Vēzis nozīmē atgriešanos pie sporta

Fiziskā aktivitāte

Fiziskā aktivitāte ir ikviena ķermeņa kustība, ko nodrošina muskuļu darbība un kas patērē enerģiju. Ir secināts, ka lielākajai daļai pacientu vēža diagnoze un ārstēšana ir sinonīms tam, ka ievērojami samazinās ikdienas fizisko aktivitāšu apjomu. 34–70% krūts vēža pacienšu pirms diagnozes noteikšanas īstenojušas rekomendēto fizisko aktivitāšu daudzumu – 150 minūtes nedēļā mērenas intensitātes aerobo slodzi (skriešana, peldēšana, braukšana ar velosipēdu, staigāšana u.c.) un divas sesijas ar spēka treniņu. Bet tikai 32% no krūts vēža pacientēm, kuras ir veiksmīgi pabeigušas ārstēšanās kursu, veic rekomendēto fizisko aktivitāšu daudzumu. Patiesībā tas nav pārsteidzoši, jo caurmērā tikai 20–30% cilvēku bez nopietnām veselības problēmām sasniedz minimālo ieteikto fizisko aktivitāšu līmeni. 

Jā – fiziskajām aktivitātēm

Ir neapstrīdami zinātniski fakti un pierādījumi, ka regulāras fiziskās aktivitātes darbojas kā preventīvs pasākums pret 26 hroniskām slimībām, ieskaitot vēzi. Ilgus gadus ārstu vidū ir valdījis uzskats, ka vēža pacientiem ir jāizvairās no fiziskas piepūles, lai neradītu papildu stresu jau tā nomocītajam organismam, tomēr šāds uzskats ir pretējs fizioloģisko sistēmu darbībai un fiziska neaktivitāte vēl vairāk veicina fizisko spēju kritumu un pastiprina pacientu nogurumu. Tomēr pēdējos gados ārsti vairāk novērtē un iesaka pacientiem arī ārstēšanas periodā un pēc tā iesaistīties fiziskajās aktivitātēs, lai saglabātu un uzlabotu fiziskās spējas, līdz ar to pēc iespējas saglabātu un uzlabotu ikdienas aktivitāšu veikšanas neatkarības līmeni.

Fiziskās aktivitātes pret vēzi

Fiziskās aktivitātes iesaka kā vienu no svarīgākajiem ikdienas pienākumiem, lai samazinātu vēža attīstības risku. Turklāt izdzīvojušajiem vēža pacientiem palielinās nodzīvoto dzīves gadu skaits, ja ikdienā tiek iekļautas dažādas fiziskās aktivitātes.

Ir pierādīts, ka regulāras fiziskās aktivitātes ievērojami samazina krūts vēža attīstības risku. Sievietēm, kas 3–5 dienas nedēļā veic mērenas vai vidējas intensitātes fiziskās aktivitātes, relatīvais krūts vēža risks samazinās par 20–50%, salīdzinot ar vienaudzēm, kas neiesaistās fiziskās aktivitātēs. Tām sievietēm, kas ir fiziski aktīvas pēc diagnozes noteikšanas, nozīmīgi palielinās dzīvildze un uzlabojas dzīves kvalitāte, salīdzinot ar tām, kuras paliek fiziski neaktīvas. 

 

Raksta turpinājumu ar visām ilustrācijām lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2017. gada janvāra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!