Una Gailiša: 2. tipa cukura diabēts – ko varu darīt savas veselības labā?

“Ik reizi, kad gāju pie ārsta, nevarēju tikt vaļā no mokošas un pazemojošas sajūtas. Ka es mānu krietnu cilvēku, kurš – atbilstīgi savai profesijai un cilvēku pazīšanai – ar raizēm un rūpēm, taču bezcerīgi noņemas ar mani. Jo viss, ko viņš varēja ieteikt, – zāles, dažādi dziedināšanas paņēmieni, ūdensprocedūras, apstarošana, pulveri un mikstūras – varbūt dziedināja manas nieres, aknas vai sirdi, taču nedziedināja to, kas ir vienīgais slimības cēlonis: manu dzīvesveidu, kas izriet no mana rakstura, dabas pamatiem un nosliecēm. Tādēļ mēs pēc savām labākajām zināšanām nopietni un pieklājīgi mānām viens otru, ārsts un slimnieks. Dzīvesveidu izdziedināt nevar, un mainīt to iespējams tikai uz laiku.”

Šandors Mārai (1900–1989), dzīves atziņu krājums Zāļu grāmata

Maini dzīvesveidu

2. tipa cukura diabēts lielā mērā ir dzīvesveida slimība. Mūsdienu cilvēka dzīvesveids visbiežāk ir saistīts ar sēdošu darbu, pārvietošanos ar personisko automašīnu vai ērtu sabiedrisko transportu, veicot ar kājām tikai īsus pārgājienus. Tikai mērķtiecīga plānošana – sporta nodarbības, aktīvi hobiji, regulāras pastaigas – mūsdienu cilvēku uztur arī fiziski aktīvu. Pēc aiziešanas pensijā dzīves ritms kļūst vēl lēnāks, un ir jāpārdomā, kā saglabāt kustību aktivitātes. Valstīs, kuras strauji attīstās, strauji pieaug cilvēku skaits, kas slimo ar 2. tipa cukura diabētu. Cilvēki kļūst turīgāki un var atļauties vairāk ēst un mazāk kustēties.

Normalizē svaru

2. tipa cukura diabētu var saukt arī par liekā svara slimību. Liekais svars nerodas tāpēc, ka cilvēkam ir 2. tipa cukura diabēts. Tieši liekais svars un mazkustīgs dzīvesveids ir būtiskākie faktori, kas veicina 2. tipa cukura diabēta sākšanos. Jo agrākā vecumā sākas liekā svara problēmas, jo agrāk var sākties slimība.

2. tipa cukura diabēts parasti sākas nemanāmi. Nedaudz paaugstinātu cukura līmeni cilvēks parasti nejūt, ja tas netiek izmērīts, vairākus gadus cilvēks var dzīvot ar mēreni paaugstinātu cukura līmeni, kas lēni, tomēr bojā cilvēka organismu un var izraisīt nopietnas komplikācijas. Paaugstināts cukura līmenis veicina aterosklerozi jeb asinsvadu aizkaļķošanos, un vēl kombinācijā ar paaugstinātu holesterīnu draud tādas nopietnas slimības kā miokarda infarkts, insults, kāju artēriju nosprostošanās, kas var novest pie gangrēnas. Paaugstināts cukura līmenis veicina arī sīko asinsvadu nosprostošanos acīs, nierēs, rezultātā pasliktinās redze un var attīstīties nieru mazspēja.

Kontrolē cukura līmeni

Visiem cilvēkiem pēc 45 gadu vecuma nepieciešams vismaz reizi gadā tukšā dūšā noteikt cukura līmeni asinīs. Ja cilvēkam ir 2. tipa cukura diabēta riska faktori, piemēram, 2. tipa cukura diabēts tuviem radiniekiem, liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, tad regulāri arī vismaz reizi gadā neatkarīgi no vecuma vajadzētu noteikt glikozes līmeni tukšā dūšā un pārdomāt – ko es varu darīt, lai mans dzīvesveids būtu veselīgāks. Glikozes līmenim tukšā dūšā jābūt zemākam par 6 mmol/L. Ja glikozes līmenis tukšā dūšā atkārtoti ir augstāks par 7 mmol/L, tad, visticamāk, cilvēkam ir cukura diabēts un nekavējoties jādodas pie ārsta. Nekavējoties jādodas pie ārsta arī tad, ja ir kāda no cukura diabēta raksturīgām pazīmēm – slāpes, bieža urinācija, ādas strutainas infekcijas, nedzīstošas brūces.

 

Maini ēšanas ieradumus

Kā aizbēgt no 2. tipa cukura diabēta, kā dzīvot ilgāk un veselīgāk, pat ja ir nelabvēlīga iedzimtība?

Maini ēšanas tradīcijas ģimenē, ja esi sātīgu ēdienu piekritēji ar apaļīgu cilvēku gēniem!

