Angelika Krūmiņa, Vladimirs Morozovs: Difterija

Difterija ir smaga un nāvējoša respiratora un ādas slimība, kas pēdējā laikā atgriežas, pateicoties tam, ka daļa iedzīvotāju neapdomīgi izvairās no vakcinācijas.

Latvijā difterijas slimības gadījumi ir reti, tomēr tas nenozīmē, ka pats patogēns pazudis no redzes loka.

Tālāk - Pasaules Veselības organizācijas dati par slimības gadījumu skaitu Latvijā pēdējos 13 gados.

 

Difterijas gadījumu skaits

Avots:  https://www.who.int/data/gho/data/indicators/indicator-details/GHO/diphtheria---number-of-reported-cases

Cilvēcei difterija ir zināma aptuveni 1700 gadus, kad reģistrēti šīs slimības uzliesmojumi. Tomēr daudzi zinātnieki uzskata, ka pirmie dati meklējami senajā Ēģiptē un Grieķijā.

difterija

Avots:  https://textbookofbacteriology.net/diphtheria.html

Šīs slimības cēlonis ir Corynebacterium diphtheriae. Inficēties ar minēto patogēnu var caur ciešu kontaktu (ādas formai), bet biežāk inficēšanās notiek gaisa pilienu ceļā, nošķaudoties, skaļi smejoties vai vienkārši klepojot. Pats briesmīgākais, ka inficēts cilvēks var arī nezināt, ka ir šī patogēna nēsātājs. Tātad - nav obligāti būt slimam ar difterijas ierosinātāju, lai “dāvinātu” to saviem bērniem, vecākiem, kolēģiem, paziņām vai citiem cilvēkiem sabiedrībā.

Biežākās pazīmes, ka esat saslimis ar difteriju, gandrīz neatšķiras no akūtas respiratoras slimības - klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra, vājums, galvassāpes. Kā minimums 1/3 pacientu  vērojams aplikums (pseidomembrāna) uz mandelēm, kas var pateikt priekšā, ka, iespējams, tā ir difterija. 

Difterija

Avots: http://niroginepal.com/en/disease/diphtheria/

Ļoti retos vai neārstētos gadījumos aplikums var kļūt tik liels, ka rodas asfiksija - smakšana.

difterija

Avots: https://www.researchgate.net/profile/Olayinka-Ibrahim/publication/361926650/figure/fig1/AS:1177117186367490@1657658015860/Picture-of-some-of-the-cases-of-diphtheria-showing-bull-neck-and-pseudomembrane.png 

Vairojoties Corynebacterium diphtheriae, ķermenī palielinās arī šīs baktērijas izdalītā toksīna koncentrācija. Toksīns bojā un nogalina šūnas, jo vairāk viņš izplatās, jo lielāks posts tiek nodarīts organismam. Tas nozīmē, jo ilgāka un smagāka gaita ir difterijai, jo lielākas izredzes attīstīties sarežģījumiem:

  1. miokardītam, kas veicinās dzīvībai bīstamo sirds ritma traucējumu attīstību (~25% no smagi noritošām difterijām1);
  2. nervu sistēmas bojājumiem, muskuļu paralīzei, neiropātijām (~75% no smagi noritošām difterijām2);
  3. nieru mazspējai un daudzām citām smagām komplikācijām.

Ir zināmi gadījumi, kad difterijas sekas izraisa invaliditāti. Tas nozīmē, ka sekas pašas par sevi var būt ilglaicīgas, sāpīgas un pat nāvējošas.

Corynebacterium diphtheriae labi jūtas arī uz ādas. Biežākās izpausmes ir nedzīstošas čūlas un dermatozes.

difterija

 

 https://www.cureus.com/articles/151998-a-rare-case-of-locally-contracted-cutaneous-corynebacterium-diphtheriae#!/

Bez attiecīgas ārstēšanas, slimība var ilgt līdz sešām nedēļām un radīt smagas sekas, bet ar pareizu antibakteriālo un uzturošo terapiju, slimības ilgums, lielākoties ir četras – piecas dienas. Slimības ilgums  ļoti atkarīgs no pacienta vecuma un citām slimībām. Bērni un cilvēki gados slimo ilgāk un smagāk, īpaši ja nav vakcinēti vai nav revakcinēti ilgāk par 10 gadiem.

