Alīna Siliņa: Lai pēdas skaistas un veselas

Sausa un plaisājoša āda, tulznas, pastiprināta svīšana vai iekrāsojušies papēži, staigājot plikām kājām, ir tikai dažas problēmas, kas vasarā var apdraudēt pēdas. Turklāt siltā laikā tām nepieciešama īpašāka aprūpe nekā gada aukstajā laikā.

Iezied ar krēmu, bet nepārmērcē

Pastiprinātu uzmanību kāju un pēdu skaistumam parasti pievēršam tad, kad slēgtie apavi nomainīti pret vaļējām sandalēm. Tā ir tik lieliska sajūta – pēc ilgiem mēnešiem, pavadītiem slēgtos apavos, beidzot ļaut uzelpot savām pēdām. Ja vien šo prieku nesabojā kāda visai bieži sastopama ķibele. Protams, katrs vēlētos, lai pēdu āda būtu mīksta un kāju pirkstu nagi veseli, bet pēc ziemas ne vienmēr pēdas ir perfektā stāvoklī. Bieži vien tieši vasaras sākumā, kad sākam valkāt vaļējas sandales, pamanām izmaiņas pēdu ādā vai kāju pirkstu nagos, ko iepriekš nebijām ievērojuši. Biežākās pēdu problēmas vasarā ir sausa plaisājoša āda, ādas sabiezējumi, tulznas, kārpas, nagu un ādas sēnīte, pastiprināta svīšana, čūlas.

Taču, ievērojot dažus vienkāršus, bet ļoti būtiskus nosacījumus, pēdu labsajūtas un veselīguma nodrošināšana nebūt nav tik sarežģīta.

Vispirms jālieto krēms, kas paredzēts tieši pēdu kopšanai. Smiltis, mitrums, vējš un arī tik gaidītā saule var nelabvēlīgi ietekmēt mūsu pēdu veselību. Pēc daudzu mēnešu ciešu apavu valkāšanas pēdu āda mēdz būt pārragojusies, kļūst sausa, tai ir tendence plaisāt. Tādā gadījumā vispiemērotākais ir sausai un plaisājošai pēdu ādai paredzēts krēms, nevis vienkārši barojošs vai mitrinošs. Šie krēmi ir intensīvākas iedarbības līdz ar to vēlamos rezultātus ir iespējams iegūt daudz ātrāk un efektīvāk. Visos gadījumos (arī tad, ja pēdu āda rūpes nesagādā) tās jāieziež ar krēmu divreiz dienā. Tad āda būs mīksta, nezaudēs savas dabiskās aizsargfunkcijas – tātad būs mazāks risks dabūt, piemēram, sēnīšu infekciju. Ja krēma lietošana sagādā diskomfortu, īpaši no rīta, kad jāvelk apavi un jādodas uz darbu, izmanto speciālas putas. Tās pilda visas nepieciešamās funkcijas, taču nerada taukainumu.

Otrs būtisks nosacījums ir pārlieku nevannot pēdas. Pārmirkusi pēdu āda zaudē spēju pretoties kaitīgajiem mikrobiem un kavēt infekciju izplatīšanos. Pietiks, ja palutināsi pēdas ar piecu minūšu ilgu peldi ūdenī, kura temperatūra nepārsniedz 37 grādus. Atceries rūpīgi nosusināt arī kāju pirkstu starpas, jo, būdamas mitras, tās tik ļoti patīk baktērijām.

Ja papēžos plaisas

Tam ir vairāki iemesli – gan iekšēju, gan ārēju faktoru izraisīti. Lai veiksmīgāk cīnītos ar šo problēmu, noteikti vajadzētu saprast, kas tieši izraisa ādas bojājumus.

Biežākie pēdu plaisāšanas iemesli

·    Vielmaiņas un asinsrites traucējumi.

·    Hroniskas slimības.

·    Nepiemērotu apavu valkāšana.

·    Pārāk agresīva vai – gluži pretēji – nepietiekama pēdu pašaprūpe.

