C

Caureja

Caureja – bieža šķidru izkārnījumu izdalīšanās. ◊ bieži kombinējas ar vēdersāpēm un liecina par zarnu slimību, bet to var izraisīt arī citu orgānu vai sistēmu darbības traucējumi. Dažreiz ◊ ir aizsargreakcija, ar kuras palīdzību no organisma strauji tiek izvadīti tam kaitīgie produkti. ◊ biežākie izraisītāji ir baktērijas (diz-entērijas baciļi, salmonellas), vienšūņi (amēbas, trihomonas) vai zarnu parazīti (cērmes).

◊ cēlonis var būt arī nepareizs, nelīdzsvarots uzturs, pārēšanās, alerģija, saindēšanās vai nepareiza medika-mentu lietošana. ◊ var izraisīt vielmaiņas slimības, laktozes (piena cukura) un saharozes nepanesība. Ceļojumu laikā nereti attīstās t.s. tūristu ◊, kuras cēlonis var būt nepierasts uzturs, klimata maiņa un psihiski pārdzīvojumi, kā arī inficētas pārtikas vai ūdens lietošana uzturā.

Ārstēšana. Akūtos gadījumos pirmās 12–24 stundas ieteicams neēst, tikai dzert 1–2 litrus šķidruma diennaktī (novārītu ūdeni, negāzētu minerālūdeni, stipru melno tēju, sāļu šķīdumu), lai atjaunotu zaudēto ūdens un sāļu dau-dzumu. Ūdens un sāļu nepietiekamības profilaksei var sagatavot šādus šķīdumus: vārāmā sāls, dzeramās sodas un cukura šķīdums (tējkaroti vārāmā sāls, tējkaroti dzeramās sodas un piecas tējkarotes cukura izšķīdina litrā ūdens); Ringera–Loka šķīdums (tableti izšķīdina glāzē ūdens); rehidrona šķīdums (paciņu izšķīdina litrā ūdens). Lai mazinātu vē-dergraizes, lieto kuņģa pilienus. Sākoties ◊, jāiedzer 3–4 tabletes aktivētās ogles, kas saista toksiskās vielas. Var iedzert kartupeļu cietes šķīdumu (tējkaroti cie-tes izšķīdina glāzē ūdens). Labi palīdz ozolmizu, granātābolu mizu tēja.

Pēc bada diētas ieteicams viegls uzturs – rīsu tume bez piena, mellenes bez cukura, sausiņi ar stipru nesaldinātu tēju. Diētu paplašinot, uzturā pievieno skābos piena produktus, attaukotu buljonu, omleti. Dažas dienas jāiztiek bez svaigiem dār-zeņiem, piena, kafijas, alkohola. Ma--ziem bērniem, zīdaiņiem un novā-jinātiem pacientiem, kā arī tad, ja ◊ noris kopā ar vemšanu vai paaugstinātu ķermeņa temperatūru, nepieciešama steidzama ārsta palīdzība, jo var notikt organisma atūdeņošanās. ◊ var būt bīstamu infekcijas slimību simptoms, tāpēc smagas un ilgstošas ◊ gadījumā nepieciešama ārsta palīdzība.