Agnese Ritene: Kā izvairīties no ērču un citu kukaiņu kodumiem

Iestājoties siltākam un saulainākam laikam, aizvien vairāk uzturamies brīvā dabā – mežā, pilsētas parkā, pludmalē, dārzā un tamlīdzīgi.  Veselībai noteikti ir svarīgi iespējami vairāk atrasties svaigā gaisā, ar mēru sauļoties un būt fiziski aktīviem. Pavasara-vasaras periods tam ir ļoti piemērots. Tomēr, atpūšoties dabā, jārēķinās, ka mūsu mitrais klimats patīk arī daudziem asinssūcējiem kukaiņiem. Katrai dzīvai būtnei ir sava vieta un loma uz zemes. Kukaiņi ir nozīmīga daudzu dzīvu būtņu, piemēram, putnu barošanās ķēdes sastāvdaļa.  Pasaulē ir no sešiem līdz astoņiem miljoniem kukaiņu sugu, bet Latvijā sastopamas aptuveni 10000 līdz 15000.

Ērces ir nepatīkamākie kukaiņi Latvijas reģionā, jo tās pārnēsā vīrusus, kas izraisa smagas saslimšanas – encefalītu, Laima slimību un erlihiozi.  Katram jābūt informētam kā sevi pasargāt no ērcēm un dažādu kukaiņu – odu, lapseņu, bišu un citu insektu kodumiem. Kas notiek, ja tiekam sakosti un kā atbilstoši jārīkojas. Jāatceras, ka ērces sastopamas ne tikai mežos, bet arī nekoptās pļavās un to tuvumā, arī parkos. Ērces nedzīvo krūmos, bet gan zālē, aptuveni 10 centimetrus no zemes.

Praktiski padomi

Lai izvairītos no dažādu kukaiņu un ērču kodumiem, būtiski izvēlēties atbilstošu ietērpu. Dodoties brīvā dabā,  svarīgi vilkt apģērbu, kas ierobežo ērču iespējas piesūkties. Jāizvēlas gaišas krāsas apģērbu, uz kura ērces ir labi saskatāmas. Jāvelk krekls ar cieši piegulošām piedurknēm un apkakli. Izvēlieties apģērbu no sintētiska, slidena auduma – pie tā ērcei ir grūtāk pieķerties, ērci ir vieglāk pamanīt un notraukt. Bikšu galus jāliek zeķēs vai zābakos, jo ērces visbiežāk pieķeras pie kājām. Galvai obligāti nepieciešama kāda cepure vai lakats, jo, pieliecoties, ērces var ieķerties matos. Tās spēj pamanīt un sajust garām ejošas radības svārstības, aromātu un siltumu. Lai izvairītos no bišu, lapseņu vai sirseņu kodumiem, kas visbiežāk ir  nopietnāki par odu kodumiem, nedrīkst vilkt puķainu apģērbu un iesmaržoties ar smaržām, kas satur dažādu ziedu aromātu. Bites pievelk puķu dārzi, tāpēc tās jūs var sajaukt ar ziediem. Tāpat spilgts, krāsains apģērbs un smaržas ar ziedu aromātu var piesaistīt insektus un palielināt iespēju, ka jūs sakodīs.

No odu kodumiem sevi var pasargāt arī, ierobežojot uzturēšanos ārpus mājas laikā pēc saulrieta, atturoties apmeklēt mitras un apgaismotas vietas. Jāuzmanās arī, esot piknikā brīvā dabā. Ēdot un dzerot brīvā dabā, jābūt uzmanīgiem, lai nenorītu lapseni vai biti, īpaši, ja ir saldi ēdieni un dzērieni. Ēdienu labāk apklāt vai likt traukos ar vāku, dzērienu pudeles noteikti aizkorķēt un, dzerot izmantot salmiņu.

Aptiekās pieejams plašs klāsts ar  pretinsektu, kā arī pretērču līdzekļiem. Piemēram, ilgstošas darbības aerosoli un uz ādas smērējami līdzekļi, kuru sastāvā ir  drošas aktīvās vielas, piemēram, NN-Diethyl-meta-toluamide (DEET) (Maga aerosoli un spreji). To iedarbība ilgst līdz septiņām stundām un tos var lietot, izsmidzinot uz apģērba un uz ķermeņa atklātajām dalām. Jāpievērš uzmanība, ka bērniem ir izstrādāti speciāli, viņiem domāti aerosoli, kur aktīvās vielas koncentrācija ir vājāka.

Ir repelenti, kuru sastāvā ir Ikardīns un lavandas ēteriskā eļļa (Rapins), lieto izsmidzinot uz apģērba un efekts saglabājas līdz sešām stundām.

Pieejami repelenti, kuru sastāvs balstās uz dabīgām sastāvdaļām, piemēram, no citroneikalipta (Eucaliptus Citridora) iegūtas aktīvās vielas (MoustiCare). Dabiskās vielas saturošie repelenti pieejami:

  1.  aerosola veidā, kas, atkarībā no izvēlētās koncentrācijas, darbojas no četrām līdz deviņām stundām un ir jāizsmidzina uz apģērba. Vājākas koncentrācijas aerosolu var izmantot bērniem no sešu mēnešu vecuma;
  2.  aproces veidā, kas piesūcināta ar aktīvo vielu un darbojas līdz vienam mēnesim. Aproci var izmantot bērniem no sešiem mēnešiem, to uzliekot uz kājas un bērniem no trīs gadu vecuma - uz rokas.