Arī siltais laiks var būtiski ietekmēt pēdu veselību. Saule un karstas pludmales smiltis izteikti sausina ādu, padarot to neelastīgu. Un arī sandales nav gluži bez vainas, īpaši tās, kuras ir bez siksniņām. Ar katru atsitienu pret pēdu tās traumē ādu, veicinot plaisu veidošanos. Tas nav tikai kosmētisks defekts, plaisas ir kā atvērti vārti jebkurai infekcijai. Tāpat ir ar staigāšanu basām pēdām. Arī tā var nelabvēlīgi ietekmēt pēdu veselību, bet cukura diabēta gadījumā var būt pat ļoti bīstama.

Svarīgi papēžus aprūpēt pareizi. Vislabāk to darīt sausā veidā, izmantojot pēdu vīles, nevis pumeka sūkli vai pēdu žiletes, kas traumē jau tā sauso un neelastīgo pēdu ādu. Lai netraumētu ādu un panāktu vēlamo rezultātu, pēdu vīle līgani jāslidina atbilstīgi ādas līnijām, pēc tam apstrādātās vietas ieziežot ar speciālu pēdām paredzētu krēmu, kas intensīvi mitrina un mīkstina ādu, paaugstinot tās dabīgās aizsargspējas un elastību.

Ja plaisas ir dziļākas, sāpīgas vai asiņojošas, ieteicams apmeklēt podologu, kurš profesionāli veiks pēdu ādas apstrādi, apmācīs tevi, kā pareizi un droši tās aprūpēt mājās, un ieteiks tavam ādas tipam piemērotāko profesionālo kosmētiku. Izvērtējot plaisu rašanās iemeslu, nepieciešamības gadījumā ieteiks arī citu speciālistu, piemēram, ortopēdu vai dermatologu.

Plaisas dziedē dabas līdzekļi

Visvienkāršākais un efektīvākais līdzeklis cīņā ar plaisām pēdās ir augu eļļa. Var veikt rīcineļļas, zivju eļļas vai olīveļļas procedūras, uz nakti papēžiem uzliekot kompresi – siltā eļļā samērcētu marli klāj uz problēmvietām, aptin pārtikas plēvi un uzvelk kokvilnas zeķes.

Ja tīkamāka ir vazelīna ziede, to bagātīgi uzklāj uz tīriem papēžiem, aptin ar pārtikas plēvi un patur 15–30 minūtes. Tas labi dziedē plaisas un mīkstina ādu.

Lielisks līdzeklis ir arī citrona sula ar glicerīnu, ko sajauc proporcijā 1:1, un ar šo šķīdumu pēdas ieziež no rīta.

Papēži būs pateicīgi par dziedinošām vanniņām, ūdenim pievienojot tējkaroti sāls ar sudrabpriedes vai ciedra eļļu. Labi der arī 7–10 minūšu ilga pēdu vannošana kumelīšu novārījumā, kam pievieno sāli un sodu, ko sajauc vienādās attiecībās.

Vērtīgas ir medus procedūras. Uz marles gabaliņa uzzied nedaudz medus un uzliec uz plaisām. Medus kompresi var atstāt uz nakti, nostiprinot ar marles saiti vai pārtikas plēvi. Tad no rīta pēdas nomazgā ar siltu ūdeni un iezied ar mitrinošu krēmu vai eļļu. Vari pēdas vannot siltā ūdenī ar medus piedevu.

Plaisu ārstēšanai var izmantot arī parafīnu un bišu vaska ziedi, kā arī burkānu sulas masku: izspied aptuveni 100 gramu sulas, sajauc to ar olīveļļu un nostādini, tad klāj uz pēdām, aptinot ar pārtikas plēvi. Pēc aptuveni 20 minūtēm noskalo un uzzied mitrinošu krēmu.

Ja pēdā ir brūcīte

Aptiekās ir plašs bezrecepšu ziežu un krēmu klāsts, kas dezinficē un veicina brūču dzīšanu. Bet, ja savainojums ir nopietnāks vai brūce nedzīstoša, tad gan uz savu roku labāk neko nedari, lai pēdām nekaitētu vēl vairāk. Dodies pie speciālista, kurš ieteiks, kā rīkoties.

Ak, tulznas, tulzniņas!

