Anda Mironova: Kā saglabāt labu zobu un mutes veselību visa mūža garumā

Kurš gan nevēlās pilnu muti ar veseliem zobiem, kas smaidot apbur sarunu biedru un ļauj ēst visu bez bažām, ka var kas nolūzt, kļūt jutīgs vai iesprūst zobu starpās?

No kā atkarīga ikviena cilvēka mutes un zobu veselība? Nav vienkāršas atbildes. Pirms pievēršos detalizētiem ieteikumiem, jāparaugās plašāka. Mutes veselību ietekmē (tas attiecas arī uz pārējām ķermeņa sistēmām) trīs savstarpēji saistīti līmeņi:

  • sabiedrības līmenis – kultūras prasības, sociālā vide, kādā cilvēks audzis, sabiedrības turība un pieejamība veselību veicinošiem resursiem;
  • ģimenes līmenis - sociālekonomiskais statuss, ģimenes kompozīcija, tās locekļu veselības stāvoklis un ģimenes praktiskie ieradumi;
  • indivīda līmenis - ģenētika, bioloģiskie faktori, ieradumi, iemaņas, fiziskie un demogrāfiskie rīki.

Raugoties uz šiem līmeņiem, svarīgākais jautājums ir  - ko es varu darīt savā un, esot mammai, sava bērna labā, jo gaidot ko no citiem, es pakļauju savu un sava bērna veselību pasliktināšanās riskiem. Tāpēc būšu gandarīta, ja šajā rakstā minētie ieteikumi jums noderēs, jūs tos pielietosiet gan sev, gan saviem bērniem un tuvajiem.

Biežākās mutes un zobu slimības ir kariess (zobu bojāšanās), gingivīts (smaganu iekaisums) un periodontīts (iekaisums, kura rezultātā iekaist smaganas, zobs zaudē savu balstu žokļa kaulā, sāk kustēties un var izkrist). Visas šīs slimības ir novēršamas! Zobiem un smaganām būt veselām ir norma! Bērnus apdraud kariess, pieaugušie cieš no smaganu slimībām. Visas šīs slimības ārstējam paši – labi iztīrot zobus un kontrolējot cukura daudzumu uzturā.

zobs

Vecāki un bērni

Ja runājam par bērniem, jāatceras, ka šajās gadījumā satiekas gan ģimenes, gan indivīda līmenis. Tātad bērns darīs to, ko dara viņa vecāki vai aprūpētāji. Tā nu ir, ka mēs, cilvēki, vispirms redzam un tad dzirdam – tātad bērns atdarinās vecāku rīcību un vecāku pamācības ir otršķirīgas. Mums, vecākiem, ir jāsāk ar sevi! Cilvēka zobu kopšanas iemaņas veidojās no brīža, kad vecāki vai kāds cits sāk tīrīt mazuļa pirmo zobu, tādējādi bērns apgūst, ka tas ir jādara katru dienu, jo kāds no tuviniekiem regulāri “kaut ko“ dara viņa mutē. Bērna zobu pārtīrīšana ir obligāta procedūra mazuļa zobu veselības saglabāšanai!

Kas tieši ir šīs prasmes, ko saucam par zobu tīrīšanu? Tās ir smalkās motorikas iemaņas – nelielas pirkstu kustības, ko veicam, smadzenēm, nervu sistēmai un muskuļiem darbojoties kopā, to pamatā ir smadzeņu un ķermeņa koordinācija. Termins «prasme» apzīmē darbību kompleksu, kura veikšana nepieciešams daudz atkārtotu vingrinājumu. Izcēlums ir, lai mēs atbrīvotos no ilūzijas, ka izdarot kaut ko vien dažas reizes, ķermenis to mācēs nekļūdīgi un “pareizi” izdarīt. Tātad, bērns vispirms vecākus vēro, tad, savu iespēju robežās, mēģina atdarināt, un lai sanāktu, ir jāvingrinās, visbeidzot, ar laiku katrs zobu tīrīšanas procesu pielāgojam, lai zobu tīrīšana izdodas pēc iespējas labāk. Bērnam spēja pašam labi iztīrīt zobu attīstās ļoti lēni un pakāpeniski.  Vecāki, palūkojieties kā bērns raksts! Kā raksta, tā tīra zobus.

