Alise Adoviča: Kāpēc veidojas sēra korķi, un kā tos iztīrīt
Auss sērs spēj efektīvi nomākt dažādu baktēriju un sēnīšu dzīvotspēju, kā arī pasargā no svešķermeņu iekļūšanas ausī, kā arī tas nodrošina putekļu absorbciju un auss ejas ādas mitrināšanu. Taču, ja auss eja ir šaura un līkumaina, ja bieži tiek lietotas ausīs ievietojamās austiņas vai ausu aizbāžņi, var veidoties sēra korķi, kas kļūst apgrūtinoši. Lai no tiem atbrīvotos, meklējiet speciālista palīdzību. Ausu sēra pašrocīga tīrīšana ir kaitīga jūsu veselībai!
Kur un kā veidojas sēra korķi
Ārējā auss sastāv no ārējās auss gliemežnīcas un auss ejas, kas sniedzas līdz bungplēvītei. Bungplēvīte atdala ārējo ausi no vidusauss. Ārējo auss eju izklāj plāna āda. Auss eja ir izlocīta, un tās priekšpusē ir daudz pūku matu, zem kuriem atveras sēra dziedzeri. Pēc uzbūves tie ir modificēti sviedru dziedzeri, kas izdala ausu sēru jeb vasku. Tieši brūnganās krāsas dēļ to ir pieņemts dēvēt par sēru.
Auss sērs spēj efektīvi nomākt dažādu baktēriju un sēnīšu dzīvotspēju, kā arī pasargā no svešķermeņu iekļūšanas ausī. Papildus tam tiek nodrošināta putekļu absorbcija un auss ejas ādas mitrināšana.
Sēra korķis veidojas, sajaucoties izžuvušam sēra dziedzeru sekrētam ar nolobījušos ādas virskārtu ārējās auss ejā. Tam pievienojas arī ārējās vides putekļi. Ja dziedzeri darbojas netraucēti, sērs sakalst krevelēs un tās tiek virzītas ārā no auss ejas ar auss ejas matiņu kustībām. Sēra izvades kustības galvenokārt nodrošina apakšžokļa kustības – runājot un košļājot. Sēra uzkrāšanās saistīta ar dziedzeru pastiprinātu darbību, ko var provocēt dažādi kairinoši faktori.
Jo viskozāks ir producētais sērs, jo ilgāk sērs paliks pielipis pie auss ejas sienām. Ķermenī producēto sekrētu, t.sk., auss sēra, viskozitāte ir atkarīga no uzņemtā šķidruma daudzuma.
Sēra korķi ir dažāda izmēra – tas var aizpildīt nelielu daļu no auss ejas, vai tieši pretēji – visu auss eju. To krāsa ir mainīga – no iedzeltenas līdz tumši brūnganai, tāpat arī konsistence var variēt no ļoti mīkstas līdz pat akmens cietam blīvumam.
Pārlieku lielu sēra produkciju kā primāro sēra korķu veidošanās mehānismu novēro ļoti reti. Ārējās auss uzbūve katram cilvēkam ir atšķirīga. Individuālas īpatnības, kā piemēram, auss ejas šaurums un izteikta līkumainība var būt noteicošais faktors, lai sēra korķi veidotos bieži. Lielāka varbūtība, ka sēra korķis izveidosies, ja bieži tiek lietotas ausīs ievietojamās austiņas, lai klausītos mūziku, vai ausu aizbāžņi, lai izvairītos no kaitīga trokšņa ietekmes uz dzirdi.
Ausu korķa veidošanos var provocēt tik vienkārša lieta kā palielināts matiņu daudzums ārējā auss ejā, kas vairāk raksturīgs vīriešiem.
Sēra korķu veidošanās ir raksturīga gados vecākiem cilvēkiem ne tikai tāpēc, ka visa ķermeņa āda paliek sausāka un pasliktinās ausīs atrodošo matiņu kustīgums, bet arī daudzi lieto ausī ievietojamos dzirdes aparātus. Jāatceras, ka arī dzirdes aparāts ir regulāri jāattīra no sēra, un tas veicams atbilstoši izstrādātāja norādēm.
Ja ir zināmi priekšnosacījumi biežai sēra korķu izveidei, apsverama profilaktiska otolaringologa (ausu, kakla un deguna ārsta) apmeklēšana, lai veiktu ārējās auss kopšanu.
Sēra korķa pazīmes
Galvenā un biežākā sēra korķa klīniskā pazīme ir pasliktināta dzirde. Šādā gadījumā sēra korķis ir pilnībā aizsprostojis auss eju. Dzirdes pasliktināšanās var parādīties pēkšņi, pēc ūdens iekļūšanas ausī, piemēram, mazgājoties vai peldoties. Ūdens uzbriedina sēru, kas pirms tam eju vēl nebija bloķējis pilnībā. Dažkārt šajā mirklī ausī var parādīties troksnis vai džinkstēšana un savas balss dzirdēšana aizliktajā ausī. To var raksturot kā “runāšanu mucā”. Tam var pievienoties sūdzības par niezi, pilnuma sajūtu ausī, sāpes vai pat reiboņa sajūta.
Interesanti, ka sēra korķis var provocēt pēkšņu klepu. Tas skaidrojams ar cilvēka uzbūvi.