Ieklausies veselīga uztura ieteikumos! Uzturā iekļauj vairāk dārzeņu: kāpostus, burkānus, kāļus, bietes, pētersīļus, zaļo lapu salātus, papriku, tomātus, gurķus u.c. Šiem produktiem droši vari atvēlēt pusi no kopējās uztura porcijas. Atceries, ka augļi var būt vitamīniem bagāti, bet visi augļi satur dabisko cukuru – fruktozi, kas ir būtisks enerģijas un kaloriju avots un paaugstina cukura līmeni asinīs. Augļi ir iekļaujami ēdienkartē, bet nelielās porcijās. Atlikušo pusi uztura porcijas vēlams sadalīt olbaltumu produktos, tā būs ceturtā daļa. Olbaltumvielu produkti ir, piemēram, olas, gaļa, zivis, biezpiens, siers. Jāatceras, ka šie produkti var saturēt arī daudz tauku, tāpēc izvēlies tos olbaltumvielu produktus, kuriem pēc iespējas zemāks tauku saturs. Atlikusī ceturtdaļa no uztura porcijas var būt ogļhidrātu produkti. Ātrie ogļhidrāti cukura līmeni asinīs ceļ ātri, tie ir, piemēram, saldie ēdieni, konfektes, smalkmaizītes, kūciņas, cepumi, saldie jogurti. Šos produktus nelielā daudzumā atvēli tikai svētku reizēm, tie nav vēlami ikdienas uzturā, jo satur daudz kaloriju, cukurus un var strauji paaugstināt cukura līmeni asinīs. Šajā uztura porcijā iekļauj lēnos ogļhidrātus. Lēnie ogļhidrāti kuņģa un zarnu traktā lēni pārvēršas par cukuru un tikai lēni un nedaudz paaugstina cukura līmeni asinīs, ja lietoti mērenā daudzumā. Lēno ogļhidrātu produkti ir, piemēram, maize, makaroni, kartupeļi, rīsi, griķi, auzas.

Kusties!

Otrs veselīga dzīvesveida svarīgs nosacījums ir fiziskās aktivitātes. Fiziskām aktivitātēm jābūt atbilstošām vecumam un spējām. Katram pašam jāizvēlas, ar kādām aktivitātēm nodarboties, bet ļoti svarīgi to darīt regulāri. Dari to, kas tiešām patīk, – nūjo, ej pastaigās, dejo, peldi, brauc ar riteni vai ej uz sporta zāli, galvenais, lai tas sagādā prieku, tad arī neapniks to darīt.

Ja cilvēks ar 2. tipa cukura diabētu neko no šiem veselīga dzīvesveida nosacījumiem necenšas ievērot, tad slimība ir daudz grūtāk ārstējama un nevienas brīnumzāles nevar panākt normālu glikozes līmeni asinīs.

Protams, tagad arī Latvijā ir pieejami arī jauni un efektīvi medikamenti 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai, tomēr slimība mēdz progresēt, un tad ārstēšanā nepieciešams arī insulīns. Insulīns ir ļoti efektīvs glikozes līmeņa pazeminātājs, bet arī ar insulīna terapiju joprojām ir jāievēro veselīga uztura pamatprincipi un vēlams pašam regulāri mērīt cukura līmeni asinīs ar glikometru.

Vari cukura līmeni izmērīt pirms fiziskas slodzes un pēc – tad varēsi saprast, cik efektīvi šīs aktivitātes cukura līmeni samazina. Mēri cukura līmeni tukšā dūšā, vēlamais rezultāts cukura diabēta slimniekam tukšā dūšā ir < 6 mmol/L, bet 2 stundas pēc ēšanas < 7,8 mmol/L. Ja cukura līmenis saglabājas augstāks, pārdomā savu ēdienkarti un konsultējies ar ārstu.

Regulāri apmeklē ārstu

2. tipa cukura diabēta pacientiem jāatceras, ka ir nepieciešamas regulāras veselības pārbaudes. Pašam pacientam vēlams sekot līdzi, lai vismaz reizi gadā būtu veikti šādi izmeklējumi: elektrokardiogramma, acu ārsta apskate, urīna analīze, asins bioķīmiskās analīzes, nosakot aknu, nieru un holesterīna rādītājus. 2. tipa cukura diabēta pacientam katru trešo mēnesi jāveic glikētā hemoglobīna analīze, kas parādīs vidējo cukura līmeni pēdējos 3 mēnešos. Tā mērķis ir < 7%. Regulāri jāmēra asinsspiediens. Ja ārsts ir nozīmējis medikamentus asinsspiediena samazināšanai, tad tie jālieto regulāri – katru dienu.

Es tomēr ceru, ka dzīvesveidu var mainīt, un to ir vērts darīt, lai saglabātu veselību!

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada aprīļa numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!