Kamēr bērns trenējās, mums, vecākiem/aprūpētājiem bērna zobu ir jāpārtīra. Katru dienu, bez izņēmuma. Bērna iebildumi netiek ņemti vērā līdz 10 gadu vecumam, jo līdz šim laikam zobu tīrīšanas iemaņas tikai attīstās un var būt nepietiekamas, lai pasargātu zobus no baktēriju radīto skābju uzbrukuma.

Pieaugušajiem, kuri pārtīra zobus bērnam vecuma posmā no 0 (no pirmā zoba) – 9 (10) gadiem, jāstāv bērnam no aizmugures pie labā sāna, bērnam atliecot galvu uz mugurpusi. Šajā pozīcijā ir viegli pārredzēt bērna zobus un tas ir pieaugušajam fiziski parocīgi – 1. un 2.attēls. 

pārtīrīšanas pozīcijas

Zobu birstīti kustina, izdarot 10 sīkas horizontālas kustības vienā posmā, kas nosedz divus – trīs zobus. Ļoti svarīgs moments – zobu birstītes sariņiem jābūt vērstiem pret smaganu jeb 45° leņķī. Šāda pārtīrīšanas tehnika saglabājās līdz bērns pats ir spējīgs labi iztīrīt zobus – a;b;c;d un e. attēls.

tīrīšana

Kamēr bērns ir mazs, par zobu pastas un birstītes izvēli, iegādi atbild vecāki, kā arī viņi atbild par bērna zobu un vispārējo veselību. Šobrīd efektīvākais profilakses līdzeklis ir fluorīdus saturošas zobu pastas. To drošība un efektivitāte ir pierādīta.

Šīs brīža fluorīdu koncentrācijas zobu pastās un dozēšanas ieteikumi Latvijā ir šādi:

No 0 līdz 2 gadu vecumam - F koncentrācija – 1000 ppm. Deva - rīsa grauds, smērējums.

No 2 līdz 6 gadu vecumam - F koncentrācija 1000 ppm. Deva - zirņa lielums.

No 6 gadu vecuma -  F koncentrācija 1000-1500 ppm. Deva – puse no zobu sukas galviņas.

Zobu pasta pēc zobu tīrīšanas nav jāizskalo ar ūdeni, tādējādi paildzinām tās iedarbību un veicinām labāku saskari ar zobu.

Dzirdētas par fluora toksicitāti, bet zobu pastās izmanto fluorīdus – savienojumus, kas nav toksiski. Mīti par fluorīdu kaitīgumu cēlušies valstīs, kur ir dabīgi augsta fluorīdu koncentrācijas dzeramajā ūdeni vai tas tiek ūdenim pievienots rūpnieciski. Latvijā vienīgais fluorīdu avots ir zobu pastas un fluorīdu koncentrācijas tajās ir zemas un drošas.

Iegādājoties zobu pastas, aplūkojiet pie sastāva norādīto fluorīdu koncentrāciju, bet ne ražotāja norādes uz iepakojuma, jo dažādiem ražotājiem noteiktai vecuma grupai ir dažādas fluorīdu koncentrācijas. Atbilstošākos līdzekļus ieteiks zobu higiēnists. Zobu birstītes gan jāiegādājas piemēroti bērna vecumam, kas norādīts uz iepakojuma. Te kādam varētu rasties jautājumi par elektriskajām zobu birstītēm. Pētījumos ar pieaugušajiem pierādīts, ka elektriskās zobu birstītes ir efektīvākas par manuālajām. Par bērniem šādu pētījumu nav un nebūs, jo bērni līdz aptuveni desmit – vienpadsmit gadu vecumam nav spējīgi korekti (nezina kas ir 45° leņķis) un efektīvi (nav pacietības vidēji piecas sekundes turēt zobu birstīti vienā vietā) pielieto elektriskās zobu birstītes.

Vēl saistībā ar zobu veselību noteikti jāmin ēšanas paradumus, jo īpaši cukura.

