Anna Bērziņa, Sabīne Šaripova: Ādas kopšana aukstajā laika periodā
Skarbie, aukstie laikapstākļi un sausais iekštelpu gaiss aukstajā laika periodā var negatīvi ietekmēt ādu. Sausa āda ir īpaši izplatīta problēma ziemas mēnešos, kad mitruma līmenis ārā pazeminās. Kad gaiss ārā ir auksts un sauss, ūdens no ādas iztvaiko ātrāk, padarot to sausu, sasprēgājušu, niezošu. Patiesībā ziemā āda zaudē vairāk nekā 25 procentus no spējas uzturēt mitrumu. Ziemas laikā rūpes par ādu prasa tikai nedaudz papildus laika un pūļu.
Sausa āda
1. attēls. Sausa, niezoša, saplaisājusi āda.
Sausu ādu jeb kserozi raksturo plaisas, nieze un tās rodas, ja primāri ir pazemināts ūdens līmenis. Ūdens saturam epidermas ārējā slānī jābūt vismaz 10%, lai āda neradītu subjektīvas un objektīvas sūdzības. Ūdens zudums, kas progresē līdz sausai ādai, rodas, ja ādas caurlaidības barjeras defekts ļauj liekajam ūdenim iztvaikot atmosfērā. Barjeras traucējumu etioloģija parasti ir daudzfaktoriāla un ietver tādus mainīgos lielumus kā:
- karsts ūdens;
- mazgāšanas līdzekļi;
- gaisa kondicionieri;
- gaisa piesārņojums;
- auksti laikapstākļi;
Pacientiem ar sausu ādu ir arī paaugstināts alerģiskā un kontaktdermatīta risks, jo viņu izmainītā ādas barjera no ādas virsmas mazāk spēj novērst kairinātājus un alergēnus.
Sausa āda visbiežāk ir uz kāju un roku ekstensorām (ārējām) virsmām, bet uzņēmīgiem indivīdiem tā var aptvert visu ādas virsmu. Sausums pastiprinās ziemā, kad ādas mitrums ir zems. Ūdens tiek zaudēts no ādas ārējā slāņa jeb epidermas. Turpinoties ziemai, āda kļūst sausāka, zvīņojošā āda saplaisā. Sausās vietas atkārtoti mazgājot, eventuāli sasniedz līmeni, kurā epidermas barjera vairs nespēj saglabāt savu integritāti - rodas eritēma un ekzēma. Bieža mazgāšana un žāvēšana var izraisīt apsārtumu ar horizontāliem lineāriem šķēlumiem, īpaši vecāka gadagājuma cilvēku apakšstilbiem, radot saplaisājuša porcelāna izskatu. (Attēls Nr.2)
Ādas tīrīšanas līdzekļi un mitrinātāji
Ādas tīrīšanas līdzekļi un mitrinātāji lielā mērā ietekmē ādas aizsargbarjeru, sebuma (ādas tauku) un citu lipīdu daudzumu ādā un uz tās. Sausai ādai jāpievieno vairāk lipīdu. Veselīgai ādai svarīgs pareizais lipīdu līdzsvars un to veids uz ādas.
Sausam ādas tipam ieteicami neputojoši tīrīšanas līdzekļi, kas saglabā ādas lipīdus. Nepieciešami tādi ādas mitrinātāji, kas ādas ārējam slānim piegādā barjeru atjaunojošās sastāvdaļas (keramīdus, taukskābes, holesterīnu). Tīrīšanas līdzekļiem un mitrinātājiem var pievienot mērķtiecīgas sastāvdaļas, piemēram, pretmikrobu, pretiekaisuma un depigmentējošus līdzekļus, hidroksi-skābes un citas sastāvdaļas, bet pamata preparātiem jāatbilst pacienta ādas tipam.
Ādas barjeru atjaunojošie līdzekļi
Barjeras atjaunojošie produkti ir vissvarīgākā mitrinātāju kategorija, jo tie piešķir ādai sastāvdaļas, kas nepieciešamas, lai to mitrinātu un aizsargātu. Zināms, ka, lai stiprinātu ādas barjeru, jāpieliek trīs eksogēni uzklāti lipīdi proporcijā 1: 1: 1, lai veidotos pareizā ādas barjeras trīsdimensiju struktūra. Ja izmanto pareizas keramīdu, taukskābju un holesterīna attiecības, ādas barjeras atjaunošanās paātrinās. Ja lieto tikai vienu no šīm sastāvdaļām, vai, ja tās uzklāj nepareizā proporcijā, tiek traucēta barjeras atjaunošanās. Lai gan šī informācija zināma gadu desmitiem, pārdošanā ir maz produktu, kas satur pareizās sastāvdaļas.
Keramīdi
Pastāv vismaz deviņi dažādi keramīdu veidi, bet keramīds 1 ir unikāls, jo satur pretiekaisuma taukskābi - linolskābi. Pierādīts, ka linolskābi saturošu lokālu preparātu izmantošana, piemēram, saflora eļļa, palielina keramīda 1 veidošanos.
Taukskābes un holesterīns
Taukskābes atrodamas mitrinātājos un dabiskās eļļās, piemēram, stearīnskābēs, linolskābēs un palmitīnskābēs. Holesterīnu ražo endogēni (veidojas organismā) un dabiski rodas dzīvnieku taukos, ieskaitot sieru, olu dzeltenumus, liellopu gaļu, mājputnus un zivis. Linsēklas un zemesrieksti satur holesterīnam līdzīgus komponentus, ko sauc par fitosterīniem.
Citi padomi
Šie padomi palīdzēs novērst auksto laikapstākļu nepatīkamo ietekmi un aukstajos mēnešos saglabāt veselīgi ādu:
- dienā lietot vismaz divus litrus ūdens;
- ēst sabalansētu uzturu - dažreiz, kad āda ir ļoti sausa, to var palīdzēt uzlabot pārtika vai uztura bagātinātāji, kas satur omega-3 vai omega-6 taukskābes, piemēram, zivju eļļa un linsēklu eļļa;
- mazgājoties, izvairīties lietot karstu ūdeni, samazināt mazgāšanās laiku. Ja āda ir sausa, mazgāšanās laikam nevajadzētu būt ilgākam par piecām līdz 10 minūtēm. Ja mazgājoties āda kļūst sarkana, jāsamazina ūdens temperatūra;
- izmantot dabīgu ādas mitrinātāju, kuru uzklāt tūdaļ pēc mazgāšanās;
- izvairīties no ķīmiskiem mazgāšanas, sadzīves līdzekļiem;
- valkāt piemērotu, ērtu un nekairinošu apģērbu;
- SAULES AIZSARGKRĒMS JĀLIETO ARĪ RUDENĪ UN ZIEMĀ!
Foto: Shutterstock
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2021. gada decembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!