Aknu (ne)veselība

Šis nebūs raksts par ceptām aknām sīpolos saldkrējuma mērcē. Šis ir raksts par lielāko cilvēka dziedzeri, kas noslēpts tavā labajā paribē. Lai sāktu lasīt šo stāstiņu, lūdzu, iedzer glāzi ūdens un patīkami pārsteidz savas aknas. Tas ir labākais darbs, ko tu vari izdarīt savām aknām – visos citos dzērienos un produktos ir vairāk vai mazāk indes, kas liks tavām aknām strādāt melnās miesās.

Jūs jautāsiet, kāda ir labākā diēta jūsu aknām? Atbildēšu: zivju + avokado + mango diēta. Katru dienu lietojiet uzturā kaut nedaudz aukstjūras zivju, palutiniet sevi ar mango un avokado.

Pasaules literārajā vēsturē aknām vislielākā loma pievērsta antīkajā Grieķijā. Titāns Prometejs nolaupīja uguni Olimpā, atnesa to cilvēkiem, samācīja zemkopību, lopkopību, kuģubūvi, lasīšanu un rakstīšanu, tā iedragājot ticību dieviem. Zevs par sodu Prometeju iekala važās Kaukāza kalnos, un katru dienu atlidoja ērglis un ēda Prometeja aknas. Būtiski – pa nakti aknas atauga. Vēlāk Hērakls Prometeju atbrīvojis. Padomju daiļliteratūrā Prometeja tēls ieguva citas vēsmas un tika plaši izmantots propagandā.

Lezgīnu valodā aknas un ērglis nosaukts vienā un tajā pašā vārdā. Lezgīni agrāk savus mirušos likuši ērgļiem apēst, bet šie sākuši ar aknām. Lezgīni ticējuši, ka cilvēka dvēsele slēpjas aknās, tāpēc ērglis to tā aprij. Joprojām daudzām afrikāņu tautu sievietēm ir liegts ēst dzīvnieku aknas, lai gan lāgā nezinu – kāpēc.

Aknas izdala žulti, bet žulti rūgtuma dēļ visu veidu mistiķi saista ar īgnu holestērisku raksturu, iespējams, tāpēc aknām arī tautas izpratnē ir saistība ar labu vai sliktu garastāvokli. Palasot interneta portālus, kļūst skaidrs, ka nervozam īgnam cilvēkam no paša sacerējumiem slikti strādā aknas. Tiesa, šo pieņēmumu grūti pierādīt. Varbūt tomēr ir otrādi: ar indēm, alkoholu, vīrusiem sabeigtas aknas ir par iemeslu sliktai pašsajūtai, depresijai, sliktam garastāvoklim un nepieciešamībai rakstīt indīgus komentārus portālos?

Vai aknas ir ļoti nozīmīgs orgāns? Skaidrs, ka bez kājas cilvēks dzīvot var, bet aknām – nevar. Katrs sevi cienošs speciālists savu orgānu izceļ uz pārējo orgānu fona. Visvairāk lepojas kardiologi un neiroķirurgi, izceļot sirdi vai smadzenes uz citu orgānu fona. Aizstāvot aknas, man jāteic, ka tās ir otrs lielākais cilvēka orgāns (1,3–1,5 kg), atpaliekot no ādas (11 kg), bet apsteidzot smadzenes (1,1–1,3 kg). Toties mātes miesās esoša embrijā aknām ir daudz lielāka proporcija – 8.–10. grūtniecības nedēļā aknas sasniedz pusi no embrija svara.