Cukurs, kas nonāk mutē, atsevišķu baktēriju darbības rezultātā, tiek pārstrādāts par skābi, kas šķīdina zobu emalju. Pazeminās mutes vides pH. Šo procesu sauc par demineralizāciju. Pēc laika, siekalu iedarbības rezultātā, pH normalizējas, vide paliek sārmaina un emalja pārstāj šķīst un ar siekalās esošajām minerālvielām sāk atjaunoties – tā ir remineralizācija. Šie ir dabīgi procesi, ja vien ir līdzsvarā un nav bieži. Daba mums devusi aizsardzības mehānismu – stimulētās siekalas, kuru uzdevums ir atjaunot zobus. Lai sāktos zobu glābšanas process, ir jākošļā, jo tikai tā ķermenis saprot, ka ēdam un vide kļūs skāba. Ja dzeram, tad  aizsardzībā netiks iedota. To svarīgi atcerēties, kad dosiet bērniem vai paši dzersiet saldus vai skābus dzērienus. Un nav nozīmes vai tā ir pašu spiestā ābolu sula, vai no koncentrāta gatavota veikalos nopērkama sula, vai augļu biezenītis, par gāzētajiem saldinātajiem dzērieniem nemaz nerunājot.

Nepārdomāta vai vieglprātīga attieksme pret šo, labsajūtu izraisošo vielu, ir  iemesls vecāku radītiem invalīdiem, jo, ja bērnam ir bojāti zobi, vai to nav, ir traucēta pārtikas uzņemšana, tātad bērns ir daļējā badā – viņš nesaņem nepieciešamās uzturvielas, kas savukārt ietekmē gan viņa fizisko, gan mentālo attīstību. Zobu zaudēšanas gadījumā ir traucēta pareizas skaņu izrunas attīstība, kā arī paredzama zobu rindas nepareiza veidošanās, kas nākotnē paputinās vecāku maciņu, jo būs nepieciešama ortodontiskā ārstēšana - zobu breketes, kapes un cits. Ja nevarēsiet to atļauties, tad mājās būs kompleksu mākts, īdzīgs pusaudzis, kurš kautrēsies no saviem šķībajiem zobiem. Zobi nav tikai zobi, tā ir daļa no bērna likteņa!

Lūgums vecvecākiem, tantēm un onkuļiem, kā arī citiem – ja vēlaties iepriecināt bērnu, pavadiet ar viņu laiku, palutiniet ar augļiem vai kopā pagatavotām maltītēm. Jūsu dāvātie saldumi nes postu!

Pusaudži

Pusaudži (vidēji no 10 gadu vecuma), kaut vēl bērni, tomēr ir neatkarīgāki, viņiem jau ir jāvar labi iztīrīt zobus un jāsaprot sava atbildība veselības saglabāšanā. Protams, liela nozīme ir jau no agras bērnības veidotajiem ieradumiem un attieksmēm. Pusaudžu vecums ir sarežģīts laiks visiem - gan bērniem, gan vecākiem, tāpēc labi, ja ir jau izveidojušās uzticības un cieņpilnas attiecības. Šajā vecuma posmā notiek milzīgas hormonu izraisītas fizioloģiskās un psihoemocionālās izmaiņas, kas ļoti ietekmē mutes un zobu veselību. Tāpēc svarīgi uzraudzīt zobu tīrīšanas tehniku, zobu diegošanas iemaņas, lietotos zobu kopšanas līdzekļus, cukurotas pārtikas un dzērienu lietošanu, kā arī smēķēšanu. Pusaudžu vecumā labi koptie un veselie zobi var būt pakļauti lieliem pārbaudījumiem, kuru rezultātā tie tiek bojāti vai zaudēti pavisam. Tāpēc 11 un 12 gadu vecumā valsts apmaksā divas zobu higiēnista vizītes.

Lai pusaudzi motivētu tīrīt zobu, ir īstais laiks piedāvāt elektriskās zobu birstītes, jo pusaudzis ir spējīgs šo zobu tīrīšanas līdzekli lietot pareizi un efektīvi.

Elektriskās zobu birstītes lietošana atkarīga no tās veida.

