RSU VIDEO “Vēzis tuvplānā”: Kas varētu liecināt, ka tev ir ļaundabīgā slimība limfoma? Rīgas Stradiņa universitātes eksperta viedoklis

Gunta Purkalne

Saslimstība ar ļaundabīgo limfoīdās sistēmas slimību limfomu, kas parasti lokalizējas limfas mezglos, bet var skart arī aknas, liesu un kaulu smadzenes, pēdējā laikā pieaug. Ik gadu Latvijā ar limfomu jeb limfmezglu vēzi, kā to sauc tautā, saslimst aptuveni 160 slimnieku. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asoc. profesore un onkoloģe ķīmijterapeite Gunta Purkalne atgādina, ka limfoma ir salīdzinoši labi ārstējama, tāpēc aicina nebaidīties un laikus vērsties pie ārsta.

RSU Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras asoc. profesores, RSU Onkoloģijas institūta vadošās pētnieces un onkoloģes ķīmijterapeites Guntas Purkalnes viedoklis (video garums: 6,06 min.) pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=rlVru42b5E4&feature=youtu.be

Ir vairākas pazīmes, kas var liecināt, ka pacientam ir limfoma:

  • palielināti limfas mezgli dažādās ķermeņa daļās, bet parasti cilvēki ievēro tos, kuri atrodas ārpusē un ir sataustāmi (kakla, padušu vai cirkšņu rajonā), taču ne vienmēr ir sāpīgi;
  • svara zudums pēdējā pusgada laikā lielāks par 10 % no cilvēka svara;
  • drudzis un ķermeņa temperatūra virs 38 grādiem, kas pāriet un atkārtojas;
  • svīšana naktī, kad cilvēks pamostas tik slapjš, ka ir jāmaina gultasveļa.

Limfomas iedala divās grupās – Hodžkina un Nehodžkina. Zinātnieks Tomass Hodžkins bija pirmais, kurš jau 19. gadsimtā aprakstīja šīs slimības gadījumu, tāpēc slimība ieguva viņa vārdu.

Hodžkina limfomas izpausme, klīniskā gaita un ārstēšana ir līdzīga kā Nehodžkina limfomai, taču abām šīs slimības grupām ir pietiekami lielas atšķirības. Turklāt Hodžkina limfoma parasti skar jaunus cilvēkus, Nehodžkina limfoma biežāk sastopama gados vecākiem pacientiem.

Lai noteiktu šīs ļaundabīgās slimības stadiju, tiek veikta izmeklēšana ar datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi vai pozitronu emisijas tomogrāfiju jeb PET/CT, ko izmanto arī limfomas recidīva un terapijas efektivitātes noteikšanai.

Limfomas ārstēšanas rezultāti ir labāki nekā citu ļaundabīgo slimību ārstēšana. “Limfomu ārstē ar poliķīmijterapiju – katrai no limfomām lieto atšķirīgas medikamentu kombinācijas. Ķīmijterapijai vajadzības gadījumā pievieno staru terapiju. Taču pēdējā laikā aizvien vairāk tiek domāts, vai ārstēšana atsevišķos gadījumos vispār ir nepieciešama un kādai jābūt ārstēšanas intensitātei. “Izaicinājums, īpaši tad, ja slimniekam ir Hodžkina limfoma, ir sasniegt maksimāli labu rezultātu ar pēc iespējas mazākām ārstēšanas radītām komplikācijām,” par aktuālāko limfomu ārstēšanā stāsta onkoloģe ķīmijterapeite.

Ārstēšanas rezultāti Hodžkina limfomas gadījumā var būt ļoti labi. Ja ārstēšana ir pareiza, tiek izārstēti 85 % slimnieku. Savukārt Nehodžkina limfoma ir ļoti daudzveidīga un ar daudziem slimības apakštipiem, turklāt ir ļoti agresīvas un mazāk agresīvas Nehodžkina limfomas, tāpēc katrai no tām ir atšķirīgi ārstēšanas rezultāti. Ļoti agresīvu limfomu var izārstēt, taču tā bieži atkārtojas, mazāk agresīvu Nehodžkina limfomu ar ķīmijterapiju pilnībā izārstēt nevar, taču slimnieki var sadzīvot ar to pietiekami ilgi.

“Ļoti svarīgi ir atcerēties, ka limfoma ir labi ārstējama ļaundabīga slimība. Pacientam, kuram ir aizdomas par limfomu, laicīgi jāvēršas pie ārsta, jo ārstēšanas rezultāti vienmēr ir labāki, ja slimību sāk ārstēt sākuma stadijā,” atgādina RSU asoc. prof. Gunta Purkalne.

Par RSU video ciklu "Vēzis tuvplānā"

Lai paplašinātu Latvijas iedzīvotāju zināšanas par to, kā samazināt risku saslimt ar onkoloģiskajām slimībām, cik svarīga ir šo slimību agrīna diagnostika, kas nodrošina efektīvu ārstēšanos un labāku dzīves kvalitāti, 2017. gada februāra sākumā Rīgas Stradiņa universitāte sāka ekspertu video komentāru ciklu "Vēzis tuvplānā", ne tikai stāstot par jaunāko onkoloģisko slimību pētniecībā, diagnostikā un ārstēšana, bet arī atgādinot faktus, kas daudziem jau ir zināmi, taču ikdienā netiek ņemti vērā.

Par SIA "MedVision"

SIA "MedVision" ir Latvijā vienīgais diagnostikas centrs, kas specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas/ datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju. PET/CT metode ir viena no modernākajām un precīzākajām onkoloģisko saslimšanu diagnostikas metodēm pasaulē – onkoloģijā tai nav konkurentu, kas varētu ar līdzvērtīgu precizitāti noteikt audzēja stadiju, novērtēt audzēju dinamikā, laikus diagnosticēt recidīvu, noteikt terapijas efektivitāti un citus vēža ārstēšanā būtiskus faktorus. "MedVision" ir SIA "Nukleārās medicīnas centrs" meitasuzņēmums, kas dibināts 2016. gadā.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. RSU deviņās fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šobrīd studē 7495 studenti, to skaitā, 2032 ārvalstu studenti no 49 valstīm. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Sekot līdzi Rīgas Stradiņa universitātes jaunumiem var arī sociālajos tīklos Twitter, Facebook, Instagram, Draugiem.lv un YouTube. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu medijā „Skaļāk” – skalak.rsu.lv/.

Papildu informācijai:

Edijs Šauers, RSU Komunikācijas departamenta direktors, mob. tālr. 29471298, e-pasts: edijs.sauers@rsu.lv

Ieva Nora Gediņa, RSU Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, mob. tālr. 29146366, e-pasts: ieva.gedina@rsu.lv