Viesturs Rozītis: Operācija kā risinājums aptaukošanās problēmai

Kā zināms, cilvēkiem ar lieko svaru ir ievērojami apgrūtināta dzīves kvalitāte gan nievājošu skatienu vai pat izteicienu dēļ, gan mazkustības veicinātu papildu veselības problēmu dēļ. Šādi cilvēki kautrējas vai bieži vien – pat fiziski nespēj iziet no mājas un parādīties sabiedrībā, tāpēc savā būtībā ir dziļi nelaimīgi. Labāko risinājumu minēto cilvēku problēmai mūsdienās spēj sniegt ķirurģija – viegli panesama operācija ar acīmredzamu ilgtermiņa rezultātu. Vairāk par šo metodi klāsta Liepājas reģionālās slimnīcas ķirurģijas nodaļas virsārsts VIESTURS ROZĪTIS – speciālists, kas veicis virkni kuņģa samazināšanas operāciju.

Bariatrisko jeb kuņģa samazināšanas operāciju pirmsākumi meklējami 1954. gadā Amerikas Savienotajās Valstīs, kur ārsti veica zarnu saīsināšanu, domājot, ka šādi varētu palīdzēt cilvēkam samazināt svaru. Tolaik rezultāti nebija labi, jo sākās caurejas un radās iekšējo orgānu bojājumi, tāpēc šīs operācijas nekļuva par rutīnas operācijām, taču vēlāk – 1969. gadā – amerikāņu ķirurgs Meisons izdomāja, ka varētu izveidot mazu kuņģi, pie kā piešūt zarnas daļu. No šī laika šāda tipa operācijas skaitās pasaulē populārākā metode, un ASV ik gadu tiek veikts aptuveni 200–300 tūkstoši šādu operāciju, palīdzot cilvēkiem cīņā ar liekajiem kilogramiem.

Operāciju veidi

Pasaulē tiek veiktas triju veidu bariatriskās operācijas: kuņģa apvada operācija, kuņģa piedurknes rezekcija un maināmas kuņģa saites uzlikšana.

* Operācija, kuras laikā ap kuņģi uzliek maināmu saiti un zemādā izveido portu, caur kuru ar šļirces palīdzību var saiti vai nu savilkt, vai atbrīvot, tādējādi regulējot kuņģa tilpumu, sevi nav īsti attaisnojusi, tāpēc to vairs praktiski neizmanto.

* Pēdējā laikā popularitāti ķirurgu vidū gūst kuņģa piedurknes rezekcija, kuras laikā kuņģa paplašināto daļu nodala, atstājot caurulīti ar tilpumu aptuveni 300 ml. Šī operācija ir tehniski vieglāka, jo neprasa pārdalīt gremošanas traktu un veidot anastomozes (zarnu trakta savienošanu), kā tas nepieciešams, veicot kuņģa apvada operāciju.

* Metode, kas patlaban sevi ir attaisnojusi vislabāk, ir laparoskopiska kuņģa apvadoperācija, jo pēc tās ir ievērojamāks svara zudums nekā pēc citām minētajām operācijām. Šī metode ir efektīvāka arī, piemēram, otrā tipa cukura diabēta pacientiem, kam kuņģa piedurknes operācija īsti labus rezultātus nedod.

Turklāt svarīgi, ka pēc kuņģa apvada operācijas ir mazāka iespējamība attīstīties kuņģa atviļņa slimībai jeb gastroezofagālam refluksam (GERS). Jāatceras, ka daudziem cilvēkiem ar lieko svaru jau tāpat ir kardijas jeb kuņģa augšējā sfinktera mazspēja, tāpēc, ja kuņģi pārveido par šauru trubiņu, kuņģa saturs vēl vieglāk pārvietojas augšup un kairina barības vadu.

Bariatriskā ķirurģija Latvijā

Pirmās bariatriskās operācijas Latvijā sāka veikt ķirurgs profesors Māris Mihelsons un ķirurgs Demčenko pirms aptuveni 20–30 gadiem, tolaik veicot vienīgi kuņģa saites operācijas. Šajā laikā vēl nebija izgudrota maināma kuņģa saite, tādēļ kā saite tika lietota asinsvadu protēze, ko aplika ap kuņģi vajadzīgajā vietā un sašuva. Rezultāti nebija tik labi, kā iecerēts, tāpēc no šīm operācijām atteicās.

Pirmo kuņģa apvada operāciju Latvijā veicām Liepājā 2006. gadā. Man bija tuvu pazīstams cilvēks ar lieko svaru, kurš lūdza, lai viņu izoperēju, taču, pirms to veicu, viņš izdarīja pašnāvību. Vēlāk mani lūdza operēt klasesbiedrs, kura svars bija 180 kg, un sapratu, ka vismaz šim draugam man noteikti ir jāpalīdz, jo tehniski es to spēju izdarīt. Tolaik vēl nepratu operēt laparoskopiski, tāpēc vajadzēja veikt garu griezienu, un viss izdevās – mēs pārgriezām lielo vēderu un izveidojām mazu kuņģīti. Šo gadījumu nodemonstrēju Latvijas Ķirurgu asociācijā, kur, neraugoties uz izcilu rezultātu, izraisījās diskusija par to, vai šādas operācijas ir nepieciešamas. Tomēr es nepaliku nesadzirdēts – klāt pienāca kādas medicīnas tehnoloģiju firmas pārstāve un sacīja, ka Lietuvā, Kauņā, esot ķirurgs profesors Malecks, kas šādas operācijas veic laparoskopiski – ar nelielu griezienu palīdzību. Mūsu brigāde aizbrauca pie viņa apmācībās, un biju veicis vien sešas atvērtas operācijas līdz brīdim, kad 2007. gadā sāku operēt mazinvazīvi, tas ir, laparoskopiski. Līdz šim brīdim esmu veicis 112 operācijas, un tikai vienam no šiem pacientiem attīstījās pēcoperācijas komplikācija – trombembolija, no kuras paciente mira. Ķirurģijā šāds rādītājs liecina par augstu operāciju drošumu.