Ja ir oscilējoša zobu birstīte – ar apaļu galviņu, tā jālieto šādi:

1. jāpieliek pie zobiem un smaganām, slīpo virsmu pret smaganu (45º leņķī);

2. virziet birstes galviņu lēnām no zoba uz zobu, ņemot vērā smaganu malas izliekumu un katra zoba formu;

3. jāpatur birstes galviņu pāris sekundes (skaitīt līdz pieci) uz vietas, pirms pāriet pie nākamā zoba.

Ja ir soniskā zobu birstīte – ar garenu galviņu, tā jālieto šādi:

1. jāpieliek pie zobiem un smaganām slīpi pret smaganu (45º  leņķī);

2. turēt uz vietas (skaitīt līdz pieci) vai arī lēni virzīt turpu - šurpu ar horizontālām kustībām un birste pati izdarīs tīrošās kustības.

Šis ir vecums, kad jāiemācās un jāievieš ieradums tīrīt arī zobu starpas. Pirmā izvēle ir zobu diegs vai flosser (rokturītī iestrādāts zobu diegs). Vēlāk, pieaugušā vecumā, būs nepieciešami citi starpzobu tīrīšanas līdzekļi, piemēram, starpzobu birstītes, irigators un cits.

Lielākoties grūtības sagādā “piņķerēšanās”. Arī zobu diegošana prasa iemaņu apgūšanu un to trenēšanu. 

diegošana

4. attēls. Pareiza zobu diena lietošana

1. Jānorauj 30 līdz 50 centimetrus garš zobu diegs.

2. Tas jāuztin uz trim (vidējiem) pirkstiem.

3. Cauri zobu kontaktpunktiem (punkti, kuros saskaras līdzās esošie zobi) jāvirza, izdarot sīkas, horizontālas zāģējošas kustības, piefiksējoties pie viena no zobiem C burta veidā.

4. Diegs obligāti jāieslidina atvērtajā rievā starp zobu un smaganu. Rievas dziļums ir aptuveni divi – trīs milimetri. Nebīstieties no smaganu asiņošanas! Jūs neko nevarat smaganu rievā ierīvēt vai iebakstīt! Ja bažījaties par savām prasmēm, palūdziet, lai zobu higiēniste parāda, kā tas darāms.

5. Zobu starpu tīrīšanu veic pirms zobu tīrīšanas.

Bērnība ir īsākais cilvēka dzīves posms, bet tajā tiek ielikts pamats visam mūžam.

Pieaugušie

Atbilstoši PVO (WHO) datiem, 92% cilvēku pasaulē nepareizi tīra zobus, rezultātā pieaugušie nepareizi māca tīrīt zobus arī saviem bērniem (WHO, 2020). Mēs, pieaugušie, zobu kopšanā darām tā un tik, kā bija iemācīts bērnībā. Zobu tīrīšanas tehnika, kas mācīta pagājušajā gadsimtā un kuru vēl joprojām daži zobārstniecības profesionāļi ieraduma vai nezināšanās dēļ māca, ir mainījusies. Tātad, no “slaukošām” kustībām (slauka no smaganas uz zoba kroņa pusi) ir jāatradinās, jo ilgtermiņā šī tehnika var veicināt zobu jutību, smaganas atkāpšanos vai zobu bojāšanos pie smaganu līnijas.

Šobrīd jātrenē spēju pielikt zobu birstīti slīpi pret smaganu jeb 45º  leņķī, izdarīt 10 sīkas horizontālas, vibrējošas kustības vai 10 apļveida kustības uz diviem - trim zobiem. Zobu birstīti turam pildspalvas satvērienā. Ja lietojat elektrisko zobu birstīti, tad tādā pašā tehnikā kā ieteikts pusaudžiem.

Ja pamēģināsiet, un sākumā neizdosies, tas ir normāli, jo rokas atmiņā ir ierakstījusies vecā tehnika. Pieaugušajam nepieciešama 21 diena, lai “pārrakstītu” savus ieradumus. Ja bērnībā ar labas zobu kopšanas palīdzību esam saglabājuši zobus veselus un ievērojam labus ēšanas ieradumus, tad  zobi nebojāsies un arī smaganas būs vesela. Mums, pieaugušajiem, jau noteikti zobos ir plombes un tās ir sekas no bērnības, kas ietekmēs visu atlikušo mūžu. Svarīgi saprast,  ka laba higiēna ļauj saglabāt plombētos zobu, tāpēc nevajag atmest ar roku, bet darīt pēc iespējas labāko.

