Anita Ungure: Ginekologa ieteikumi, peldoties

Ticu, ka sākoties vasaras sezonai, uzlabojas organisma vispārējās aizsargspējas un šajā sezonā ar veselības problēmām saskaramies retāk. Tomēr, baudot silto gadalaiku, tostarp peldēšanās priekus, ir daži vispārējie profilakses pasākumi, ko vajadzētu ievērot ikvienam. 

Nereti izskan ieteikums, ka sievietēm, īpaši jaunām meitenēm, kurām bieži novērotas urīnceļu infekcijas, labāk izvairīties no vasarīgām peldēm. To pamato ar uzskatu, ka peldoties rodas vulvouretrāls reflukss, citiem vārdiem, – ūdens atpakaļplūsmas veidā nonāk urīnpūslī. Tomēr, atsaucoties uz Amerikas Ģimenes ārstu oficiālo interneta vietni, kas par šo tēmu publicējusi pētījumu datus, jāsecina, ka urīnpūslī ūdens no apkārtējās vides nenonāk. Šajā pētījumā izmantota viela inulīns, ko pēc peldēšanās mērīja urīnā, bet neatrada palielinātā daudzumā. Pētījums atspēko uzskatu, ka izvairīšanās no peldēšanās vasarā, var potenciāli samazināt urīnceļu infekciju biežumu.

Tomēr, pavadot daudz laika peldbaseinā vai atklātās ūdenstilpnēs, baktērijas var uzkrāties peldkostīma audumā un no tā nokļūt urīnizvadkanālā, kur tālāk radīt iekaisumu, kas zināms kā urīnceļu infekcija. Turklāt peldkostīmus nereti ražo no materiāla, kas uztur mitru vidi un līdz ar to labvēlīgu mikroklimatu dažādu baktēriju augšanai. Lai no tā izvairītos, katru reizi pēc peldēšanās ne tikai iesaku novilkt slapjo peldkostīmu, bet arī nomazgāties dušā un uzvilkt sausu peldkostīmu.

Iespējams, ūdens kairina urīnizvadkanāla ārējo atveri un rada urīnceļu infekcijai līdzīgus simptomus, tomēr nav pamata domāt, ka tas pats par sevi rada iekaisumu. Arī šajā gadījumā svarīgi atcerēties pēc peldēšanās nomazgāties, noslaucīties ar sausu dvieli un pārvilkt sausas drēbes vai citu peldkostīmu.

Vēl viens iemesls, kas karstās vasaras dienās var veicināt urīnceļu infekcijas, ir nepietiekama šķidruma uzņemšana un pastiprināta tā zaudēšana. Tāpēc ļoti svarīgi ievērot izdzertā ūdens apjomu, kā arī, lai mazinātu urīnceļu iekaisumu risku, profilaktiski var lietot dzērveņu sulu vai svaigas dzērvenes. Tomēr, rodoties urīnceļu simptomiem, ieteicams vērsties pie ārsta, lai izvērtētu slimības smagumu un laicīgi nozīmētu ārstēšanu.

Vasaras sezonā pēc biežām peldēm var aktivizēties dzimumorgānu sēnīšu infekcijas. Nav pierādīts, ka tās tiešā veidā izraisītu ūdens piesārņojums, ne arī, ka tās var nodot citi peldētāji. Bet, ilgāku laiku pavadot slapjā, cieši piegulošā peldkostīmā, var rasties labvēlīga vide sēnīšu infekcijai. Arī te svarīgs nosacījums ir personīgā higiēna - noslaucīties pēc peldes un pārģērbties sausās drēbēs.

Vēl viens faktors var būt hloru saturoši dezinfekcijas līdzekļi, ko pievieno peldbaseinos un, kas var radīt ādas reakcijas, tajā skaitā uz arī ārējiem dzimumorgāniem un sekundāri veicināt iekaisuma rašanos. Vulvodīnija ir stāvoklis, kad sievietēm rodas ārējo dzimumorgānu dedzinoša, sūrstoša, niezoša vai kairinoša sajūta, kas reizēm ļoti līdzinās sēnīšu infekcijai. Tomēr šādas sūdzības var radīt arī hloru saturoši dezinfekcijas līdzekļi, cieši piegulošs peldkostīms vai ilgstoša atrašanās karstā ūdenī.

Aizliegums peldēties menstruāciju laikā ir mīts. Protams, menstruācijas ne vienmēr ir laiks, kad ir vēlme nodoties aktīvai atpūtai, taču ir pētījumi, kas pierāda, ka fiziskās aktivitātes atvieglo menstruāciju radītos simptomus. Savukārt no veselības viedokļa, peldēšanās menstruāciju laikā nav saistāma ar paaugstinātu dzimumorgānu infekcijas rašanās risku. Arī profesionālās sportistes menstruāciju laikā, taču piedalās sacensībās. Sievietes anatomija ir pietiekami pārdomāta, lai arī peldēšanās menstruāciju laikā būtu droša. Tomēr svarīgs higiēnas nosacījums ir lietot tamponus vai menstruālo piltuvi, ko pēc peldēšanās var nomainīt. Šādā situācijā higiēniskās paketes nebūtu ieteicamas, jo tās savu funkciju nepildīs un būs liels risks noplūdei. Tāpat kā ir pieejama menstruāciju apakšveļa, pieejami arī menstruāciju peldkostīmi, kuru auduma daļā iestrādāts absorbējošs materiāls, kas neļaus notikt asiņu noplūdei.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada maija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!