Ārstniecības augu drogas gremošanas sistēmas problēmām
Zāļu tējas no augu drogām pārsvarā izmanto nelielu veselības problēmu risināšanai, bieži lieto kopā ar sintētiskajiem ārstniecības līdzekļiem kā terapijas palīglīdzekļus, nozīmē atveseļošanās stadijā un lieto profilaktiski – vielmaiņas regulēšanai, imunitātes stiprināšanai, ikdienā kā uztura sastāvdaļu, kas palīdz saglabāt veselību, sniedz vēlamo dzīves kvalitāti. Tikai ar zāļu tējām nedrīkst apmierināties kritiskās situācijās. Obligāta profesionāla palīdzība nepieciešama, ja ir stipras sāpes jebkurā organisma daļā, asinis urīnā vai fekālijās, asiņu atklepošana, nesamaņa, nepārejoša caureja, pastāvīgs vājums. Zāļu tējas parasti iesaka ģimenes ārsti vai izmanto pašārstēšanā.
Optimāla gremošana ir veselības stūrakmens. Diemžēl mūsdienās plaši izplatīti ir gremošanas orgānu funkcionāli vai iekaisīgi traucējumi: nepietiekama vai traucēta sagremošana, infekcijas, saindēšanās ar uzturvielām. Bieži traucējumi paliek nediagnosticēti, jo daudzi cilvēki piecieš diskomfortu, nemeklē ārsta palīdzību. Simptomi parasti izpaužas kā ēstgribas zudums, pilnuma sajūta, atraugas, gāzes un to uzkrāšanās, vēdera uzpūšanās, caureja, aizcietējums, barības nepanesība, traucēta uzsūkšanās. Sāpes tieši kuņģī pavada dispeptiskie simptomi – sāpes pakrūtē, spazmas, slikta dūša, kas noved līdz vemšanai.
Daudzām augu drogām piemīt īpašības, kas noder gremošanas sistēmas sakārtošanai, bet zāļu tējas no drogām – kuņģa, zarnu, aknu, žultspūšļa slimību novēršanai un profilaksei. Bieži vienus un tos pašus augus lieto arī kā garšvielas, uzturlīdzekļus, uztura bagātinātājus, kuri tāpat iespaido organisma funkcijas un darbojas kā labsajūtu un dzīves komfortu uzlabojoši līdzekļi. To izvēlē svarīga ir piemērotība attiecīgajam organisma fizioloģiskajam stāvoklim attiecīgajā situācijā. Specifiskie uztura bagātinātāji domāti atsevišķām cilvēku grupām: strādājošiem stresa apstākļos, sportistiem, veciem cilvēkiem, hronisko slimību slimniekiem, akūtu saslimšanu riska gadījumos, gadalaiku maiņas periodos.
Ar kuņģa darbības traucējumiem saistītie simptomi bieži rodas kā nepareizi ēšanas paradumi – cilvēks ēd par daudz, ēd pārmērīgi ātri, ēdiens ir par aukstu vai par karstu, barība ir nekvalitatīva, grūti sagremojama, var būt infekcija. Ja traucējumi bieži atkārtojas, svarīgi novērst nopietnas slimības varbūtību, konsultējoties ar ģimenes ārstu. Ja ārsts konstatē tikai funkcionālus traucējumus, ieteicamas zāļu tējas kā ikdienas uztura sastāvdaļa.
Zāļu tējas gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai. Izmanto drogas ar plašu darbības spektru, jo nereti vajadzīga arī citu sistēmu – nervu, endokrīnās vai imūnsistēmas – korekcija. Zāļu tējas atjauno un uztur optimālas gremošanas sistēmas funkcijas, iespaido gremošanas orgānu komplekso funkcionēšanu, novērš kuņģa sulas pārlieku sekrēciju, sliktu dūšu un vēdera uzpūšanos. Zāļu tējas piemēri, kuras var palīdzēt sakārtot gremošanu:
-
ingvera tēja izsenis lietota sliktas dūšas un citu gremošanas traucējumu novēršanai;
-
piparmētru tēja ir otra visvairāk ieteiktā zāļu tējas gremošanas uzlabošanai, tā mazina kuņģa un zarnu spazmas, ātrāk virza barību caur gremošanas traktu, stimulē sekrēciju, mazina gāzu veidošanos;
-
noder arī fenheļa augļu vai kumelītes ziedu tējas.
Raksta turpinājumu par gremošanas sistēmas sakārtošanu, gremošanas uzlabošanu u.c. ārsniecības augu īpašībām lasiet žurnāla "ārsts.lv" oktobra numurā!