Pirmo reizi Latvijā veikta jauna gastroenteroloģiska operācija gremošanas sistēmas audzēja novēršanā

Pirmo reizi Latvijā veikta jauna gastroenteroloģiska operācija gremošanas sistēmas audzēja novēršanā

Tieši pirms valsts svētkiem – 17. novembrī – Gremošanas slimību centrā GASTRO veikta līdz šim Latvijā nebijusi operācija – GASTRO ārstu un māsu komanda dr. Ivara Tolmaņa vadībā pacientam ar agrīnu resnās zarnas vēzi izoperēja audzēju, izmantojot jaunu, salīdzinoši mazinvazīvu metodi.

Dr. Ivars Tolmanis, komentējot šīs mūsu valstij unikālās operācijas norisi, uzsver: “Šāda tipa operācijas piedāvā jaunas iespējas pacientiem ar labdabīgiem un agrīniem ļaundabīgiem kuņģa un zarnu audzējiem. Būtībā tas ir nākamais pakāpiens endoskopisku gremošanas sistēmas operāciju attīstībā Latvijā,” saka GASTRO vadītājs. Viņš norāda, ka šāda veida operācijas Eiropas attīstītajās valstīs veic jau vairākus gadus, bet Latvijā šī bija pirmā.

Pacientam veikta endoskopiska lokāla perifokāla transmurāla zarnas sienas rezekcija. Operācija noritēja sekmīgi, un pacients pēc pamošanās un vispārējā veselības stāvokļa stabilizēšanās pēc operācijas un narkozes varēja doties mājup, lai nakti pavadītu sev ierastā vidē, bet no rīta ierastos GASTRO pēcoperācijas veselības stāvokļa novērtējumam.

“Pacientam jaunā operācija piedāvā efektīvu, bet saudzīgu audzēja ārstēšanas metodi, kas pilnībā likvidē audzēja šūnas, bet saglabā kuņģa vai zarnas sienas veselumu un mazina operācijas radīto neatgriezenisko bojājumu,” par jauno, ievērojami mazāk invazīvo operācijas metodi stāsta ārstu un māsu grupas vadītājs dr. Ivars Tolmanis. “Ieviešot jaunas un modernas operācijas un ārstēšanas metodes, GASTRO turpina iesākto attīstības ceļu jaunu minimāli invazīvu endoskopisku operāciju jomā ar mērķi efektīvi palīdzēt pacientiem, samazinot nepieciešamību uzturēties slimnīcā,” par GASTRO klīnikas attīstības ceļu gandarīts ir dr. Ivars Tolmanis, uzsverot, ka ir īpašs prieks, ka jaunā operācijas metode pirmo reizi valstī pielietota Gremošanas slimību centra 20-gades, kuru GASTRO atzīmē decembrī, priekšvakarā.

Jaunās operācijas metodes indikācijas un pielietojumu konkrētam pacientam nosaka starpdisciplināra ārstu komanda, kurā ietilpst onkologs, ķirurgs, gastroenterologs, endoskopiju speciālists un anesteziologs. Operāciju veic endoskopiju speciālists kopā ar speciāli apmācītām medicīnas māsām. Narkozi operācijas laikā nodrošina anesteziologs, bet izņemto audu paraugu histoloģisku izmeklēšanu pēc operācijas morfoloģijas laboratorijā veic ārsts–patologs. Tālāku pacienta novērošanas vai ārstēšanas nepieciešamību pēc veiktās operācijas saistībā ar audu paraugu izmeklēšanas rezultātiem saskaņo ar onkologu.

 

Informāciju sagatavoja:

Gremošanas slimību centrs GASTRO.

Sīkāka informācija:

Laila Bēķe,

GASTRO sabiedrisko attiecību konsultante,

tālr. 28483640,

e-pasts: laila@tels.lv