Aija Mikova, Linda Vītuma: Ceļojums uz Dzemdību Zemi

Gatavošanās dzemdībām

Katrs mazulis dzimst atšķirīgi un viņa laišanai pasaulē ir vērts sagatavoties. Jau 20.gadsimta sākumā britu ārsts Grantlijs Diks-Rīds (Grantly Dick-Read) un franču ārsts Fernands Lamāzs (Fernand Lamaze) pirmie novēro un pauž pārliecību par gatavošanās dzemdībām labvēlīgo ietekmi uz sieviešu pieredzi dzemdību laikā. Kopš tā brīža dažādu veidu nodarbības un aktivitātes grūtniecības laikā ar nodomu  fiziski un emocionāli sagatavoties īpašajam notikumam - dzemdībām, ir kļuvušas par ikdienu. Dzirdot vārdus gatavošanās dzemdībām, katrs no mums, iespējams, iztēlojas kaut ko atšķirīgu. Vienam tā būs došanās uz grūtnieču vingrošanu, citam rūpīga visu nepieciešamo lietu sagatavošana, vēl kādam tā būs paļāvība, skaidri zinot dzemdību vietu, kur tieši plānots bērniņu laist pasaulē.

Sievietes Latvijā var izvēlēties dažādas vietas bērna piedzimšanai. Būtiskākais dzemdību vietas izvēles kritērijs ir grūtniecības norises gaita un vispārīgais sievietes un bērna veselības stāvoklis - veselības riska faktori. Risks ir varbūtība. Grūtnieču  veselības rādītājus mēdz raksturot kā zema vai augsta riska. Riska grupas grūtniece ir  sieviete, kurai varbūtība, ka attīstīsies kāda grūtniecības, augļa (mammas vēderā esošu bērniņu sauc par augli) vai dzemdību patoloģija, ir lielāka nekā vidēji sabiedrībā. Tas gan nenozīmē, ka sievietei, kas pieder kādai riska grupai, patoloģija noteikti attīstīsies. Vai arī nekad neradīsies, ja sievietes veselības rādītāji tiek raksturoti kā zema riska. Augsta riska grūtniecēm dzemdības iesaka stacionārā, kur ir viņu aprūpei piemērots aprīkojums un speciālisti. Zema riska grūtniecēm ir iespēja izvēlēties dzemdību vietas gan stacionārā, gan ārpus tā (dzemdību mājās vai plānoti ārpusstacionāra - pašai savās mājās). Gan veselības stāvoklis, gan izvēlētā dzemdību vieta “diktē” savus gatavošanās noteikumus. Daži no tiem būs kopīgi visām dzemdību vietām, daži - atšķirīgi.

Apģērbs

Nereti dzemdību iestādēs pieejami speciāli grūtniecēm paredzēti saraksti “Ko ņemt līdzi uz dzemdībām”. Izvēloties dzemdību vietu, vienmēr vērts apjautāties par šādu sarakstu un izmantot to, lai sarūpētu gan apģērbu, gan noderīgus higiēnas priekšmetus. Būtiskākās lietas ir ērts apģērbs dzemdībām - plats, viegli uzvelkams / novelkams, lai nedaudz apsedz dupsi, kas dzemdību laikā kādā brīdī būs atkailināts. Noderīgas ir arī zeķītes, jo pēc dzemdībām, pēc lielas fiziskas slodzes, siltas kājas var palīdzēt siltuma saglabāšanai un spēku atjaunošanai. Uzreiz pēc dzemdībām sievietei noderēs autiņbikses. Lai arī tās nav paredzētas ilgstošai lietošanai, divas - trīs, varbūt pat četras autiņbikses būs ērts palīgs brīdī, kad no dzemdību ceļiem radīsies salīdzinoši liels izdalījumu daudzums, kā tas ir pirmajās dienās pēc dzemdībām.

Arī dzemdējot ārpus stacionāra, sievietei ir vērts laicīgi apdomāt un sarūpēt gan apģērbu dzemdībām, gan higiēnas priekšmetus. Lai arī šķiet, ka “mājās viss ir pa rokai”, dzemdību laikā būtu labi, ja viss nepieciešamais tiešām būt “pa rokai”, nevis izmisīgi meklējums.