Aknas filtrē un padara nekaitīgas dažādas asinīs cirkulējošās kaitīgās vielas, dažādus vielmaiņas galaproduktus, indes un medikamentus un tādējādi nodrošina visu cilvēka orgānu normālu darbību. Aknas ražo žulti. Tas ir sarežģīts process – aknas visas iepriekšminētās indes neitralizē un ar žulti izvada. Aknu šūnas – hepatocīti – nepārtraukti izstrādā žulti, kas vispirms nonāk žults kapilāros, tad žultsvados, no tiem pa aknas vārtiem aizplūst pa labo un kreiso aknu izvadkanālu. Kopējais žultsvads atveras divpadsmitpirkstu zarnā, kur žults ieplūst barības sagremošanas laikā. Pārējā laikā žults sakrājas aptuveni 50 mililitru lielā rezervuārā – žultspūslī.

Katru minūti aknās notiek 20 miljoni dažādu reakciju. Tas notiek 1–1,5 mm lielajās aknu daiviņās. Ap katru daiviņu atrodas sīkas vārtu vēnas un aknas artērijas zariņi.

Aknās tiek ražotas olbaltumvielas, vitamīni, daudz un dažādas bioloģiski aktīvas vielas. Aknas ir enzīmu un vitamīnu noliktava, bāze un laboratorija, aknas ir īpaši svarīgas tieši A, B12 un D vitamīna apritē. Aknas palīdz nodrošināt arī asins recēšanu. Aknas producē arī holesterīnu un vielas, kas atbild par imunitāti.

Aknām ir liela nozīme gan ogļhidrātu, gan olbaltumvielu, gan tauku vielmaiņā. Vienkāršie cukuri aknās pārvēršas glikogēnā. Aknas spēj sintezēt glikogēnu no aminoskābēm un taukskābēm. Aknās veidojas glikogēna krājumi, kurus organisms slodzes un stresa gadījumā pārvērš vienkāršā cukurā – glikozē un ieplūdina asinīs, nodrošinot organismam nepieciešamo enerģiju.

70% aknu sastāv no ūdens, turklāt aknās deponējas apmēram 10% no visām asinīm, tātad vismaz puslitrs asiņu, cilvēkam esot miera stāvoklī, atrodas aknās, patiesībā – mierīgi plūst cauri tām. Tātad aknas regulē cirkulējošo asiņu daudzumu. Katru stundu cauri aknām iztek 100 litri asiņu, bet diennaktī – 2,5 tonnas asiņu. Visčaklāk aknas darbojas no 18.00 līdz 20.00 vakarā. Aknas ir kā normāli noregulēta ķīmiskā fabrika – dažādas funkcijas tās aktivizē dažādās diennakts stundās.

Aknas patērē ļoti daudz skābekļa – ne gluži tik daudz kā smadzenes, bet 10 reižu vairāk nekā tāda paša apjoma muskuļi. Aknām ir galvenā loma ķermeņa temperatūras uzturēšanā aptuveni 37 ºС. Pašlaik zinātnei ir zināmas apmēram 500 aknu funkciju. Viena no tām ir žults izstrāde – diennaktī tiek izdalīts apmēram litrs žults, kam ir ļoti liela loma gremošanas funkcijā, bet galvenā loma – tauku šķelšanā zarnās. Tiesa, žultsceļu un žultspūšļa slimības bieži vien ir aknu funkciju traucējumu rezultāts. Aknām nav nervgaļu – tāpēc aknas sāpēt nevar. Sāpēt var iestiepta aknu kapsula, bet parasti jēdziens – aknu sāpes ataino žultsceļu patoloģiju.

Aknas ir vienīgais orgāns, kura šūnām piemīt spējas pašām atjaunoties. Toties vīrusiem piemīt spēja šo šūnu atjaunošanos nomākt. Aknu iekaisumu galvenokārt izraisa hepatīta vīrusi, turklāt šo vīrusu izraisīto slimību pamatsimptomi ir dzelte, ādas nieze un psihiskas izmaiņas. Vissmagāk vīrusu patoloģijas izpaužas sasaistē ar alkohola pārmēra lietošanu. Kopumā vismaz ceturto daļu visu aknu problēmu pamatā ir alkohola pārmērīga lietošana.

