A

Aizcietējums

Aizcietējums - sistemātiska zarnu neiztukšošanās ilgāk nekā divas dienas vai sistemātiska nepilnīga vēdera izeja.

◊ var radīt sliktu dūšu, galvassāpes, ēstgribas zudumu, spiediena sajūtu pakrūtē. ◊ cēloņi var būt dažādi: nepareizs uzturs (neregulāras ēdienreizes, mazs daudzums šķiedrvielu uzturā, pārsvarā labi izmantojami produkti –
piens, biezpiens, siers, gaļa, baltmaize), neirāli regulācijas traucējumi, kas izraisa resnās zarnas atoniju vai spazmas, zarnu iekaisums, mehāniski šķēršļi (rētaini resnās zarnas sašaurinājumi, augļa radīts spiediens uz resno zarnu grūtniecības laikā), patoloģiski refleksi no citiem gremošanas orgāniem (kuņģa, žultspūšļa), kā arī defekācijas aizturēšana (ceļojumā, aizņemtības dēļ u.c.).

Ārstēšana

Katrā ēdienreizē var lietot 1–2 tējkarotes neapstrādātu kviešu kliju, ko iejauc kādā šķidrumā vai pievieno ēdienam. No rīta tukšā dūšā var izdzert 20–30 ml eļļas vai glāzi auksta ūdens. Ja 10–15 dienu laikā zarnu darbība nav normalizējusies, nepieciešama ārsta konsultācija. Obligāti jāapmeklē ārsts, ja samazinās ķermeņa masa, izkārnījumos ir asinis vai tie kļūst tievi, lentveidīgi, rodas krampjveida vēdersāpes vai vēdera uzpūšanās.

Profilakse 

◊ var novērst, ievērojot regulāras ēdienreizes, kā arī lietojot šķiedrvielām bagātu uzturu – rupja maluma maizi, klijas, augļus, dārzeņus (bietes, burkānus, selerijas, kāpostus).