Ārējās auss eju daļēji inervē atzars no klejotājnerva. Tas ir garākais nervs cilvēka organismā, jo klejo no galvas līdz vēdera dobumam. Mehānisks spiediens uz auss ejas mugurējo vai apakšējo daļu, kuru inervē šī nerva atzars, dēvēts par Arnolda nervu, var izraisīt reflektoru klepu. Šo klepu var izraisīt jebkādas manipulācijas auss ejā.
Tieši pretēji aprakstītajam dažiem nerva kairinājums izraisa patīkamu sajūtu, un tāpēc ausu tīrīšana kļūst par kaitīgu ieradumu.
Sēra korķa diagnozi nosaka ārsts, pamatojoties uz pacienta sūdzībām un apskati.
Kā ārstēt
Populārākā ārstēšanas metode ir ārējās auss ejas skalošana ar siltu ūdeni. Sēra korķi var izskalot visu uzreiz vai pakāpeniski pa daļām. Ja procedūras laikā ausī parādās sāpes vai reiboņa sajūta, uzreiz jābrīdina ārsts, lai laikus pārtrauktu manipulāciju.
Ja ir dati par bungplēvītes plīsumu pacientam vai nesenu auss operāciju, ārējās auss ejas skalošanu veikt nedrīkst. Tādā gadījumā ārsts sēra korķa evakuācijai izmanto speciālus maza izmēra instrumentus, piemēram, ausu āķīti. Svarīga ir ārsta un pacienta sadarbība auss tīrīšanas laikā, jo mazākā pacienta kustība var izraisīt auss ejas ādas ievainojumu.
Auss ejas tīrīšanai iespējams izmantot arī maza izmēra sūknīti.
Pēc sēra korķa evakuācijas speciālists izvērtēs pacienta auss ejas ādas stāvokli, nepieciešamības gadījumā veiks papildu lokālu apstrādi ar medikamentiem vai arī sniegs tālākas rekomendācijas par nepieciešamo terapiju, ja būs redzamas iekaisuma pazīmes.
Dažkārt sēra korķis ir pārāk liels un ciets, lai to spētu evakuēt ārsta vizītes laikā. Iespējams, ārsts Jums ieteiks lietot sēru šķidrinošu līdzekli un lūgs atnākt uz atkārtotu konsultāciju. Atcerieties, ka pirms līdzekļa lietošanas vienmēr ir jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju. Stingri aizliegta šādu līdzekļu lietošana bez speciālista norādījuma, ja iepriekš bijusi ausu operācija vai bungplēvītes plīsums.
Ausu kociņiem – stingrs NĒ!
Ļoti svarīgi ir ņemt vērā, ka pašrocīga auss tīrīšana ar dažādiem priekšmetiem, piemēram, kosmētiskajiem vates kociņiem, ir stingi aizliegta. Veicot šāda veida tīrīšanu, pastāv ļoti liela varbūtība, ka:
- mehānisks sēra dziedzeru kairinājums pastiprinās to sekrēciju, nevis nomāks;
- sērs no auss ejas tiks izņemts tikai daļēji, pārējo sēra daļu iebīdot dziļāk;
- tiks traumēta ārējās auss ejas āda, un veidosies iekaisums. Auss ejas āda ir ļoti plāna. Zem tās atrodas cieti audi (skrimslis seklākajā un kauls dziļākajā daļā), tāpēc bojātas ādas gadījumā pieskārieni ir ļoti sāpīgi. Ārējās auss ejas iekaisums var parādīties arī pie pavisam nelielas traumas. Neesot sēram, auss vide ir piemērota dažādu baktēriju un sēnīšu vairošanās procesam un infekcijas attīstībai. Imūnās sistēmas darbības nomākuma gadījumā vai, piemēram, cukura diabēta slimniekiem ārējās auss ejas iekaisums var pāriet pastāvīgā formā un radīt dziļāku, grūti ārstējamu deniņu kaula bojājumu;
- tiks traumēta bungplēvīte, to caurdurot. Pat piesardzīgi veicot auss tīrīšanu, no pacientiem dzirdēti stāsti par to, kā kāds nejauši atvēris vannas istabas durvis, pagrūdis roku un iegrūdis vates kociņu dziļāk ausī. Šāda situācija var izraisīt dažādas pakāpes dzirdes zudumu. Tas ir atkarīgs, vai traumēta ir tikai bungplēvīte vai arī bungu domā esošie dzirdes kauliņi. Dzirdes kauliņu lūzums vai mežģījums var traumēt arī iekšējās auss struktūras. Dzirdes zudums var kombinēties ar sūdzībām par pēkšņu reiboni un līdzsvara traucējumiem. Komplicētos gadījumos vienīgā dzirdes funkcijas atjaunošanas metode ir ķirurģiska ārstēšana.
Ņemiet vērā!
Auss ejās kategoriski aizliegts likt jebkādus svešķermeņus! Uz nakti ieliktais vates pikucītis var ieslīdēt ausī dziļāk, auss ejā pieaugs tūska, un no rīta vates izņemšana būs iespējama tikai pie speciālista.
Ja vēlaties pēc mazgāšanās vai peldes iztīt ausis, tad iespējams ar dvieli vai salveti izslaucīt ārējās auss eju tikai tās atveres vietā. Dažkārt otolaringologi pacientiem saka, ka auss eju drīkst tīrīt tikai ar savu elkoni, nevis mazo pirkstiņu!