Īpašā kaudzītē un ar īpašu rūpību sagatavo apģērbu un higiēnas priekšmetus gaidāmajam mazulim. Pirmo komplektiņu - krekliņu (vēlams tādu, kas nav velkams pāri galvai, bet ir pogājams), rāpulīti, jaciņu, cepurīti un zeķītes, kā arī pirmās autiņbiksītes - ir vērts ielikt atsevišķā maisiņā, lai to būtu ērti atrast un paņemt, kad vien rodas tāda vajadzība. Un būtu labi, ja to atrast un atnest spētu arī cilvēks, kurš pats nav kārtojis māmiņas lielo dzemdību somu. Arī par mazuļa pūriņu - apģērbu un bērniņam nepieciešamajām higiēnas lietām, bieži vien dzemdību iestādēs ir pieejami sarūpējamo lietu saraksti. Vienmēr vērts par tiem apjautāties iecerētajā dzemdību palīdzības saņemšanas vietā.

Grāmatas

Grāmatu klāsts mūsdienās ir bagātīgs un daudzveidīgs. Vērts drīzāk vienu grāmatu izlasīt no sākuma līdz beigām, nevis katrā tikai dažas lapas. Nodot dzemdību pieredzi nav vienkārši, tāpat kā nav vienkārši iztēloties kaut ko nekad nepiedzīvotu. Grāmatas, nodarbības, filmas - tie visi ir veidi, kā iegūt zināšanas un sniegt sev iespēju iztēloties, kas un kā varētu notikt dzemdībās un pēc tām. Šobrīd arī latviešu valodā pieejama literatūra gan par grūtniecības laiku, gan gatavošanos  dzemdībām un īpašo laiku pēc tām - kopā ar jaundzimušo. Lai arī reizēm šķiet, ka grūtniecības kulminācija ir dzemdības, īpašu uzmanību vērts pievērst visam, kas sievieti un jaundzimušo varētu sagaidīt pēc dzemdībām - krūts ēdināšana, praktiskā palīdzība mājās, pirmā emocionālā palīdzība mammām, kontaktinformācija neskaidrību un bažu, kā arī veselības jautājumu gadījumos. Tieši brīdis pirms bērniņa piedzimšanas - grūtniecības laiks - ir kā radīts, lai noorganizētu un uzzinātu visus neskaidros jautājumus par dzīvi ar jaundzimušo.

Dokumenti

Dodoties uz dzemdībām, vienmēr līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, "Mātes pase" un citi ar grūtniecības norisi un veselības stāvokli saistīti dokumenti: asins grupas un Rh faktora izmeklējuma oriģināls, ultrasonoskopiju atbildes, konsultantu slēdzieni, papildus analīzes (piemēram, B grupas beta hemolītiskā sterptokoka izmeklējums). Līdzi jāņem arī apdrošināšanas polisi, ja tāda ir.

Personai, kas plāno piedalīties ģimenes dzemdībās,  līdzi jābūt arī personu apliecinošam dokumentam un pēdējā gada laikā veikta krūšu kurvja rentgenizmeklējuma atbildei. Ņemot vērā mainīgo epidemioloģisko situāciju valstī, vienmēr vērts pārliecināties, kādas papildus prasības ir plānotajā dzemdību iestādē.

