A

Adneksīts, salpingooforīts

Adneksīts, salpingooforīts – vienpusējs vai biežāk abpusējs dzemdes piedēkļu (olvadu un olnīcu) iekaisums. Parasti ar ◊ slimo pieaugušas sievietes reproduktīvā vecumā. Biežākie izraisītāji ir hlamīdijas un gonokoki, stafilokoki, streptokoki.

Infekcija no maksts iekļūst dzemdes dobumā un no turienes – dzemdes piedēkļos. Inficēšanos veicina intrauterīnās spirāles, aborts, dzimumorgānu operācija. ◊ biežāk attīstās arī estrogēnu deficīta, cukura diabēta gadījumā un imunoloģiski novājinātām sievietēm. Retāk infekcija dzemdes piedēkļos nonāk no blakusorgāniem (sastrutojuša aklās zarnas piedēkļa). Akūta slimības stadija sākas ar stiprām sāpēm vēdera lejasdaļā un krustos, parasti menstruācijas laikā. Ķermeņa temperatūra paaugstinās līdz 38–39 °C, nereti ir drebuļi, paātrinās pulss. Var būt bieža, reizēm arī sāpīga urinēšana, slikta dūša, vemšana, vēdera izejas traucējumi. Hroniskam ◊ raksturīgas trulas, velkošas dažādas intensitātes sāpes vēdera lejasdaļā un krustos, pastiprināti veidojas izdalījumi no dzimumceļiem, ir menstruālā cikla traucējumi.

Diagnozes precizēšanai vajadzīga pilna asins analīze, jāņem ginekoloģiskās iztriepes, jāveic ultrasonogrāfiskā izmeklēšana. Ārstē akūtajā periodā ar antibiotiskiem un pretsāpju līdzekļiem, stingri jāievēro gultas režīms, lai infekcija neizplatītos un neattīstītos hroniska ◊ forma. Intrauterīnā spirāle jāizņem. Neārstēta ◊ gadījumā var rasties olvadu saaugumi, kas veicina ārpusdzemdes grūtniecības rašanos vai neauglību.