Alise Nicmane-Aišpure: Cukura diabēta pazīmes bērniem

Kad iedomāties pārbaudīt cukura līmeni asinīs?

Visā pasaulē pieaug saslimstība ar cukura diabētu gan bērnu, gan pieaugušo vecumā. Saslimstība ar 1. tipa cukura diabētu dubultojas ik 20 gadus visā pasaulē. Bērniem biežāk attīstās 1. tipa cukura diabēts – insulīna deficīts. Tas parasti sākas līdz 20 gadu vecumam.

1. tipa cukura diabēts saistīts ar nepietiekamu insulīna izdali organismā, jo galvenokārt autoimūna iekaisuma rezultātā iet bojā aizkuņģa dziedzerī esošās šūnas, kuras izdala insulīnu. Šis cukura diabēts var sākties jebkurā vecumā, taču visbiežāk tas sākas bērniem pirmsskolas vecumā un pubertātes laikā. Augstāks risks saslimt ir tiem bērniem, kuru ģimenē kādam no vecākiem vai kādam no brāļiem vai māsām ir diabēts. Slimības attīstīšanos ietekmē arī vides faktori un dažas vīrusu infekcijas.

Salīdzināšanai – saslimstība sasniedz 6% bērniem ģimenēs, kur kāds no vecākiem vai kāds no brāļiem vai māsām slimo ar cukura diabētu, iepretim 0,2–0,3% vispārējā populācijā. Tikai 10% bērnu, kuriem konstatēts cukura diabēts, ģimenē kāds no vecākiem vai kāds no brāļiem vai māsām slimo ar cukura diabētu.

Cukura diabēta sākums bērniem parasti ir pēkšņs, slimības pazīmes parasti ir dažas nedēļas, līdz konstatē jeb apstiprina slimības esamību. Šī diabēta ārstēšanai visbiežāk izmanto insulīna injekcijas zemādā vai insulīna sūknīšus. Diemžēl jāatzīst, ka joprojām nav zināms, kā izvairīties no saslimšanas ar 1. tipa cukura diabētu, un slimības sākšanās nav saistīta ar bērna ēšanas paradumiem, fizisko aktivitāti vai svaru.

2. tipa cukura diabēts biežāk sākas pēc 40 gadu vecuma korpulentiem cilvēkiem, un šīs slimības sākums ir ievērojami lēnāks. 2. tipa cukura diabēts ir stāvoklis, kurā šūnas nespēj efektīvi izmantot asinīs esošo cukuru enerģijai. Tas visbiežāk attīstās, kad ilgstoši organismā ir pārāk augsts cukura līmenis un šūnas kļūst nejutīgas pret insulīnu jeb insulīna rezistentas. Šī diabēta sākšanos var aizkavēt ar regulāru fizisku aktivitāti – vismaz 30 minūtes dienā piecreiz nedēļā sportojot, ar sabalansētu uzturu, mazinot lieko svaru u.c. 2. tipa cukura diabēta ārstēšanā izmanto daudz dažādu medikamentu.

Latvijā 2017. gadā bija 134 jaunatklāti 1. tipa cukura diabēta gadījumi, bet ar 2. tipa cukura diabētu saslima 6811 Latvijas iedzīvotāju.

Klasiskie cukura diabēta simptomi bērniem ir pastiprinātas slāpes jeb polidipsija, bieža urinēšana jeb poliūrija un krišanās svarā. Slimība visbiežāk sākas pēkšņi un norit strauji, tāpēc ir ļoti svarīgi laikus vērsties pie ārsta.

Ko tas nozīmē, un kā dzīvē izskatās pirmās pazīmes?

Bērnam parādās izteiktas slāpes, sausuma sajūta mutē, un vecāki pamana, ka bērns sācis dzert izteikti daudz šķidruma – pat vairākus litrus dienā.

Bērns sāk ļoti bieži un daudz čurāt, iet čurāt arī naktīs. Zīdaiņu vecākiem vajadzētu pievērst uzmanību, ja pēkšņi visas autiņbiksītes, ko maina, ir ļoti smagas – pilnas. Pirmsskolas vecuma bērnu vecākus dara uzmanīgus tas, ja bērnam pēc nakts miega allaž bijusi sausa gulta, bet tad pēkšņi viņš sācis slapināt gultā naktīs vai mostas, lai apmeklētu tualeti.

Gribētos uzsvērt arī paaugstinātu nogurdināmību – var pamanīt, ka bērns ātrāk nogurst, iet agrāk gulēt, ilgāk guļ. Izvēlas pasīvākas nodarbes, biežāk atpūšas. Visu laiku izskatās un jūtas noguris.

Bērnam palielinās apetīte, tomēr bērns nepieņemas svarā, bet gluži otrādi – zaudē svaru.

Neskaidra iemesla svarā krišanos jeb svara zaudēšanu parasti sliktāk pamana, jo šie bērni tāpat jau parasti ir kalsnāki. Vieglāk svara zudumu varētu pamanīt pēc tā, ka drēbes kļūst brīvākas pēkšņi, kā arī ģimenēs, kur brīvi pieejami svari mājās un bērnam patīk svērties. Svara zaudēšana ir gana strauja, piemēram, 12 gadus vecam bērnam ar svaru 36 kg iespējams 3 kg svara zudums trīs nedēļās.

Redzes miglošanās – zūd asums, to varētu atzīmēt vecāki bērni. Dažkārt to gan atskārst tikai pēc tam, kad ārstējot cukura līmenis jau normalizējies.

Pastiprināta nieze vai ļoti sausa āda. Sārti plankumi (sēnīšu infekcijas) uz ādas, kam ir tendence atjaunoties pēc ārstēšanas. Lēni dzīstošas brūces.

Ārējo dzimumorgānu iekaisumi – tie niez, apsarkst. Pretsēnīšu līdzekļi palīdz neilgi, kad tos lieto, bet simptomi atkal atjaunojas.

Mēdz mainīties arī bērna elpas aromāts – jūtama augļu smarža vai acetonam līdzīgs aromāts.

Retāk sastopami simptomi, taču arī tie varētu būt saistīti ar paaugstinātu cukura līmeni asinīs, ir koncentrēšanas spēju pasliktināšanās, slikta dūša, sāpes vēderā, aizcietējumi, garastāvokļa svārstības, biežas infekcijas slimības.

Ļoti svarīgi – esiet vērīgi

Ja rodas kādas aizdomas vai šaubas, ka jūsu bērnam varētu būt cukura diabēts, to noteikti vienmēr vajag izrunāt ar bērna ģimenes ārstu. Cukura līmeņa noteikšana asinīs ir ātra, vienkārša un mazsāpīga – to varam veikt uzreiz ārsta praksē. Pirkstā ar pildspalvai līdzīgu priekšmetu veic ātru dūrienu (adata tajā ir maza un bērnam nav redzama), izmanto pāris asins pilienu, rezultāts dažu sekunžu laikā ir gatavs. Šaubu gadījumā vai diagnozes apstiprināšanai nozīmējam arī atkārtotas analīzes.

Kad diagnoze noskaidrota, ģimenes ārsts vienosies ar jums par tālāko taktiku. Visticamāk, bērnu, kuram pirmo reizi mūžā noteikta cukura diabēta diagnoze, ārsts steidzamā kārtā nosūtīs uz slimnīcu pie endokrinologa padziļinātākai izmeklēšanai un ārstēšanas sākšanai.

 

Foto: http://diabetsunveseliba.lv/lv/berni-ar-diabetu-dazadi-cukura-diabeta-tipi-atskiriga-arstesana/

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2019. gada jūnija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!