Betija Jurģe: Fertilitātes un grūtniecības laboratoriskie marķieri

Bioloģiski sievieti raksturo sieviešu reproduktīvie dzimumorgāni, kuru loma pēc būtības ir bērna ieņemšana, iznēsāšana un barošana. Sievietes garastāvokli, izskatu, svaru, libido u. c. visa mūža garumā regulē un ietekmē hormoni. Sasniedzot dzimumbriedumu, hormoni sieviešu organismā nodrošina menstruālo ciklu, grūtniecības un dzemdību iespējas, kā arī laktāciju. Pēc definīcijas menstruālais cikls ir ģenētiski iekodēts un koordinēts bioritms, noteiktas un cikliskas bioloģiski aktīvu vielu – hormonu izdales svārstības. Tieši menstruālā cikla traucējumi visbiežāk norāda uz sievišķo hormonu disbalansu. Rakstā aprakstīti daži no šiem hormoniem. Jāpiemin, ka paaugstināta vīrišķo dzimumhormonu līmeņa iespaidā sievietēm novēro virilizāciju – ķermenis neiegūst sievietēm raksturīgās proporcijas, muskuļu masa var dominēt pār tauku masu, krūts dziedzeri ir mazattīstīti, novēro apmatojumu vietās, kur sievietēm tas nav raksturīgi. Konstatējot menstruālā cikla traucējumus vai virilizācijas pazīmes, steidzami jādodas pie ginekologa vai endokrinologa, lai diagnosticētu iemeslu.

PROGESTERONS

Progesterons ir steroīdhormons, kura galvenā loma ir sievietes organisma sagatavošana grūtniecībai. Tas darbojas sadarbībā ar citiem sievišķajiem hormoniem. Normālos apstākļos mēneša intervālā estrogēns izraisa dzemdes endometrija slāņa sabiezēšanos, savukārt luteinizējošais hormons veicina ovulāciju. Olnīcā – vietā, kur pirms atbrīvošanās atradās ovocīts, izveidojas dzeltenais ķermenis un sāk izstrādāt progesteronu. To mazos daudzumos producē arī virsnieres. Tas aptur endometrija augšanu un sagatavo dzemdi iespējamai apaugļotas olšūnas implantācijai. Ja apaugļošanās nenorit, dzeltenais ķermenis iet bojā, progesterona koncentrācija samazinās un sākas menstruālā asiņošana. Ja apaugļotā olšūna tiek implantēta dzemdē, dzeltenais ķermenis turpina producēt progesteronu. Grūtniecībai progresējot, dzeltenā ķermeņa funkciju izstrādāt progesteronu pārņem placenta.

Testa indikācijas: neauglība, ovulācijas izsekošana, ektopiskas grūtniecības diagnostika, grūtniecība, progesterona aizstājterapijas monitorings, abnormāla dzemdes asiņošana.

Laboratoriskā interpretācija

Paaugstinātu progesterona līmeni novēro luteālās cistas, molāras grūtniecības, olnīcu vēža, virsnieru audzēja, kā arī iedzimtas virsnieru hiperplāzijas gadījumā. Fizioloģiski progesterona koncentrācija palielinās grūtniecības laikā.

Pazemināts progesterona līmenis ir saistīts ar draudošu abortu vai augļa nāvi, intrauterīnu augļa attīstības aizturi, placentas nepietiekamību, preeklampsiju, gonādu aģenēziju un amenoreju.

17-HIDROKSIPROGESTERONS

17-hidroksiprogesterons (17-OHP) ir steroīdhormons, ko producē virsnieru garoza, placenta, kā arī vīriešiem sēklinieki un sievietēm dzeltenais ķermenis. 17-OHP  ir starpprodukts kortizola un androgēnu sintēzes procesā. Tā nav aktīva hormona forma, bet gan prekursors, ko konvertē aktīvā formā. 17-hidroksiprogesterona līmenis paaugstinās kortizola sintēzes traucējumu gadījumā, kad pie vainas ir enzīmu – 21-hidroksilāzes vai 11β-hidroksilāzes defekts/deficīts, kas rezultējas ar iedzimtu virsnieru hiperplāziju. Tas ir ģenētiski determinēts stāvoklis, kam raksturīgs samazināts virsnieru kortizola un aldosterona līmenis un paaugstināta vīrišķo hormonu – androgēnu produkcija.

Testa indikācijas: iedzimtas virsnieru hiperplāzijas diagnostika, diferenciāldiagnostika un monitorings, jaundzimušo skrīnings, ja nav skaidrs dzimums, hirsutisms, neauglības diferenciāldiagnostika.