Ļoti liels aknu ienaidnieks ir tauki. Taukus cilvēkam vajag, cilvēks nedrīkst taukus nelietot vispār. Tomēr pārlieku daudz tauku uzturā nozīmē aknu slimību, īpaši ja šie tauki satur transtaukskābes. Kā jau teicu – aknās veidojas žults, kas taukus palīdz zarnās sašķelt. Tomēr cilvēka aknas producē tikai litru žults diennaktī, nevis litru žults sātīgu vakariņu laikā.

Arī organismā uzsūkušies tauki no zarnām nonāk aknās, kur tie jāpārstrādā organismam nepieciešamās taukskābēs, enzīmos, triglicerīdos. Ja tauku ir pārāk daudz, tie nosēžas turpat aknās, veidojas tauku saliņas. Ar laiku šo saliņu kļūst arvien vairāk, un tās aizņem normālo aknu šūnu – hepatocītu – vietu. Taukiem pārpildītas aknas mēs saucam par aknu taukaino distrofiju, kura ir ceļš uz aterosklerozi, cukura diabētu, cirozi un vēzi. Ultraskaņas izmeklējumos šo taukaino aknu slimību mēs, ārsti, redzam katram otrajam pacientam pēc četrdesmit gadiem. Labā ziņa ir tāda, ka veseliem cilvēkiem ultrasonogrāfijas izmeklējumus parasti neveic.

Savus pacientus ar aknu taukaino distrofiju mēdzu mierināt, ka vēl mirstama kaite tā nav. Aknas spēj savas funkcijas veikt pat tad, ja atlikuši tikai 20% hepatocītu. Nu bet pēc tam iespējama aknu transplantācija – katru gadu uz zemeslodes pārstāda 8000 aknu. Tiesa, tas nozīmē, ka pārstāda tikai katram 10, kam ir medicīniskas indikācijas aknu transplantācijai.

Tātad: visļaunākie tauki aknām ir transtauki, kas veidojas augu eļļu rūpnieciskas apstrādes (nepilnīgas hidrogenizācijas) rezultātā. Nepiesātinātās taukskābes ķēdei tiek pievienots ūdeņraža atoms. Kā katalizatoru lieto niķeli vai citus smagos metālus. Hidrogenizācija notiek augsta spiediena un augstas temperatūras apstākļos.

Transtaukus, kā jau mākslīgu produktu, cilvēka organisms nevar pārstrādāt un izmantot, tie izgulsnējas aknās un uz asinsvadu sieniņām kā pangas.

Eļļu dehidrogenizācija pārtikas nozarē ienāca 20. gadsimta pirmajā pusē, tolaik neviens nezināja, ka transtauki ilgtermiņā ir bīstami cilvēka dzīvībai. Gadsimta laikā gandrīz visā pasaulē dehidrogenizētie tauki ienākuši gan konditorejas izstrādājumos – vafelēs, tortēs, kūkās, cepumos, gan piena produktos – krējuma produktos, sviesta produktos, saldajos biezpiena sieriņos, saldējumā, bet jo īpaši majonēzē un margarīnā. Visas ražošanas līnijas visā pasaulē bija pārveidotas, lai ražotu lētākus un izskatīgākus produktus.

Visi francūži pasaulē no rīta ēd kruasānu ar šokolādi. Iedomājieties: ja jūs paņemat rokā īstu šokolādi – tā izkūst. Bet franču kruasānā ir šokolādes gabaliņi. Kā tie nav izkusuši kruasāna cepšanas procesā (~180 °C)? Vienkārši – šokolāde ražota ar tādiem transtaukiem, kas kūst ievērojami augstākā temperatūrā. Man šķiet, tiem frančiem aknas dzīvo vienos taukos.

