RSU VIDEO “Vēzis tuvplānā”: Olnīcu vēzis un dzemdes ķermeņa vēzis: cēloņi, diagnostika un ārstēšana. Rīgas Stradiņa universitātes eksperta viedoklis

RSU eksperta viedoklis

Olnīcu vēzis un dzemdes ķermeņa vēzis: cēloņi, diagnostika un ārstēšana. Rīgas Stradiņa universitātes eksperta viedoklis

Gan dzemdes ķermeņa vēzis, gan arī olnīcu vēzis joprojām ir izplatīti sieviešu mirstības cēloņi Latvijā un pasaulē. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore un ginekoloģe Dace Rezeberga stāsta, ka olnīcu vēzis Latvijā visbiežāk tiek atklāts vēlīnās stadijās, kad ārstēšana vairs nav efektīva. Savukārt saslimstību ar dzemdes ķermeņa vēzi, kas visbiežāk veidojas no dzemdes gļotādas, var novērst, laikus atklājot pirmsvēža saslimšanu un apzinīgi to ārstējot.

RSU Medicīnas fakultātes Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras profesores un ginekoloģes Daces Rezebergas viedoklis (video garums: 6:15 min.) pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=55zyXWRtW1g&feature=youtu.be

Pirms olnīcu vēža bieži vien sievietei olnīcās rodas cistiski veidojumi, taču svarīgi atcerēties, ka cistas mēdz būt gan labdabīgas, gan ļaundabīgas, un ir arī tādas, kuras pašas ar laiku pazūd. Lai samazinātu risku saslimt ar olnīcu vēzi, menopauzē cistiskos veidojumus gan iesaka izņemt.

Kad olnīcu vēzis ir jau vēlīnā stadijā, vēdera dobumā nereti sāk uzkrāties šķidrums – veidojas ascīts. Tad sievietei ir sūdzības par smagumu vēderā, gremošanas traucējumiem un vēdera apjoma palielināšanos. Kad olnīcu vēzis ir sākuma stadijā, tas ir tik niecīgs, ka to ultrasonogrāfijā pat nevar pamanīt, taču tas izplatās pa vēdera dobumu, un tad pacientei ir iepriekš minētie simptomi.

“Tā kā joprojām nav īsti skaidrs, kāpēc rodas olnīcu vēzis, nav arī īpašu ieteikumu, kas būtu jādara vai jāievēro, lai samazinātu risku saslimt ar šo vēzi,” saka RSU profesore Dace Rezeberga.

Dzemdes ķermeņa vēža tipiskais simptoms ir asiņaini izdalījumi no dzimumceļiem. “Sievietēm lielākais risks saslimt ar dzemdes ķermeņa vēzi ir periodā pirms menopauzes iestāšanās (premenopauzē), kad menstruālais cikls ir traucēts, olnīcas vairs nestrādā regulārajā ritmā un ķermenī bieži vien veidojas estrogēnu pārprodukcija. Kad estrogēnu ir par daudz vai tie mazās devās iedarbojas nepārtraukti, dzemdes gļotāda saaug par daudz, un var veidoties pirmsvēža pārmaiņas.” Šādos gadījumos var palīdzēt hormonālā ārstēšana. Ja sieviete ārstējas un seko līdzi visiem ārsta norādījumiem, tad no tālākās saslimšanas ar vēzi var izvairīties.

Savukārt menopauzē estrogēni sievietei veidojas taukaudos, līdz ar to jāatceras, ka aptaukošanās palielina risku saslimt ar dzemdes ķermeņa vēzi. Arī policistisko olnīcu sindroms var palielināt risku saslimt ar dzemdes ķermeņa vēzi.

Par savu pieredzi stāsta paciente, kura pārcietusi dzemdes kakla un pēc tam olnīcu vēzi: "Gadu pēc mazā iegurņa starošanas veicu kontroles analīzes un datortomogrāfijas izmeklējumu. Izmeklējumā nekādas patoloģiskas izmaiņas neredzēja, taču olnīcu vēža biomarķieris CA125 bija paaugstinājies. Tiku nosūtīta uz magnētiskās rezonanses izmeklējumu vēdera dobumam, lai pārliecinātos, vai slimība nav izplatījusies. Taču arī šajā izmeklējumā man neko sliktu neatrada. Ko darīt? Audzēja marķieris aug, taču izmeklējumi neko neatrod? Manam ārstējošajam ārstam ienāca prātā doma, ka jāveic izmeklēšana ar pozitronu emisijas tomogrāfiju, kas var atrast metastāzes ļoti agrīni, tad, kad ar citām metodēm tās vēl nevar ieraudzīt." Visu pacientes stāstu lasiet “MedVision” mājaslapā:

 

medvision.lv/2017/07/05/olnicu-veza-pacientes-pieredze/

Par RSU video ciklu "Vēzis tuvplānā":

Lai paplašinātu Latvijas iedzīvotāju zināšanas par to, kā samazināt risku saslimt ar onkoloģiskajām slimībām, cik svarīga ir šo slimību agrīna diagnostika, kas nodrošina efektīvu ārstēšanos un labāku dzīves kvalitāti, 2017. gada februāra sākumā Rīgas Stradiņa universitāte sāka ekspertu video komentāru ciklu "Vēzis tuvplānā", ne tikai stāstot par jaunāko onkoloģisko slimību pētniecībā, diagnostikā un ārstēšana, bet arī atgādinot faktus, kas daudziem jau ir zināmi, taču ikdienā netiek ņemti vērā.

Par SIA "MedVision":

SIA "MedVision" ir Latvijā vienīgais diagnostikas centrs, kas specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas/ datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju. PET/CT metode ir viena no modernākajām un precīzākajām onkoloģisko saslimšanu diagnostikas metodēm pasaulē – onkoloģijā tai nav konkurentu, kas varētu ar līdzvērtīgu precizitāti noteikt audzēja stadiju, novērtēt audzēju dinamikā, laikus diagnosticēt recidīvu, noteikt terapijas efektivitāti un citus vēža ārstēšanā būtiskus faktorus. "MedVision" ir SIA "Nukleārās medicīnas centrs" meitasuzņēmums, kas dibināts 2016. gadā.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. RSU deviņās fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šobrīd studē 7495 studenti, to skaitā, 2032 ārvalstu studenti no 49 valstīm. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Sekot līdzi Rīgas Stradiņa universitātes jaunumiem var arī sociālajos tīklos Twitter, Facebook, Instagram, Draugiem.lv un YouTube. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu medijā „Skaļāk” – http://skalak.rsu.lv/.

Papildu informācijai:

Edijs Šauers, RSU Komunikācijas departamenta direktors, mob. tālr. 29471298, e-pasts: edijs.sauers@rsu.lv

Ieva Nora Gediņa, RSU Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, mob. tālr. 29146366, e-pasts: ieva.gedina@rsu.lv