Ā

Ādas sēnīšslimības

Ādas sēnīšslimības, dermatomikozes – ādas infekcijas slimības, ko izraisa patogēnās sēnes dermatomicētes. Galvenie infekcijas avoti ir slimi cilvēki un dzīvnieki (govis, zirgi, kaķi, suņi, peles, žurkas), to mati, nagi, ādas zvīņas, kas ir inficētas ar šīm sēnēm.

Vesels cilvēks var inficēties tiešā saskarē ne tikai ar slimniekiem, bet arī ar viņu lietotajiem priekšmetiem.

◊ iedala četrās grupās"

  • Keratomikozes (daudzkrāsainā ēde, eritrazma). Izraisītāji parazitē ādas raga kārtā un nerada iekaisumu dziļākos ādas slāņos.
  • Epidermofītijas (epidermofītija, pēdu mikoze, matu un nagu sēnīšslimības). Izraisītāji parazitē ādas raga kārtā, bieži bojā matus un nagus, rada ādas iekaisumu. Šīs ◊ ir plaši izplatītas, tās ir lipīgas, un tām ir hroniska gaita.
  • Virspusējās kandidozes (raugu radīti ādas, gļotādas un nagu bojājumi). Izraisītāji ir nosacīti parazīti cilvēkiem ar novājinātu aizsargspēju. Dziļās dermatomikozes (sporotrihoze, dziļā kandidoze u.c.). Izraisītāji parazitē dziļākos ādas slāņos un zemādā, radot hronisku iekaisumu.
  • Patogēnās sēnes var izplatīties ar limfu un asinīm, bojāt limfmezglus, muskuļus, kaulus un iekšējos orgānus.

Ārstē ar vispārējiem un lokāliem līdzekļiem. Pēc vajadzības lieto organismu spēcinošus medikamentus, hormonpreparātus. Inficētos priekšmetus un dzīvokļus dezinficē.