nenoslogojot kaklu un muguru.

Arī mājas videi ir svarīga loma. Vecākiem vajadzētu nodrošināt, lai bērnam būtu ergonomiski pareiza darba vieta mājas darbiem un citiem uzdevumiem. Turklāt, jārūpējas, lai bērnam būtu iespēja regulāri mainīt pozu un izvairīties no ilgstošas sēdēšanas vienā pozā.

Smagas skolas somas, ko bērni nēsā katru dienu, var radīt nevienmērīgu slodzi uz mugurkaulu, tādējādi pārslogojot atsevišķus muskuļus, izraisot sāpes un, iespējams, pasliktinot stāju. Skolas somas jāizvēlas vieglas, ar ortopēdisku muguras atbalstu, un tās jānes abos plecos, lai vienmērīgi sadalītu svaru.

Uzturs un veselīgs dzīves veids

Lai veicinātu pareizas stājas veidošanos bērniem, svarīgi nodrošināt sabalansētu un barojošu uzturu. Uzturā jāiekļauj pietiekami daudz kalcija un D vitamīna kaulu stiprībai, olbaltumvielas muskuļu attīstībai, Omega-3 taukskābes locītavu veselībai, kā arī dažādi minerāli, mikroelementi un jārauga, lai bērns uzņemtu pietiekamu daudzumu šķidrumu, vislabāk ūdeni.

Papildus uzturam bērn stāju var ietekmēt arī citi veselīga dzīvesveida aspekti, piemēram, pietiekams miegs un stress vadība. Nogurums un stresa līmenis var veicināt muskuļu sasprindzinājumu un nepareizu stāju. Vecākiem vajadzētu palīdzēt bērniem izveidot veselīgus miega ieradumus un nodrošināt atbalstu emocionālajām vajadzībām.

Emocionālais stāvoklis

Ar bērnu stāju cieši saistīti arī emocionālais stāvoklis un pašapziņa. Bērniem, kuri jūtas labi emocionāli, biežāk novēro optimālu stāju. Turpretim tiem, kuri cieš no zemas pašapziņas vai stresa, stāja biežāk ir sagumusi, saspringta. Bērna stāju pozitīvi var ietekmēt emocionālais atbalsts no ģimenes un draugiem, kā arī iespējas piedalīties aktivitātēs, kas veicina pašapziņu.

Profilakse un intervences

Lai nodrošinātu labu stāju, svarīgi veikt profilakses pasākumus. Vecākiem un skolotājiem ir būtiska loma bērnu stājas veidošanā. Izglītojot bērnus par pareizu stāju, piedāvājot atbalstu un resursus, kā arī nodrošinot piemērotu vidi un uzturu, var ievērojami uzlabot bērnu stājas veselību. Vecākiem būtu jāierobežo pasīvās nodarbes,  laiks, ko bērni pavada pie ekrāna un jāiedrošina regulārus pārtraukumus, lai bērni varētu kustēties un izstiepties. Tieši vecākiem būtu jau agrīni jāiesaista bērni fiziskās aktivitātēs, piemēram, spēles ārā, braukšana ar velosipēdu, peldēšana vai citas aktivitātes, kas bērnam patīk un palīdz uzturēt labu fizisko formu.

Savukārt, ja bērnam jau konstatēti stājas traucējumi, tad ģimenes ārsts vai ārsts speciālists nosūtīs pie fizioterapeita, kurš ieteiks piemērotus vingrojumus, ko būs jāpilda regulāri.

Secinājums

Bērnu stāja ir daudzu faktoru rezultāts, kas ietver ģenētiku, fizisko aktivitāti, vidi, uzturu un emocionālo stāvokli. Veselīga stāja ir būtiska bērnu vispārējai labsajūtai un attīstībai. Ar pareizu izglītību, profilaksi un atbalstu no ģimenes un izglītības iestādēm, ir iespējams veicināt veselīgas stājas attīstību un novērst potenciālās problēmas nākotnē.

Foto: Shutterstock.com

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2024. gada augusta numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!