Mirstība no difterijas ir 5 līdz 10%3 – arī ārstējot. Neārstētas difterijas dēļ nāve ir  50%4.

Ārstēšanā var pielietot vairāku grupu antibakteriālos medikamentus, atkarībā no patogēna rezistences, un biežākā izvēle ir azitromicīns, eritromicīns vai penicilīns perorāli vai parenterāli, devas bērniem un pieaugušajiem atšķiras.

Ļoti svarīgi laikus saņemt pretdifterijas antitoksisko serumu, kas mazina iespējamās slimības sekas. Jo ātrāk uzsāk ārstēšanu, jo lielākas izredzes pilnībā atveseļoties.

Nepieciešams atcerēties, ka 21. gadsimtā difterija ir ne vien ārstējama, bet arī novēršama infekcijas slimība. Pateicoties vakcinācijai, lielākā daļa cilvēku nesaslimst vispār vai izslimo viegli.

Vakcinācija Latvijā ir pilnībā BEZ MAKSAS, pierakstīties var pie ģimenes ārsta. Nevakcinētām personām jāveic potēšanas - vakcinācijas kurss, kas sastāv no trim potēm. Pēc pirmās vakcīnas devas jānogaida pusotrs mēnesis un tad jāsaņem otrā pote, jeb 2.vakcīnas deva. Savukārt trešā pote jāsaņem pēc sešiem mēnešiem.

Difterijas vakcīna ir pieejama kombinētās vakcīnas sastāvā DTaP-IPV-Hib-HB (difterija (D), stingumkrampji (T), garais klepus (aP), poliomielīts (P), b tipa Haemophilus influenzae infekcija (Hib), B hepatīts (HB)), ko lielākoties ievada deltveida vai augšstilba muskulī. Bērna vai pieauguša cilvēka organisms bieži vien uz vakcīnu reaģē ar paaugstinātu temperatūru, sāpēm vakcīnas ievades vietā, kas ir normāli. Šīs reakcijas ir īslaicīgas un viegli noritošas.

Latvijā izmanto divas vakcīnas no diviem ražotājiem - Hexacima6 vai Infanrix Hexa7, abas vakcīnas ir reģistrētas Eiropas Zāļu aģentūrā un arī Latvijas Zāļu valsts aģentūrā un ir drošas lietošanai.

Vakcinētajiem jāatceras, ka iegūtā imunitāte nav mūžīga un revakcinācija (atkārtota vakcinācija)  jāveic ik pēc 10 gadiem.

Ir izveidots nacionālais vakcinācijas kalendārs, ko var atrast SPKC, BKUS mājas lapā, kā arī Veselības ministrijas mājas lapā.

Mūsdienās cilvēkiem pieejamas visas iespējas, lai nepieļautu difterijas uzliesmojumus, un varētu sekmīgi cīnīties ar šo smago un nāvējošo slimību.

Vakcinācija ir bezmaksas un pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Ja to  ignorē, mūsu bērniem iespējamas ciešanas, iespējama invaliditāte un pat nāve, un tā ir pieaugušo 100%  atbildība!

 vakcinācijas kalendārs     

Izmantotā literatūra:

1. CARDIAC COMPLICATIONS OF DIPHTHERIA. MORGAN BC

Pediatrics. 1963;32:549.

2. Clinical features of diphtheria in the respiratory tract. Dobie RA, Tobey DN

JAMA. 1979;242(20):2197.

3. United States Centers for Disease Control and Prevention. Diphtheria. https://www.cdc.gov/diphtheria/clinicians.html (Accessed on October 12, 2022).

4. United States Centers for Disease Control and Prevention. Manual for the Surveillance of Vaccine-Preventable Diseases. Diptheria https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/surv-manual/chpt01-dip.html (Accessed on October 12, 2022).

5. https://artsci.case.edu/dittrick/2014/04/29/deadly-diphtheria-the-childrens-plague/#:~:text=Diphtheria may be documented back, false membrane' covering the larynx.

6. https://dati.zva.gov.lv/zalu-registrs/info/EU/1/13/828/001

7. https://dati.zva.gov.lv/zalu-registrs/info/EU/1/00/152/021

Foto: pexels.com

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2024. gada oktobra numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!