Kur nu vasara bez tulznām, īpaši, ja iegādāti jauni apavi. Nelielu tulznu ārstēšanas taktika ir vienkāršāka – ādas dezinfekcija, dziedējoša brūču apstrādes līdzekļa lietošana un piemērota plākstera izvēle. Ja tulznas pūslītis ir neliels, speciāli pārdurt to nevajadzētu, jo šādas tulznas pārsvarā sadzīst un uzsūcas vidēji trīs līdz septiņu dienu laikā.

Ja gadījies tikt pie lielāka izmēra tulznas un īpaši tādas, kas izraisa sāpes, to ieteicams pārdurt. Tas veicina dzīšanu un samazina iekaisuma risku. Protams, pirms tam ar spirtu vai speciālu ādas dezinfekcijas līdzekli apstrādā gan adatu, gan ādu un izveido tajā vienu vai vairākus caurumiņus, ļaujot šķidrumam iztecēt. Galvenais priekšnoteikums ir maksimāli saglabāt ādas virsējo kārtiņu, lai tā nosegtu bojājuma vietu un pasargātu dziļākos audus. Pēc tam, kad šķidrums iztecējis, tulznas vietu apstrādā ar antiseptisku līdzekli, uzklāj dziedējošu brūču ziedi un uzlīmē plāksteri.

Vislabāk tulznu ārstēšanai izmantot speciālus plāksterus, kas paredzēti tulznām. Tie ir elpojoši, veicina dzīšanu, labi uzsūc limfu un nepielīp pie brūces, kas var radīt lielāku ādas bojājumu, veicot kārtējo pārsiešanu.

Ja kājas pastiprināti svīst

Ko darīt, ja pēdas pastiprināti svīst un ož?

Ieteicams labāk lietot speciālus antibakteriālus krēmus vai izsmidzināmus līdzekļus, nevis parastos dezodorantus. Speciālie spreji un krēmi ne tikai novērš nepatīkamo aromātu, bet arī regulē svīšanas procesu, paaugstina ādas elastību, aktivē reģenerācijas procesus un aizsargā no dažādām sēnīšu un baktēriju izraisītām infekcijām. Arī pēdu dezinfekcijas līdzekļiem, kas paredzēti sēnīšinfekciju profilaksei, ir pretsvīšanas iedarbība un atsvaidzinošs efekts.

Pastiprinātu svīšanu palīdz regulēt arī vakaros pirms gulētiešanas lietots krēms kājām ar piparmētru vai tējaskoka eļļu.           

Sargies no sēnītes!

Sēnītes mīt visur, kur gājis cilvēks ar šo infekciju. Sevišķi mitrās, siltās vietās, kur tām ir vislabvēlīgākie apstākļi, – pirtī, baseinā, sporta zālē, sabiedriskās dušas telpās, arī pludmales smiltīs. Vienkāršākais veids, kā izvairīties no šīs infekcijas, ir pludmales čību vai jebkuru citu apavu valkāšana sabiedriskās vietās. Arī, ejot ciemos pie draugiem, rīkosies gudri, ja paņemsi līdzi savas čības, nevis vilksi ciemiņiem paredzētās. Noderīgi sabiedriskās vietās, kur jānovelk apavi, profilaksei vienmēr lietot dezinfekcijas līdzekli ar pretsēnīšu iedarbību.

Ja ir diabēts

Ja esi viens no diabēta pacientiem, esi īpaši uzmanīgs un vērīgs pret savām pēdām – izvairies no staigāšanas kailām kājām, vienmēr velc kājās zeķes. Ja tev ir arī jušanas traucējumi, vajadzētu apavus ar slēgtiem purngaliem un pārvēliena zonu.

Nevajadzētu aizrauties ar karstām pēdu peldēm. Ieteicamā ūdens temperatūra ir 37–38 °C, vannošanas ilgums 3–5 minūtes. Vasarā pēdas jāmazgā divreiz dienā tekošā ūdenī. Pēdu āda jāapstrādā sausā veidā, izmantojot maigu vīli, bet nagu saīsināšanai jālieto nagu knaibles, nevis šķērītes, tādā veidā samazinot risku gūt ievainojumus un pārāk dziļi izgriezt stūrīšus, provocējot naga ieaugšanu.

