C

Celiakija

Celiakija – smaga hroniska gremošanas nepietiekamība maziem bērniem, kuru izraisa glutēna (labības – rudzu, auzu, kviešu, miežu graudu un to produktu olbaltumvielas) nepanesība.

◊ gadījumā bērna tievajā zarnā noris nepārtraukts alerģisks iekaisums un sešu mēnešu vecumā jau ir stipri bojāta zarnu gļotāda. Bērnam ir traucēta barošanās, jo caur zarnu sienu nepilnīgi uzsūcas uzturvielas. Bērns atpaliek augšanā, atslābušo zarnu cilpu dēļ tam ir liels vēders, kā arī tam ir vāja muskulatūra, emocionāla nenoturība, ra-hīts, osteoporoze, mazasinība. Diagnozi apstiprina klīniskā atrade, zarnu biopsija, antivielas pret glutēnu asinīs.

Ārstēšana. No uztura uz mūžu jāizslēdz visi glutēnu saturošie produkti. Kamēr turpinās caureja, bērnam palie-linātā daudzumā jāsaņem vitamīni, mine-rāl-vielas un dzelzs preparāti.

Glutēnu nesatur kukurūza, rīsi, prosa, griķi, piens, siers, gaļa, zivis, kartupeļi, augļi, dārzeņi un pākšaugi. Bez tam no glutēnu saturošajiem uzturproduktiem iespējams glutēnu izolēt un aizstāt to, piem., ar olas baltumu. Diētiskie uzturlīdzekļi tiek apzīmēti ar speciālu atzīmi, kas liecina, ka tie nesatur glutēnu. Ievērojot diētu, zarnu gļotāda atjaunojas un slimības simptomi izzūd.