Visbiežāk ar pretinsektu līdzekli apsmidzina apģērbu un tā iedarbība var saglabāties vidēji no  septiņām līdz astoņām stundām. Efektīvai aizsardzībai pret ērcēm preparātu vajadzētu lietot ik pēc četrām stundām. Aerosolu iedarbība balstās uz smaržu, kas izdalās, pateicoties ķermeņa temperatūrai. Tie maskē dabīgo cilvēka aromātu, ks tāpat kā izelpotā ogļskābā gāze piesaista odus. Tāpēc šie līdzekļi jālieto uz apģērba. Bērnu pasargāšanai no insektu kodumiem jāizvēlas aizsardzības līdzekļi, kas  atbilst bērnu vecumam, jo viņu āda ir daudz plānāka un līdz ar to jūtīgāka (maga kids, autan protection plus). No dabīgajiem eļļām uz ādas var pasmērēt krustnagliņu vai tējaskoka eļļu.

Ja sakoduši kukaiņi

Ja kāds no kukaiņiem tomēr  iekodis, koduma vietā ādā visbiežāk veidojas apsārtums, uztūkums, izteikta nieze un nereti arī sāpju sajūta. Tāda gadījumā var izmantot uz ādas smērējamus pretniezes gēlus, kas satur difenhidramīna hidrohlorīdu (pretniezes gēls, psilo balsam), Dimetindeni maleas (fenistil), kā arī iekšķīgi lietojamus antihistamīna līdzekļus, piemēram, loratadinum (loratin express, claritine) vai cetirizini dihydrochloridum (zyrtec, aceterin express).

Visbiežāk reakcija izpaužas dažas minūtes pēc koduma, bet āda uz kodumiem var reaģēt arī pēc vairākām dienām. Smagākos gadījumos piepampst mēle (arī lūpas, rīkle), novērojama apgrūtināta elpošana, reibonis, samaņas zudums, tādā gadījumā noteikti jāizsauc neatliekamā palīdzība. Tā jāmeklē arī tad, ja kukainis iedzēlis mutē.

Lai pārliecinātos, ka ērce nav iekodusi, atnākot mājās no meža, jānomaina apģērbs, jāapskata visas ķermeņa daļas un jānomazgājas dušā. Arī pēc uzturēšanās piemājas dārzā vai parkā jāpārbauda, vai uz apģērba nav ērču. Nedrīkst aizmirst par mājdzīvniekiem! Arī tie uz mājām var atnest ērces, tāpēc regulāri jāpārbauda savu suni, kaķi. Arī mājdzīvniekiem izmanto pretērču līdzekļus (skaustā pilināmus vai kaklasiksnas), kas atbaida un nogalina ērces, pirms tās ir piesūkušās. Atsevišķu ražotāju kakla siksnas mājdzīvniekiem darbojas visu sezonu  -  no septiņiem līdz astoņiem mēnešiem.

Ja ērce ir piesūkusies, tā  jānoņem pēc iespējas ātrāk ar speciālu aptiekā nopērkamu pinceti. Vispirms ērci dezinficē, piemēram, ar spirtu saturošu dezinfekcijas līdzekli (ar 70% spirta saturu). Ar speciālo pinceti ērci satver pēc iespējas tuvāk ādai un ar skrūvējošām kustībām velk ārā. Svarīgi nesaspiest ērces galvu, jo tādējādi organismā var nokļūt papildu kaitīgās vielas. Vietu, kur ērce piesūkusies dezinficē ar spirtu saturošu dezinfekcijas līdzekli. Ja nu pašam ir bail izņemt ērci, tad jāvēršas kādā no ārstniecības iestādēm.

Ērces pārnēsā dažādas slimības, taču visizplatītākās, ar kurām var saslimt, ja tās iekož, ir ērču encefalīts un Laima slimība jeb borelioze, ko izraisa spirohetas Borrelia burgdorferi. Laima slimības izplatību nodrošina divas ērču sugas. Viena nāk no Eiropas un lielākoties sastopama Daugavas kreisajā krastā (Ixodes ricinus), bet otra  - no Krievijas, sastopama Daugavas labajā krastā (Ixodes persulcatus). Pret ērču encefalītu iespējams vakcinēties un sevi pasargāt, taču no Laima slimības neviens nav pasargāts, bet ar to efektīvi var cīnīties, ārstējot ar atbilstošajām antibiotikām. Jāpiebilst, ka slimības simptomi var rasties pat vairākas dienas pēc ērces piesūkšanās. Lielākoties par šīm kaitēm liecina galvassāpes, drudzis, muskuļu sāpes, arī nieze un apsārtums koduma vietā.

Ērču izplatība

Visbiežāk ērces dzīvo uz zemiem augiem  ēnainās un mitrās vietās, piemēram, meža audzēs, biezokņos.Tās kļūst aktīvas pavasarī, kad temperatūra sasniedz dažus grādus virs nulles, un saglabā savu aktivitāti līdz oktobrim vai novembrim, atkarībā no laikapstākļiem.  Lai arī ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā, vietām risks saslimt ar ērču pārnēsāto encefalītu ir krietni augstāks nekā citur. Teritorijas, kur saskaņā ar SPKC (Slimību un profilakses kontroles centra) epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība, dēvē par ērču encefalīta endēmiskajām teritorijām. Šogad tie ir četri Latvijas novadi: Kuldīgas, Ventspils, Talsu un Dienvidkurzemes.

Atbilstoši SPKC sarakstam, valsts nodrošina bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu bērniem vecumā no viena  līdz 18 gadiem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, kā arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Neatkarīgi no pacienta deklarētās dzīvesvietas valsts vakcināciju pret ērču encefalītu 50% apmērā kompensē arī visiem bērniem vecumā līdz 24 mēnešiem (kompensējamo medikamentu M saraksts). Vakcināciju bērniem iesaka jau no viena gada vecuma.

Lai vasarā būtu jauka un veselīga atpūta, uzturoties brīvā dabā, jāievēro piesardzība un jāuzmanās.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada maija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!