Seniori

Pētījumi liecina, ka, jo vairāk un veselīgāki ir seniora zobi, jo kvalitatīvāks un garāks mūžs. Šis fakts saistīts ar spēju kvalitatīvi ēst un pilnvērtīgi komunicēt.

Senioru lielākais izaicinājums ir labi iztīrīt zobus, jo locītavu slimības, redzes pasliktināšanās, roku trīce, smaganas atkāpšanās, sāpju sajūtu samazināšanās, gļotādas trauslums, gan fizioloģisks, gan medikamentu izraisīts mutes sausums, padara mutes un zobu veselību ievainojamāku. Senioriem, tā pat kā bērniem, ir svarīgas regulāras un pilnvērtīgas maltītes, kurās ir ierobežots cukura daudzums.

Zobu kopšanas tehnika  - tāda pati kā pusaudžiem un pieaugušajiem. Ieteicamas zobu birstītes ar resnākiem kātiem, un zobu pasta, kas risinās mutes un zobu problēmas. Kādus tieši produktus izvēlēties, pavaicājiet zobu higiēnistam.

Ja rocība ļauj, ieteikums lietot elektriskās zobu birstītes, jo tām ir resnāki kāti – vieglāk noturēt un nav jākustina, tikai noteiktu laiku jānotur uz vietas un jāpavirza tālāk.

Protēžu kopšana ir tikpat svarīga kā zobu kopšanas. Kopta platīte kalpos ilgāk, neradīs nepatīkamus momentus saistībā ar smakošanu un ēdiena uzkrāšanos. Protēžu tīrīšanai izmantojiet speciālas tīrīšanas tabletes vai tīru ūdeni un birsti. Nekādā gadījumā nelietot trauku mazgāšanas līdzekļus, mazgājamās pastas, veļas pulveri un citu.

Dažādu slimību un mutes veselības sasvstarpējā saistība

Pierādīta saistība starp sliktu smaganu veselību un infarkta, insulta un miokardīta risku.

Diabēta gadījumā slikta smaganu veselība var destabilizēt cukura līmeni asinīs.

Senioriem smaganu slimības izraisošās baktērijas ir pneimonijas riska avots un var novest pie pneimoniju izraisītas nāves.

Smaganu slimības, kas raksturojas ar smaganu asiņošanu, pietūkumu un atkāpšanos, novājina cilvēka pretošanās spējas citām infekcijām, kā arī paildzina jebkuru atveseļošanās procesu.

Svarīgi atcerēties!

  • Zobu starpu tīrīšanas jāveic pirms zobu tīrīšanas, tādējādi atbrīvojot ceļu zobu pastai un pasargājot zobu un smaganas no saslimšanām.
  • Ja zobu starpu tīrīšanu veicat ar starpzobu birstītēm vai flosseriem jeb zobu diegu uz kājiņas, tad pēc lietošanas tas jānomazgā tekošā ūdenī, jānoliek izžūt un nākošajā vakarā lieto atkārtoti. Met ārā, līdz tas kļuvis lietošanai nederīgs.
  • Zobu pastu pēc zobu tīrīšanas tikai izspļaut un neizskalot ar ūdeni. Tādējādi paildzinot tās kontaktu ar zobiem un smaganām, veicinot labāku ārstēšanas rezultātu.
  • Zobu tīrīšanas pamata kustības – sīkas horizontālas vai apļveida, un svarīga detaļa – zobu birstīte jāliek slīpi pret smaganu jeb 45º leņķī.
  • Laika kontrolei un rokas trenēšanai - jāizdara 10 kustības vienā vietā.
  • Vecākiem bērna zobi jāpārtīra līdz 9 – 10 gadu vecumam.
  • Jebkurā vecumā svarīga regulāra, kvalitatīva zobu kopšanas un cukura ierobežošana uzturā.
  • Ja neesat pārliecināts par bērna vai savas zobu tīrīšanas efektivitāti, vaicājat, lai zobu higiēnists zobus nokrāso, tas visprecīzāk uzrādīs jūsu vai bērna sekmes.

Foto: Shutterstock.com

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2024. gada jūlija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!