A

Aldosteronisms, hiperaldosteronisms

Aldosteronisms, hiperaldosteronisms – stāvoklis, kura pamatā ir pārmērīga aldosterona sintēze virsnieru garozā. ◊ var būt primārs [Konna (Conn) sindroms], kad to izraisa virsnieru garozas audzējs vai hiperplāzija, un sekundārs, kad to izraisa sirds un asinsvadu slimības, nieru slimības, nieru artēriju stenoze (sašaurināšanās), ilgstoša diurētisko līdzekļu un perorālo kontraceptīvo līdzekļu lietošana u.c.

Visas pacienta sūdzības rada paaugstinātais nātrija un pazeminātais kālija līmenis organismā. Elektrolītu sastāva pārmaiņu dēļ slimniekam ir aizcietējums, muskuļu sāpes un vājums līdz pat paralīzei, jušanas traucējumi, krampji. Ķermeņa masa palielinās, jo tiek aizturēts ūdens un nātrijs (tūska), paaugstinās asinsspiediens, rodas poliūrija (vairāk par diviem litriem diennaktī), izteikta slāpju sajūta; pazeminātais kālija līmenis rada sirdsdarbības traucējumus. Ārstēšana.

Audzēju gadījumā slimo virsnieri izoperē. Ja ir virsnieru hiperplāzija, aldosterona darbību mazina ar medikamentiem. Sekundāra ◊ gadījumā ārstē pamatslimību.