Bērns ar lūpas un aukslēju šķeltni
Sejas šķeltnes ir viena no izplatītākajām iedzimtajām anomālijām, kas bērnam var izraisīt estētiskus un funkcionālus traucējumus. Šie traucējumi skar bērna dzīvības pamatfunkcijas – pilnvērtīgu barības uzņemšanu, zobu un žokļu funkciju, kā arī runas attīstību un reizē ar to turpmāku indivīda iekļaušanos sabiedrībā. Sejas šķeltnes ir viena no tām iedzimtajām patoloģijām, kuras ārstēšana vienmēr ir bijusi aktuāla. Tā ir kompleksa, ilgstoša un dārga. Pēc daudzetapu operācijām audi var sadzīt ar paliekošu defektu, kas var negatīvi ietekmēt sejas reģiona audu augšanu. Latvijā dzimst vidēji viens bērns ar šķeltni uz 700–800 jaundzimušajiem vai vidēji 1,2–1,4 uz 1000 dzīvi dzimušajiem.
Lūpas un aukslēju šķeltnes vispārīgs raksturojums
Lūpu un aukslēju šķeltnes ir jau embrija periodā radušos audu attīstības traucējumu rezultāts, nepareizi attīstoties dažādiem audiem bojāti var būt epitēlijaudi, saistaudi, skrimšļaudi un pat kaulaudi. Pasaulē ar sejas šķeltni piedzimst 1–2 mazuļi no 1000. Ja bērnam ir tikai aukslēju šķeltne, 42–54% gadījumu bērnam ir arī citas anomālijas, kas saistītas ar gēnu bojājumu. Šķeltnes, kas skar lūpu, 68–86% gadījumu kombinējas ar aukslēju šķeltni. Šķeltnes, kas skar lūpu, kaulu un aukslējas, var būt vienpusējas un abpusējas (1. un 2. attēls). Zēniem lūpas šķeltne ar vai bez aukslēju šķeltnes ir sastopama biežāk nekā meitenēm. Tikai aukslēju šķeltne biežāk sastopama meitenēm.
Kas izraisa sejas šķeltnes
Apmēram 15–30% gadījumu sejas šķeltnes radušās gēnu mutācijas vai hromosomu strukturālu pārmaiņu dēļ. Būtiska loma defekta attīstībā var būt ārējās vides faktoriem, alkohola lietošanai, smēķēšanai, grūtniecības laikā lietotiem atsevišķiem medikamentiem, piemēram, kortikosteroīdu, valproiskābes, fenitoīna, retinoīdu u.c. lietošanai, kā arī pārslimotām infekcijas slimībām, piemēram, masaliņām, nesabalansētai diētai, folskābes un A vitamīna deficītam. Sejas šķeltnes cēlonis var būt arī minēto faktoru kombinācija.
Raksta turpinājumu par to, vai iedzimta lūpas un aukslēju šķeltne var ietekmēt dzirdi, kā notiek bērnu zīdīšana un kā mēs varam palīdzēt bērnam ar sejas šķeltni, lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2017. gada janvāra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!