Regulāri pārbaudi savas pēdas ar spoguļa palīdzību un vienu vai divas reizes dienā lieto diabēta pacientiem paredzētu pēdu kopšanas krēmu. Protams, nedrīksti aizmirst par regulārām vizītēm pie podologa. Cukura diabēta pacientiem, saņemot endokrinologa vai ģimenes ārsta nosūtījumu, ir iespēja saņemt valsts apmaksāta podologa konsultāciju un pēdu aprūpi. Jebkādu pēdu ādas vai nagu problēmu gadījumā noteikti vajadzētu konsultēties ar savu ārstu un podologu, nevis aizrauties ar pašārstēšanos.

Ja pēdas ir krāsainas

Nav patīkami arī tad, ja pēdu āda ir veselāka par veselu, bet iekrāsojusies, piemēram, pēc pastaigas plikām kājām pa rasotu zāli. Ko darīt? Pēdas var vairākas reizes ierīvēt ar citronu, pēc tam noskalot vai pavannot, rūpīgi nosusināt un ieziest ar mitrinošu krēmu. Tīrot pēdas pēc dārza darbiem, noteikti nevajadzētu abrazīvam efektam lietot pumeku, jo pārāk bieža pēdu apstrāde ar to var veicināt ādas sabiezējumu pastiprinātu veidošanos. Nepieciešamības gadījumā var izmantot maigu pēdu vīli vai pīlingu.

Tavs pēdu kopšanas minimums vasarā

  • Kājas mazgā tekošā ūdenī. Vislabāk vēsā ūdenī 1–2 reizes dienā.
  • Izmanto speciālus pēdu mazgāšanas līdzekļus, kas nesausina pēdu ādu, ziepes ar neitrālu pH vai bērniem paredzētas ziepes.
  • Pēc mazgāšanas kārtīgi nosusini pēdas, īpaši pirkstu starpas.
  • Ja kājas pastiprināti svīst, pēc nomazgāšanas apstrādā tās ar speciāli pēdām paredzētu dezoderējošu līdzekli.
  • Valkā piemērotus apavus – vislabāk sandales ar kapīti, kas pasargās papēžus no plaisu veidošanās. Ja esi cukura diabēta pacients un tev ir jušanas traucējumi, ieteicami apavi ar slēgtu purngalu un pārvēliena zonu.
  • Izmanto mitrinošu krēmu vismaz divas reizes dienā, jo īpaši pēc pēdu mazgāšanas. Nezied krēmu pirkstu starpās, bet, ja āda ir sausa un plaisājoša, izvēlies intensīvākas iedarbības krēmu, kas paredzēts minētās problēmas novēršanai.
  • Regulāri maini apavus. Siltā laikā pēdas pastiprināti svīst, tādēļ ir svarīgi ļaut apaviem kārtīgi izžūt. To kopšanai izmanto apavu dezinfekcijai paredzētu līdzekli.
  • Vasaras sezonā reizi mēnesī ieteicams pie speciālista veikt ārstniecisko pēdu aprūpi.
  • Sabiedriskās vietās – pirtī, baseinā u. c. – vienmēr valkā čības.

 

Pieraksties pie podologa AS Veselības centru apvienība poliklīnikās

Rīgā:

- VCA Aura, Nīcgales ielā 5, tālr. 8828, 67799977

- VCA Elite, Anniņmuižas bulvārī 85, tālr. 8828, 67799977

- VCA Jugla, Juglas ielā 2, tālr. 8828, 67799977

- VCA Pļavnieki, A. Saharova iela 16, tālr. 8828, 67799977 

- VCA Dzelzceļa VC Gogoļa ielā 3, tālr. 67212806

Liepājā: VCA Liepājas MC Brīvības ielā 95, tālr. 63428796

Daugavpilī: VCA Olvi, Arhitektu ielā 12, tālr. 65441226

 

Pieraksties internetā www.epoliklinika.lv.

 

Alīna Siliņa - Podoloģe

Veselības centru apvienības poliklīnika Elite

Anniņmuižas bulvārī 85, tālr. 8828, 67799977

www.vca.lv/elite.html