Noderīgi priekšmeti

Krūšturu ieliktnīši, elektrības pagarinātājs, dzemdību bumba vai lielais dvielis - noderīgie priekšmeti būs atkarīgi no tā, kādas dzemdības iecerējusi jaunā māmiņa. Te var palīdzēt dzemdību plāna rakstīšana. Mēģinot iztēloties savas dzemdības, cik vien iespējams reālistiski un detalizēti to atainojot, ir iespēja arī labāk aptvert, kas ir tās lietas, kas varētu būtu noderīgas katrā dzemdību brīdī. Ja es iztēlojos, ka klausīšos mūziku - tad būtu labi, ja man līdzi būtu mūzikas atskaņotājs. Ja es iztēlojos, ka dzemdēšu ūdenī, tad noderīgs būs viens vai vairāki lielie dvieļi, varbūt arī peldmētelis. Noderīgo priekšmetu saraksts mainīsies arī atkarībā no tā, kāds ir sievietes nodoms par bērniņa ēdināšanu ar krūti - varbūt topošā māmiņa jau zina, ka viņai varētu noderēt piena pumpītis vai varbūt lielais pakaviņš ērtākai bērniņa novietošanai sev tuvumā, uzsākot krūts ēdināšanu. Gan dzemdībās, gan pēc tām īpaši noderīgs ir dzeramais ūdens - vienmēr vērts parūpēties, ka tas ir pietiekamā daudzumā un pieejams no ērti dzerama trauka, lai padzerties būtu iespējams arī, atrodoties visneparastākajā dzemdību pozā. Bērnu ziepes un mitrās salvetes, autiņbiksītes un mazi dvielīši, personīgās higiēnas piederumi - tas ir līdzīgi kā iztēloties, ko es ņemtu līdzi, ja dotos ceļojumā. Izveidoju sarakstu un tad to visu salieku ērti pieejamā veidā. Kaut kādā ziņā došanās uz dzemdībām tiešām ir arī kā došanās ceļojumā. 

Emocionālā un fiziskā gatavošanās

Kad lielā dzemdību soma ir sakārtota (ko ir ieteicams izdarīt arī tad, ja iecerētas dzemdības ārpus stacionāra), varētu domāt, ka atliek tikai gaidīt īpašo dienu - dzemdību sākšanos. Tomēr gaidīšanas laiks  dots arī tam, lai iepazītu sevi un cik viens iespējams emocionāli un fiziski sagatavotos dzemdībām.

Mēdz teikt, ka sieviete dzemdē tā, kā viņa dzīvo. Dzemdības ir brīdis, kad izmantot savu dzīves pieredzi un piedzīvot fizisko varēšanu - pārvarot diskomfortu un sāpes, kā arī ļoti ilgu laiku, darot kādu fiziski smagu darbu.

Dzemdības ir brīdis, kad ieraudzīt, cik liels ir ķermeņa un gara spēks. Dzemdības ir brīdis, kad būt drosmīgai un atvērtai jaunai, intensīvai pieredzei, kuru savā ķermenī katra sieviete glabās līdz mūža beigām. Dzemdības nekad nav vienkārša un viegla pieredze - tā vienmēr ir emocionāli un fiziski intensīva. Katrai sievietei pašai ir vērts apdomāt, vai un kas viņai nepieciešams, lai nodotos daudzu stundu garam fiziskam piedzīvojuma, kura noslēgumā piedzimst bērns. Vingrošana, lai stiprinātu ķermeni. Elpas nodarbības, lai nomierinātu nervu sistēmu un spētu apzināti atslābināties.

Starpenes masāžas, lai aprastu ar ikdienā reti sastopamām izjūtām savā ķermenī.

Meditācijas, lai sagatavotu savu prātu būt klātesošai un pašpaļāvīgai, kad sajūtas kļūs tik intensīvas, kā vēl nekad dzīvē. Smaržas, kuru sajušana var palīdzēt un kuru izmantošana ir droša, piemēram, roze un lavanda. Katra sieviete pati atklās savu īpašo ceļu uz Dzemdību Zemi.

Daži apgalvojumi ir patiesi par jebkurām dzemdībām - dzemdības sāp, ir grūts darbs un sievietes ir radītas, lai to paveiktu. Un patiess ir arī apgalvojums, ka dzemdības  grūti prognozēt un tās vienmēr ir katras sievietes unikāla pieredze. Tomēr ir kāds elements, ko dzemdībās var ietekmēt jebkura sieviete - tā ir apzināta dzemdību vietas un palīdzības sniedzēja izvēle, kā arī savas dzemdību noskaņas radīšana, veidojot labāko iespējamo vidi dzemdēšanai un bērna piedzimšanai. Tas ir viens no grūtākajiem un skaistākajiem ceļojumiem cilvēka dzīvē - ceļojums uz Dzemdību Zemi - piedzimt un dzemdēt.

dzemdības

dzemdības

Foto: Unas Leitānes zīmējumi

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada aprīļa numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!