Laboratoriskā interpretācija

Paaugstināts 17-OHP līmenis ir raksturīgs iedzimtas virsnieru hiperplāzijas, virsnieru audzēju, kā arī fizioloģiski – grūtniecības gadījumā.

ESTRADIOLS

Estradiols ir steroīdhormons, kas primāri tiek producēts olnīcās un virsnierēs. Tā izdali regulē gonadotropie hormoni – FSH (folikulstimulējošais hormons) un LH (luteinizējošais hormons). Tas ir spēcīgākais no estrogēniem un augstākajā koncentrācijā ir grūtniecēm un sievietēm pirms menopauzes. Estradiola koncentrācija variē atkarībā no vecuma un reproduktīvā statusa. Tas ir labs olnīcu funkcionālais marķieris. Estradiols nodrošina sieviešu dzimumsistēmas attīstību un sekundāro dzimumpazīmju attīstību.

Testa indikācijas: neauglība, menopauze, grūtniecība, menstruālā cikla traucējumi, novēlota vai priekšlaicīga pubertāte.

Laboratoriskā interpretācija

Paaugstināta estradiola koncentrācija meitenēm liecina par priekšlaicīgu pubertāti, savukārt sievietēm var norādīt uz policistisko olnīcu sindromu, olnīcu vēzi vai virsnieru audzēju. Nereti paaugstinātu estradiola līmeni konstatē arī hipertireozes un aknu cirozes gadījumā.

Pazeminātu estradiola koncentrāciju sievietēm novēro hipotalāma vai hipofīzes patoloģijas, dažādu iedzimtu patoloģiju, piemēram, Tērnera sindroma, aromatāzes deficīta vai priekšlaicīgas olnīcu mazspējas gadījumā. Tā var liecināt par 2. tipa poliglandulāro sindromu vai anoreksiju. Fizioloģiski estradiola koncentrācija ir pazemināta pēc menopauzes.

ESTRIOLS (BRĪVAIS)

Estriols ir steroīdhormons, ko producē placenta, seruma koncentrācijas augstāko līmeni sasniedzot grūtniecības laikā. Paaugstināta koncentrācija ir grūtniecības un augļa attīstības indikators. Estriolu nosaka otrā trimestra skrīninga ietvaros. Estriola līmenis ir samazināts, ja ir traucēti augļa vai placentas attīstības procesi. Zema estriola koncentrācija raksturīga sievietēm, kas nav stāvoklī, un vīriešiem – tiem estriols veidojas, hidroksilējoties estradiolam un estronam.

Testa indikācijas: grūtniecības otrā trimestra skrīningizmeklējums, grūtniece ir vecāka par 35 gadiem, topošā bērna tēvs ir vecāks par 45 gadiem, ģimenē ir bērns ar hromosomālu patoloģiju, sievietei ir atkārtoti spontānie aborti anamnēzē.

Laboratoriskā interpretācija

Paaugstināta estriola koncentrācija raksturīga daudzaugļu grūtniecības un liela augļa gadījumā.

Pazemināts estriola līmenis var liecināt par augļa un placentas nepietiekamību, paaugstinātu spontānā aborta un priekšlaicīgu dzemdību risku, paaugstinātu augļa hromosomālo anomāliju risku, anencefāliju vai intrauterīnu infekciju.

DZIMUMHORMONUS SAISTOŠAIS GLOBULĪNS

Dzimumhormonus saistošais globulīns (SHBG) ir proteīns, ko producē aknas. SHBG transportē tādus hormonus kā testosterons, dihidrotestosterons un estradiols asinīs bioloģiski neaktīvās formās. SHBG līmeņa izmaiņas ietekmē hormonu daudzumu, kas ir pieejams izmantošanai organisma audos. Vīriešiem 45–60% testosterona ir saistīts ar SHBG, atlikušais vāji un atgriezeniski saistās ar albumīnu, un tikai 2–3% testosterona ir uzreiz pieejams audiem kā brīvais testosterons. Ar šo testu nosaka SHBG koncentrāciju asinīs, un visbiežāk to izmanto, lai izvērtētu testosterona deficītu vai hiperprodukciju.

Testa indikācija: virilizācija sievietēm.

Laboratoriskā interpretācija

Paaugstināts SHBG līmenis var liecināt par aknu slimību, hipertireozi, anoreksiju, hipogonādismu. Fizioloģiski SHBG daudzums palielinās grūtniecības laikā.

Pazeminātu SHBG koncentrāciju novēro aptaukošanās, 2. tipa cukura diabēta, metabolā sindroma, policistisko olnīcu sindroma, hipotireozes un Kušinga sindroma gadījumā.

