RSU VIDEO “Vēzis tuvplānā”: Ar svecītēm resnās un taisnās zarnas vēzi nevar izārstēt! Rīgas Stradiņa universitātes eksperta viedoklis

Rsu eksperta viedoklis

RSU Medicīnas fakultātes Ķirurģijas katedras asoc. profesora, RSU Onkoloģijas institūta vadošā pētnieka un ķirurga Andra Gardovska viedoklis (video garums: 5,32 min.) pieejams šeit: https://www.youtube.com/watch?v=2hxAmVgNTnE&feature=youtu.be

Pie resnās un taisnās zarnas vēža riska faktoriem bez iepriekš minētajiem diviem – vecums pēc 50 gadiem un pārmantotība – pieskaitāma arī smēķēšana, pārmērīga alkohola un treknas, termiski apstrādātas pārtikas lietošana. Biežākie ļaundabīga resnās un taisnās zarnas audzēja simptomi ir diskomforta sajūta un sāpes, var būt hronisks aizcietējums, strauja svara krišanās pēdējo mēnešu laikā, kā arī caurejas var mīties ar aizcietējumiem. Šādam pacientam ir nespēks un vājuma sajūta, jo viņš pakāpeniski zaudē asinis, kaut arī pie vēdera izejas nav redzama asiņošana.

Lai veiktu padziļinātu resnās un taisnās zarnas vēža izmeklēšanu, bieži vien nepietiek tikai ar kolonoskopijas datiem, ar ko var konstatēt primāro audzēju. Ja grib konstatēt audzēja izplatību citos orgānos, izmanto datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi. Bet visprecīzākā ir pozitronu emisijas tomogrāfija jeb PET/CT, jo bieži vien, likvidējot tikai primāro audzēju un neatrodot audzēja izplatību jeb metastāzes, ārstēšana nav pilnvērtīga.

Resnās un taisnās zarnas audzēji, ja tos veiksmīgi grib ārstēt un izārstēt, ir jādiagnosticē pirmajā vai otrajā stadijā. “Ja audzējs tiek konstatēts vēlīnās stadijās, izārstēto gadījumu skaits krasi samazinās,” stāsta asoc. prof. Andris Gardovskis. Turklāt viņš ir nobažījies par to, ka cilvēki Latvijā bieži vien nodarbojas ar pašārstēšanos: “Piemēram, pacients pats sev nosaka diagnozi un ārstē hemoroīdus, ko var izārstēt ar svecītēm, smērītēm un zālītēm, bet patiesībā, kā vēlāk tiek noskaidrots pie ārsta, viņam ir resnās zarnas audzējs. Līdz ar to pareizas ārstēšanas sākumu viņš atliek un atliek, kamēr ir par vēlu, un šādu pacientu mēs izārstēt vairs nevaram.”

“Pacientiem jāsaprot, ka nav nekādas zelta tabletītes, ko var izdzert, lai nesaslimtu ar resnās vai taisnās zarnas audzēju. Vienīgais, ko var darīt, ir agrīni vērsties pie ārsta, ja ir aizdomas par saslimšanu ar vēzi,” nobeigumā uzsver RSU asoc. prof. Andris Gardovskis.

Stāsta 69 gadus veca sieviete, kura ārstē resnās zarnas vēža metastāzes: "Operācijas laikā man tika izņemta daļa resnās zarnas, kurā bija akūts zarnu nosprostojums un, kā vēlāk histoloģijā apstiprinājās, arī audzējs. Slimnīcas onkologu konsīlijs man nozīmēja sešus pēcoperācijas ķīmijterapijas kursus. Vēlāk PET/CT izmeklējumā uzzināju, ka man nozīmētā ķīmijterapija uz manu audzēju diemžēl nebija iedarbojusies, vēderā tika atrasti vēža perēkļi, kas nekur nebija izzuduši."

Visu pacientes stāstu lasiet “MedVision” mājaslapā: http://medvision.lv/2017/05/30/zarnu-veza-diagnostika-ar-petct-metodi-kimijterapijas-efektivitates-novertesanai/

 

Par RSU video ciklu "Vēzis tuvplānā":

Lai paplašinātu Latvijas iedzīvotāju zināšanas par to, kā samazināt risku saslimt ar onkoloģiskajām slimībām, cik svarīga ir šo slimību agrīna diagnostika, kas nodrošina efektīvu ārstēšanos un labāku dzīves kvalitāti, 2017. gada februāra sākumā Rīgas Stradiņa universitāte sāka ekspertu video komentāru ciklu "Vēzis tuvplānā", ne tikai stāstot par jaunāko onkoloģisko slimību pētniecībā, diagnostikā un ārstēšana, bet arī atgādinot faktus, kas daudziem jau ir zināmi, taču ikdienā netiek ņemti vērā.

Par SIA "MedVision":

SIA "MedVision" ir Latvijā vienīgais diagnostikas centrs, kas specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas/ datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju. PET/CT metode ir viena no modernākajām un precīzākajām onkoloģisko saslimšanu diagnostikas metodēm pasaulē – onkoloģijā tai nav konkurentu, kas varētu ar līdzvērtīgu precizitāti noteikt audzēja stadiju, novērtēt audzēju dinamikā, laikus diagnosticēt recidīvu, noteikt terapijas efektivitāti un citus vēža ārstēšanā būtiskus faktorus. "MedVision" ir SIA "Nukleārās medicīnas centrs" meitasuzņēmums, kas dibināts 2016. gadā.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. RSU deviņās fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šobrīd studē 7495 studenti, to skaitā, 2032 ārvalstu studenti no 49 valstīm. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājas lapā www.rsu.lv. Sekot līdzi Rīgas Stradiņa universitātes jaunumiem var arī sociālajos tīklos Twitter, Facebook, Instagram, Draugiem.lv un YouTube. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu medijā „Skaļāk” – http://skalak.rsu.lv/.

Papildu informācijai:

Edijs Šauers, RSU Komunikācijas departamenta direktors, mob. tālr. 29471298, e-pasts: edijs.sauers@rsu.lv

Ieva Nora Gediņa, RSU Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, mob. tālr. 29146366, e-pasts: ieva.gedina@rsu.lv