Aknām visbīstamākie ir transtauki. Iegaumējiet pārtikas produktu grupas, kuru ražošanā un pagatavošanā izmanto rūpnieciski ražotus transtaukus:

  • margarīnā un citos uz maizes smērējamos produktos;
  • iepakotā jeb fasētā pārtikā – dažādos kūku gatavošanas maisījumos, saldējumā, šokolādē un šokolādes konfektēs;
  • ātrajās uzkodās – frī kartupeļos, fritētos vistas gabaliņos (fritēšanai tiek izmantotas eļļas, kuras satur transtaukus), čipsos;
  • gaļas izstrādājumos – desās, cīsiņos, gaļas produktos;
  • saldētos pārtikas produktos – pīrāgos, vafelēs, picās, panētos zivju pirkstiņos, zivju burgeros;
  • konditorejas izstrādājumos – smalkmaizītēs, cepumos, kūkās, virtuļos;
  • piena produktos – sieriņos, krēmveida biezpiena izstrādājumos, siera izstrādājumā, krējuma izstrādājumā.

Pirmajā vietā produktu kaitīgumā pēc patēriņa apjoma liksim čipsus.

Uzmanīsimies arī no pārmērīgas dabisko tauku lietošanas! Katrs drīkst lietot taukus, bet aknu veselībai kaitē pārlieku lietots speķis, žāvēta cūkgaļa, aitas gaļa, putnu tauki, bet īpaši – buljoni un galerti. Dzīvnieku tauku pārmēra lietošana (īpaši ceptā un žāvētā formā) nodrošina aterosklerozi un taukainas aknas.

Aknu veselību nekādi neuzlabo cukurs un miltu ēdieni. Bet tas nav šī raksta temats, jo no baltmaizes, kūciņām, bulciņām, makaroniem, pankūkām un citiem saldiem miltu izstrādājumiem būtu jāizvairās ikvienam. Tomēr jāatceras, ka aknas ir mūsu attīrīšanas fabrika un mūsu organisma filtrs. Pret skābēm un sārmiem, pret garšvielām un asiem ēdieniem aknas izturas gluži tāpat kā pret jebkuru indi. Tātad marinādes, sālījumi, žāvējumi, sinepes, mārrutki, kečups – to visu aknas centīsies atindēt, cik aknu spēkos. Sākotnēji aknas izdala divtik žulti, lai kairinošās garšvielas sašķeltu jau zarnās. Ja šīs asās vielas tomēr uzsūcas, aknas tās neitralizē un iekļauj žultī, lai izvadītu caur zarnām. Ja cilvēks lieto pārāk daudz asas, skābas vai sārmainas vielas – aknas netiks ar problēmu galā un sāksies visa organisma saindēšanās. Pārāk daudz aso vielu agri vai vēlu radīs arī žults sastāva izmaiņas un žultsakmeņu slimību.

Kamēr mēs vēl pievēršam uzmanību uzturam, vēlos aizrādīt, ka aknām nepatīk vakar gatavotas putras vai zupas atkārtotais sildījums. Aknu labsajūtas dēļ nevajadzētu aizrauties ar sēņu lasīšanu, marinēšanu un ēšanu. Tas, ka pavasaros no bisīšu, ķēvpupu un lāčpurņu ēšanas tikai retais nonāk slimnīcā, nebūt nenozīmē to, ka citiem aknas nav bojātas.

Aknas ir orgāns, kas pats nekustas. Visām ķermeņa daļām, kas pašas nekustas, vajag atbalstu masāžas veidā. Vietās, kur nav kustības, nav ātras asinscirkulācijas, vieglāk rodas vēzis. Jūs taču esat pamanījuši, ka bicepsā vēža nav nekad, bet krūšturī ievīstītā sievietes krūtī vēzis metas itin bieži. Tāpat ir ar aknām – ja aknas nekustina vēdera priekšējā muskulatūra, vēdera sānu muskuļi un ribenis, aknas vieglāk aptaukojas un vieglāk kļūst par vēža upuriem. Mazkustīgs dzīvesveids ir aknām ļoti kaitīgs. Resns cilvēks, kam parādījušies hemoroīdi, ir nākamais aknu slimnieks.