ANDROSTENDIONS

Androstendions ir steroīdhormons, kas ir testosterona un estrogēnu prekursors. Androstendionu producē virsnieru garoza AKTH (adrenokortikotropā hormona) ietekmē, kā arī sievietēm olnīcas un vīriešiem sēklinieki LH (luteinizējošā hormona) ietekmē. Nereti androstendiona daudzumu nosaka, nozīmējot papildizmeklējumu, ja ir izmainīti 17α-hidroksiprogesterona vai testosterona rādītāji. Nosakot androstendiona daudzumu, iespējams identificēt hormonu biosintēzes defekta līmeni. Androstendiona daudzums ir atkarīgs no diennakts ritma, un tas variē atkarībā no menstruālā cikla posma.

Testa indikācijas: virsnieru vai olnīcu funkcionālā stāvokļa izvērtēšana, virsnieru audzēju diagnostika, virilizācija sievietēm, pāragra vai novēlota pubertāte, iedzimta virsnieru hiperplāzija, menstruālā cikla traucējumi, neauglība.

Laboratoriskā interpretācija

Paaugstinātu androstendiona līmeni novēro virsnieru vai olnīcu audzēja,  policistisko olnīcu sindroma, iedzimtas virsnieru hiperplāzijas, ektopiska AKTH sekretējoša audzēja un Kušinga sindroma gadījumā.

Pazemināts androstendiona līmenis norāda  uz virsnieru vai olnīcu mazspēju.

TESTOSTERONS

Testosterons ir galvenais dzimumhormons – androgēns vīriešiem. Tas atbild par vīriešu dzimumsistēmas un sekundāro dzimumpazīmju attīstību. Testosterons mazā koncentrācijā atrodams arī sievietēm. Testosteronu galvenokārt producē speciāli endokrīnie audi – Leidiga šūnas sēkliniekos. Gan sievietēm, gan vīriešiem to producē arī virsnieres, sievietēm mazā daudzumā arī olnīcas. Augsta testosterona koncentrācija raksturīga puišiem pubertātes vecumā un pieaugušiem vīriešiem. Sievietēm savukārt testosterons tiek konvertēts par estradiolu – galveno sieviešu dzimumhormonu. Testosterona produkciju stimulē luteinizējošais hormons (LH), ko izstrādā hipofīze. Mehānisms darbojas uz negatīvi atgriezeniskās saites principa – pieaugot testosterona līmenim, LH produkcija mazinās, kas attiecīgi mazina testosterona koncentrāciju, un otrādi – samazinoties testosterona koncentrācijai, pieaug LH.

Testa indikācijas: neauglība, virilizācija sievietēm, menstruālā cikla traucējumi, policistisko olnīcu sindroms, priekšlaicīga vai novēlota pubertāte.

Laboratoriskā interpretācija

Sievietēm paaugstināts testosterona līmenis var būt policistisko olnīcu sindroma, olnīcu vēža, virsnieru audzēja, iedzimtas virsnieru hiperplāzijas vai gestācijas trofoblastiskās slimības gadījumā.

DEHIDROEPIANDROSTERONA SULFĀTS

Dehidroepiandrosterona sulfāts (DHEAS) ir vīrišķais dzimumhormons – androgēns, ko atrod gan sievietēm, gan vīriešiem. DHEAS piedalās vīrišķo sekundāro dzimumpazīmju veidošanā pubertātes laikā, to var konvertēt aktīvākos  androgēnos – testosteronā un androstendionā, var konvertēt arī sievišķajā hormonā – estrogēnā. DHEAS pārsvarā producē virsnieru garoza, ļoti mazā daudzumā arī olnīcas un sēklinieki. To nosaka, lai izvērtētu virsnieru funkcionālo stāvokli. Virsnieru audzēju un hiperplāzijas gadījumā novēro DHEAS hiperprodukciju. Retos gadījumos arī olnīcu audzējs var producēt DHEAS.

Testa indikācijas: virsnieru funkcionālā stāvokļa izvērtēšana, virsnieru audzēju diagnostika, virilizācija sievietēm un meitenēm, menstruālā cikla traucējumi, neauglība.

Laboratoriskā interpretācija

Paaugstinātu DHEAS koncentrāciju novēro adrenokortikālas karcinomas, Kušinga slimības, virsnieru audzēja, virsnieru hiperplāzijas, DHEAS producējoša olnīcu vēža, ektopiska AKTH sekretējoša audzēja un policistisko olnīcu sindroma gadījumā.

Pazemināts DHEAS līmenis var liecināt par virsnieru disfunkciju – virsnieru mazspēju, Adisona slimību un hipopituitārismu.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada marta numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!