Ārējās auss ejas iekaisumi bērniem
Askolds Akers

Iekaisumu ārējās auss ejā izraisa baktērijas, retāk sēnītes vai tādas ādas problēmas kā dermatīts un psoriāze. Bērniem šādi iekaisumi sastopami biežāk tieši vasaras periodā, kad tiek atklāta peldēšanās sezona. Kā rodas ārējās auss ejas iekaisumi, kā tos ārstē un kā no tiem izvairīties, stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas otolaringologs ASKOLDS AKERS.

“Galvenais mehānisms, kā veidojas ārējās auss ejas iekaisums bērniem, ir ūdens iedarbība. Tāpēc otrs nosaukums vai sinonīms šai slimībai ir peldētāju auss,” norāda ausu, kakla un deguna slimību ārsts Askolds Akers. Nosaukums pats par sevi liecina, ka tas ir saistīts ar ūdens un mitruma iekļūšanu ārējās auss kanālā. Problēma aktualizējas vasaras mēnešos, kad cilvēki peldas vairāk un izmanto arī dabiskās ūdens tilpnes. Tādas dabiskās ūdens tilpnes kā dīķi un ezeri nav tik tīri kā baseini, kur ūdens tiek ķīmiski apstrādāts, lai izvairītos no šādu problēmu attīstīšanās. “Ārējās auss ejas iekaisumi ir atkarīgi arī no laikapstākļiem. Jo karstāki laikapstākļi, jo vairāk cilvēki peldas un arī ūdens tilpnēs vairāk savairojas sliktās baktērijas, kas izraisa šīs problēmas. Jāizvairās no peldēšanās netīrās ūdens tilpnēs, kas visbiežāk ir dīķis laukos pie omes. Tekošā ūdenī un jūrā ūdens ir tīrāks. Pirms dažiem gadiem, kad vasara bija ļoti karsta, bija arī ļoti daudz pacientu ar ārējas auss ejas iekaisumu, un daļa no viņiem bija peldējusies tikai jūrā.” Ārsts piebilst, ka tūristiem, kas dodas uz siltajām zemēm, ir jāuzmanās tieši no baseiniem, kas ir pie viesnīcām vai atpūtas namiem. Kaut gan ūdens tiek tīrīts ar ķīmiskiem līdzekļiem, lai mazinātu iekaisuma iespējamību, vasaras otrā pusē un rudenī ūdens tur ir sastāvējies un netīrāks nekā vasaras sākumā vai pavasarī. Savukārt okeāna un jūras ūdens ir daudz sāļāks nekā Baltijas jūra, tāpēc šīs problēmas ir mazāk izteiktas, jo baktērijas sāļā ūdenī mitinās nelabprāt.

Ārsts skaidro arī otru mehānismu, kā var attīstīties ārējās auss ejas iekaisums: “Vecāki vai bērns, pats sev tīrot ausis ar vates kociņiem, ko mēs kā otolaringologi kategoriski neiesakām darīt, rada ievainojumus ārējās auss ejas ādā. Tīrot ārējās auss eju, kur ir ļoti plāna āda, rodas mikroievainojumi vai mikrotraumas, un tie ir ieejas vārti infekcijai. Tad ir daudz lielākas iespējas saslimt ar šo slimību. Tāpēc nedrīkst tīrīt ārējās auss ejas sēru. Sērs pats par sevi ir labs. Tas strādā pret mikrobiem, pret sēnītēm un mehāniski aizsargā bungplēvīti, un normālā daudzumā sērs veidojas visiem. Sēru izstrādā sēra dziedzeri, kuri atrodas ādā, kura izklāj ārējās auss kanālu. Un par to nav jāuztraucas.” Attēlā redzama ārējās auss ejas uzbūve. Tās ārējo trešdaļu veido skrimslis, bet dziļumā esošās divas trešdaļas – kauls. 

Ārējo trešdaļu ejas veido skrimslis, ko pārklāj āda ar matu folikuliem, tauku un sēra dziedzeriem Dziļumā esošās divas trešdaļas ejas veido kaula struktūras, ko klāj plāna, viegli ievainojama āda

Ārējās auss ejas uzbūve

Attēls. Ārējās auss ejas uzbūve

“Iesakām mātēm netīrīt pašām bērna ausis. Mātes uztraucas, ka bērns sliktāk dzird, ja ausīs ir sērs. Šādā gadījumā ir jāiet pie ārsta, kas iztīra ausis no sēra. Ir arī speciāli šķīdumi, ko var iepilināt ausīs, un pēc tam sēru daudz vieglāk iztīrīt. Pats sev un bērnam var tīrīt sēru tikai ārējās auss ejas sākumā, cik var aizsniegt ar pirkstu vai dvieļa stūrīti, ne dziļāk. Pārējais ir ārsta kompetencē. Dabā iekārtots tā, ka sērs pats izdalās no ārējās auss kanāla uz āru gan ar ādas virsējā slāņa šūnām, kas nolobās, gan ar apakšžokļa kustībām. Ārējās auss ejas apakšējā siena robežojas ar apakšžokļa locītavu,” Askolds Akers skaidro, kā pareizi kopt ausis.

Negatīvu ietekmi uz ausu veselību atstāj arī mūzikas klausīšanās austiņās. “Ārējās auss kanāla mikrotraumas var radīt arī mazās mūzikas austiņas, kuras liek iekšā ārējās auss ejā. Tās ievieto stingri, lai turas iekšā, tādējādi radot auss ādas mikrotraumas. Dziļāk tiek iestumts iekšā auss sērs, kas virzījies uz āru. Mūzikas klausīšanās austiņās diemžēl rada arī neatgriezenisku dzirdes nerva bojājumu. Tas izpaužas ar pakāpenisku dzirdes zudumu, ko pamana daudz vēlāk dzīves laikā. Ja ir vēlēšanās klausīties mūziku austiņās, tad priekšroka dodama lielajām austiņām, kas tiek uzliktas uz ausīm.”

Problēmas, kas raksturīgas ādas slimībām, piemēram, mikozes jeb sēnīšu slimības, ekzēma, var izpausties arī ārējās auss ejā, jo to klāj āda. Kāpēc šīs slimības ārstē ausu, kakla un deguna slimību ārsti? Ārsts atbild: “To nosaka slimības lokalizācija – ir jāizmanto auss spoguļi, mikroskops vai otoskops, lai precīzi redzētu, ko dara.”

Slimības pazīmes un pacienta sūdzības

“Nereti par ārējās auss ejas iekaisuma veidošanos liecina nieze. Visbiežāk tiek skarta tikai viena auss, reti – abas. Atšķirībā no vidusauss iekaisuma ārējās auss kanāla iekaisums sākas ar niezi, bet paaugstināta ķermeņa temperatūra ir mazāk sastopama nekā vidusauss iekaisuma gadījumā. Ja pilnībā nav nosprostota ārējās auss eja, tad parasti dzirde nav izmainīta. Savukārt, ja ir vidusauss iekaisums, parasti ir diezgan stipras sāpes, paaugstināta temperatūra un dzirdes izmaiņām. Ja ir dzirdes izmaiņas, jādomā par vidusauss iekaisumu, bet, ja ir nieze – par ārējās auss ejas iekaisumu jeb ārējo otītu.” Kā rīkoties ārējās auss ejas iekaisuma gadījumā un kāda ir ārstēšana auss iekaisuma gadījumos, lasi žurnāla "ārsts.lv" jūlija numurā!

Iezīmes
Jaunumi