Vai aknu bojājošās indes mēs tikai apēdam vai iedzeram? Nē, mēs šīs indes arī ieelpojam vai uzsūcam caur ādu. Pilsētas gaisā ir izplūdes gāzes, benzīna dūmi, smēķu dūmi, laku un krāsu izgarojumi, mūsu ikdienā lietojamo ķīmisko tīrīšanas līdzekļu iztvaikojums, veļas pulveris un putekļi. To visu cilvēks ieelpo caur plaušām, tas viss nonāk asinīs, bet ar asinīm – aknās. Un aknas cenšas šīs indes, galvenokārt smagos metālus un ogļūdeņražus sasaistīt un izvadīt no organisma. Šķiet, ka lielāko ļaunumu aknām cilvēks nodara dzīvokļa remonta laikā, krāsojot un lakojot vai cenšoties ar modernajiem ķīmiskajiem produktiem tīrīt izlietnes, podus un vannas.

Esam nonākuši līdz populārākai aknu indei – alkoholam. Vispār jau aknas ir unikālas ar to, ka izstrādā fermentu, kas alkoholu šķeļ. Tiesa, aknu iespējas nav bezizmēra – lietojot alkoholu pārāk daudz vai pārāk bieži, alkoholu vairs nevar sašķelt, alkohols kļūst par aknu indi un rada cirozi. Vislabāk alkoholam izdodas izraisīt cirozi, ja cilvēks ir C hepatīta vīrusa nēsātājs, vīrusa un alkohola kombinācija aknām ir nāvējoša.

Vīriešu aknas spēj izturēt vairāk alkohola nekā sieviešu. Bet starp sievietēm lielākas problēmas ar alkohola toleranci ir tām, kas lieto hormonālos pretapaugļošanās līdzekļus.

Medikamenti lielākoties ir indes, proti, aktīvas ķīmiskas vielas. Zāles cilvēki panes atšķirīgi, un šo panesību lielākoties nosaka aknu funkcionalitāte. Vismaz piektā daļa pacientu zāles lieto nevietā un nelaikā, bet ar lielu hepatotoksicitāti, proti – kā indes aknām. Amerikāņi raksta, ka no zālēm katru gadu nomirst 200 tūkstoši cilvēku. Katrā ziņā Apvienotajā Karalistē 3 –5% pacientu nonāk slimnīcā zāļu blakņu vai nepareizas lietošanas dēļ. Vēl vairāk – pasaulē daudzi zinātnieki apšauba alkohola kā nozīmīgākās aknu indes vietu uz pjedestāla, bet mēģina tur nolikt zāles – aknu slimības izraisa paracetamols, papaverīns, aspirīns, androgēnie hormoni, butadions, ibuprofēns, levomicetīns, tetraciklīns, fenobarbiturāti, estrogēni un īpaši perorālie kontraceptīvie līdzekļi un citas zāles. Bīstami ir dot paracetamolu un aspirīnu bērniem, piemēram aspirīns kombinācijā ar vīrusa infekciju bērniem var izraisīt Reja sindromu ar galvas smadzeņu bojājumu un aknu taukaino infiltrāciju.

Paracetamolu lieto minimāli! Atceries – pat nedaudz pārspīlēta paracetamola deva var būt iemesls aknu bojāejai. Paracetamola pārdozēšana ir viens no galvenajiem iemesliem aknu transplantācijai.

Jautājums tev!

Vai vēlaties, lai rakstu arī par saknēm, zālēm, augiem un bioloģiski aktīvām vielām, kas aknas spēcina, atjauno un veseļo? Ja jā, tad rakstiet arsts@arsts.lv. Ja jūsu interese būs pietiekami liela, mēģināšu citā rakstā jums izstāstīt – kurām tējām, kuriem uztura bagātinātājiem, tabletēm un uzlējumiem ticēt, kuriem ne. 

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Osvalds Kļaviņš- vispārējās aprūpes ārsts, andrologs. Lielbritānija