Vita Vestmane: Pirmo reizi Latvijā – medicīniski psiholoģiska sirds slimību atveseļošanās!

Kardioloģe VITA VESTMANE savā ikdienas praksē saskaras ar dažādiem gadījumiem saistībā ar pacientu sirds, asinsspiediena vai asinsrites problēmām un skatās uz to plašāk – no antropozofijas medicīnas skata punkta, kur cilvēks tiek uztverts kā vienots veselums. Nav iespējams visiem pacientiem izrakstīt vienas zāles. Lai cilvēks saņemtu pareizu ārstēšanu, ir jānoskaidro vairāki faktori, ko nevar noteikt, pieņemot pārāk daudzus pacientus ikdienā. Svarīgi ir saprast, kas tieši izraisa pacientam sirds ritma traucējumus. Mūsu medicīnas problēma ir ārstu sliktā savstarpējā sadarbība, jo visas organisma sistēmas ir savstarpēji saistītas.

Nākotnes medicīna kardioloģiskajā ārstēšanā

Mūsdienās arvien vairāk jaunu cilvēku sastopas ar kardioloģiskām jeb sirds un asinsvadu sistēmas slimībām. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2014. gadā Latvijā 55,6 tūkstoši nodarbināto bija ar sirds, asinsspiediena vai asinsrites problēmām. Pēc piecdesmit gadu vecuma šis jautājums ir lielākā vai mazākā mērā aktuāls ikvienam.

Nevienam cilvēkam nav iespējams atdalīt sirds un asinsvadu sistēmu no pārējām orgānu sistēmām – īpaši nervu sistēmas, vielmaiņas un balsta kustību aparāta. Antropozofā medicīna skatās ne tikai uz simptomiem, bet uzskata cilvēku par miesisku, dvēselisku, garīgu būtni nevis tikai par mašīnu. Kamēr viss funkcionē, cilvēks ir vesels, bet, ja rodas defekts, ārstēšana ir vērsta uz mehānisma labošanu. Bieži pie Vitas Vestmanes atnāk kā “pie pēdējās instances”, kad daudzi speciālisti jau ir apmeklēti un gaidītais rezultāts nav sasniegts. Ir skaidrs, ka daudziem kardioloģiskajiem pacientiem vairāk par visu papildus nepieciešams arī psiholoģisks atbalsts un motivācija kaut ko mainīt esošajā dzīvesveidā.

Pagājušā gadā radās ideja par praktisku psiholoģiski medicīnisku atveseļošanās semināru. Tās ir īpašas divarpus dienas, kur ģimeniskā atmosfērā tiek iegūtas teorētiskas un praktiskas zināšanas. Prāts tiek pabarots ar medicīnisku informāciju par sirdi, veselīgu ēšanu, dienas režīmu, savukārt ķermenis palutināts ar ritmisko masāžu no antropozofās speciālistes Gintas Lūses. Praktiskajās nodarbībās pacienti apgūst orientēšanās sportu, nūjošanu un dažādu veidu dejas. Uztura speciāliste Liene Sondores dod ieskatu, kā praktiski, ērti un viegli pagatavot sirds veselībai piemērotus sabalansētus ēdienus. Vakarā pacientiem tiek piedāvāta fraktāļu zīmēšana, smaržiņu gatavošana, meditācija vai vienkārši kopīga sadziedāšanās.

Šis piedzīvojums ir īpašs katram no dalībniekiem, jo katrs atrod sev lietderīgu informāciju, ko tālāk izmantot ārstēšanas procesā. Daži pēc nūjošanas apmācībām iegādājas nūjas, citi iedvesmojas veselīgāk gatavot, citi pārtrauc lietot zāles, bez kurām iepriekš šķietami nevarēja iztikt, cits pozitīvās gaisotnes iespaidā iestājas korī vai deju kolektīvā.

Kas ir svarīgākais veselai sirdij

Kardioloģe Vita Vestmane savās nodarbībās vienmēr uzsver prāta, jūtu un ķermeņa vienotību. Ja kāds no tiem ir pretrunā cits citam, rodas disharmonija, kas izraisa saslimšanu. Domāt mēs varam vienu, just citu un darīt vēl trešo. Mūsdienu steidzīgais dzīves ritms cilvēka prātu nepārtraukti piegružo ar pārāk lielu informācijas plūsmu, kas pēc kāda laika atsaucas uz veselību. Sākas pēkšņas sirdsklauves vai bailes, elpas trūkums, ģībšana vai vestibulārās sistēmas traucējumi. Jautājums – kāpēc tā ir, ko tas norāda?

Šajos semināros dalībnieki tiek aicināti pievērst uzmanību savām sajūtām – īpaši atkal un atkal savai elpošanai –, rakstīt uztura dienasgrāmatu, pierakstīt sajūtas pirms un pēc ēšanas, iemiegot un pamostoties, sajūtas dziedot un dejojot.

Liela problēma vairumam pacientu ir arī miegs – nespēja aizmigt, caurs, saraustīts miegs, pamošanās un nespēja aizmigt atkārtoti. Antropozofija stāsta, ka veselīgi ir iet gulēt līdz plkst. 22.00, jo tad iet gulēt akna, kas atrodas pa diagonāli pretī sirdij un ir ļoti svarīgs orgāns sirds un asinsvadu sistēmā. Akna ir ķīmiska laboratorija, kas gan ražo, gan atindē.

Šie sirds atveseļošanās semināri tiek vadīti un organizēti no sirds uz sirdi, tie ir īpaši pasākumi, kuros apvienojas vairāki speciālisti, lai nodrošinātu visaptverošu dziedināšanas pieeju. Cilvēks ir dvēseliska būtne, un nav vērts dziedināt miesu, nedziedējot garu.

Lūdzu Dievu, lūdzu Laimu,

Abus divus mīļi lūdzu:

No Dieviņa veselību,

No Laimiņas labu mūžu.

 

Mīļa Laima, Dieva meit',

Nāc dziesmiņas darināt:

Teic dziesmiņas, dziedi pati

Par jauniem, par veciem.

 

Pirms divu dienu semināra tiek rīkots bezmaksas ievadseminārs, kurā Vita Vestmane pastāsta sīkāk par sirds un asinsvadu sistēmu no medicīnas viedokļa, pacienti pilda uztura dienasgrāmatu un tiek iedrošināti meklēt ceļu uz atveseļošanos.

Divu dienu seminārā Mērsragā katrs dalībnieks tiek aicināts uz pārmaiņām, uz veselīgu un laimīgu dzīvi. Vita Vestmane un masāžas speciāliste Ginta Lūse katram dalībniekam izstrādā individuālus norādījumus par to, kā viņas redz tuvākos svarīgos soļus veselības uzlabošanai. Protams, skaidrs ir viens, ja pats cilvēks neko nevēlas darīt, tad nekāds brīnumlīdzeklis nepalīdzēs.

Nākamais sirds dziedināšanas seminārs plānots 1.–3. jūnijā. Katrs no semināriem ir atšķirīgs Latvijas mainīgo laikapstākļu dēļ, bet mērķis paliek viens – atjaunot cilvēkam kopveseluma sajūtu un vienotību domās, jūtās un darbos. Tas viss notiek caur kustībām, elpošanu un ēšanu.

Veselā miesā vesels gars!

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada februāra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Māra Veselova, Elīna Nagle