Svara samazināšanās būtība

Visām bariatriskajām operācijām ir līdzīga būtība – panākt to, lai cilvēks nespēj ieēst pārāk daudz. Ir pierādīts, ka tieši šī metode ir visefektīvākā no visām aptaukošanās ārstēšanas metodēm, tomēr nedrīkst aizmirst, ka tā, līdzīgi kā jebkura ķirurģiska manipulācija, ir saistīta ar zināmiem riskiem, turklāt ir dārga – maksā ap 3000 eiro.

Operācijai ir arī attiecīgas indikācijas, kuriem pacientiem to drīkst veikt, proti, šī metode ir iesakāma pacientiem, kuru ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir virs 40 vai arī ĶMI ir robežās no 35 līdz 40 un ir blakusslimības, kas attīstās rokrokā ar aptaukošanos: cukura diabēts, hipertensija, muguras sāpes, locītavu sāpes, depresija, neauglība u.c.

Ja cilvēks atbilst kādai no minētajām grupām un ir nolēmis veikt operāciju, mēs tiekamies, izrunājamies un viņu izoperējam.

No pacienta viedokļa raugoties, operācija ir vienkārša un viegli panesama. Ņemot vērā, ka sāpju pēc laparoskopiskā tehnikā veiktas operācijas praktiski nav, cilvēks jau otrajā pēcoperācijas dienas var doties mājās un gaidīt drīzu rezultātu. Jāteic, ka šī ir vienīgā operācija, par kuru varam teikt, ka par naudu iespējams nopirkt veselību.

Ķermeņa masas indeksa aprēķināšana

ĶMI = svars (kg) : augums (m)2

ĶMI (kg/m2)

Nepietiekama ķermeņa masa

ĶMI < 18,5

Normāla ķermeņa masa

ĶMI = 18,5–24,99

Lieka ķermeņa masa

ĶMI = 25–29,99

Aptaukošanās

ĶMI > 30

 

Rezultāti – acīmredzami

Uz Liepāju veikt bariatriskās operācijas brauc pacienti ne vien no visām Latvijas malām, bet arī ārzemēs dzīvojoši latvieši. Smagākais no operētajiem pacientiem pie mums ārstējās šā gada janvārī – 243 kg smags divdesmit piecus gadus jauns puisis. Nesen izoperējām arī divus pacientus ar ĶMI virs 70.

Šo operāciju rezultāti ir unikāli, un pacienti drīz vien pēc operācijas pateicīgi ķeras ārstam ap kaklu un ir laimīgi, ka viņu dzīve ir krasi mainījusies uz labo pusi gluži kā diena pret nakti. Piemēram, pacients līdz šim ir spējis vienīgi gulēt uz gultas, nespējot sevi apkopt pat pēc tualetes apmeklējuma, jo ķermeņa aprišu dēļ nav varējis ar roku aizsniegt nepieciešamās vietas, taču pēc operācijas lieko svaru zaudē un spēj funkcionēt pilnvērtīgi un patstāvīgi.

Svars pēc operācijas samazinās ļoti strauji. Pirmā mēneša laikā cilvēks zaudē gandrīz 10 kg, bet turpmākajā laikā no virsnormas svara zūd aptuveni 80%. Daži pacienti zaudē pat vairāk – pusi un vairāk no sava sākotnējā svara. Piemēram, ir tādi pacienti, kas pirms operācijas svēra 220 kg, bet tagad sver zem 100 kg, tāpēc pat sejā (īpaši dāmas) kļūst nepazīstami.

Maksimālo svara zudumu pēc operācijas sasniedz divu gadu laikā, bet turpmāko 10 gadu laikā ir pieļaujams, ka svars mazliet nāks klāt (taču nekad nepietuvosies sākotnējam skaitlim), piemēram, ja pirms operācijas svars bija 180 kg, bet pēc operācijas – 90 vai 100, tad pēc pāris gadiem svars var palielināties līdz aptuveni 110–120 kg.

Operāciju veidi shematiski

  1. Kuņģa apvada operācija
  2. Kuņģa piedurknes rezekcija
  3. Maināma kuņģa saite
Kunģa samazināšana

     Kunģa apvada operācija                Kunģa piedurknes rezekcija              Regulējama kunģa saite

 

http://surgeonrengan.com/bariatric-surgery-in-chennai/
 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada augusta numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!

 

Rita Turkina