Tatjana Ļiņova: Sejas tūska

Tas, ko pacienti sauc par “sejas tūsku” (autores piezīme - medicīnā izmantojamie sinonīmi ir edēma, limfostāze vai mūsdienu kosmetoloģijā iedalītais “deformējošais, jeb tūskainais morfotips”, kas ir bieži sastopamais klīniskais sejas novecošanās scenārijs, īpaši Ziemeļos dzīvojošām sievietēm) ir samērā bieža sūdzība dermatologa kabinetā. Tūskas iemesli var būt dažādi, – sākot ar banālu mazkustību un, beidzot ar hormonāla rakstura izmaiņām perimenopauzes vecuma sievietēm. Turklāt tūskas var būt arī fizioloģiskas, – piemēram, apakšstilbu tūska rodas, ilgstoši atrodoties vienā pozīcijā (braucot vai lidojot). Zināma arī pirms mēnešreižu nosliece uz tūskām. Tādēļ rūpīga anamnēzes ievākšana par dzīvesstilu, aktivitātēm, diētu, lietotajiem medikamentiem un objektīva pacienta izmeklēšana ir veiksmīga individualizētas prettūskas terapijas protokola pamatā.

Kādi ir tie biežākie tūskas cēloņi?

Tūska – patoloģiska šķidruma uzkrāšanās starpšūnu telpā. Ķermenī pastāv līdzsvars starp ūdeni un olbaltumvielām. Zemmolekulāri savienojumi nonāk asinsritē caur venozo kapilāru cilpām, lielmolekulāri savienojumi kā proteīni (olbaltumvielas) uzsūcas caur limfātiskajiem kapilāriem. Tūsku rašanās galvenais mehānisms ir paaugstināts spiediens venozajos kapilāros, paaugstinātā venozo kapilāru caurlaidība, samazināta limfodrenāža (dabiskus “šķēršļus” normālai limfodrenāžai rada banāla mazkustība, un arī anatomiskas izmaiņas sejas struktūrām novecojot).

Jebkurā gadījumā, ne visas tūskas ir vienādas, ir daudz to rašanās cēloņu un pirms jebkuras drenāžas terapijas uzsākšanas, nepieciešams šo tūsku iemeslu identificēt.

Šoreiz aplūkošu biežāk sastopamos sejas tūskas iemeslus, kas slikti padosies terapijai mājas apstākļos un ir jāmeklē ārsta palīdzība: 

a) nepietiekama uzturvielu uzņemšana un/vai disbalanss (pievērsīšos bezproteīna jeb olbaltumvielu deficīta tūsku piemēriem);

b) iekšķīgas slimības (nereti to sākuma stadijas, aplūkošu hormonālās izmaiņas  (vairogdziedzera pazeminātas funkcijas tūsku jeb miksedēmu)).

Bezproteīna tūskas. Tūskas nav atkarīgas no ķermeņa pozīcijas un tūskainība rodas sejā, vispirms acu zonā (periorbitāla tūska). Tūskas ir mīkstas, ūdeņainas. Tā iemesls ir kopējā olbaltuma un/vai to frakciju attiecību izmaiņas/mazināšanās asins plazmā. Jāpiebilst, ka proteīns asinīs līdzīgi sūklim aiztur ūdeni asinsvados, bet, ja olbaltumvielu daudzums asins plazmā mazinās, šķidrums osmotiskā spiediena rezultātā nonāk starpšūnu telpā un rodas tūska.

Proteīna mazināšanās iemesli ir dažādi:

 -  pastiprināts olbaltumvielu frakcijas zudums, piemēram, albumīns izskalojas caur nierēm jeb konstatē proteinūriju (piemēram, ja ir nefrotiskais sindroma, kas var rasties agrīnās cukura diabēta stadijās);

- ja ir olbaltumvielu frakciju sintēzes traucējumi (aknu darbības traucējumi – vīrushepatīti (tūska nereti ir vienīgais simptoms), toksisku vielu lietošana);

- samazināta olbaltumvielu uzņemšana jeb bada tūskas arī ir bezproteīna tūskas. Bada tūsku patfizioloģiskais process ir daudz sarežģītāks, jo tiek izmainīts arī elektrolītu balanss, kas pastiprināti izmaina asinsvadu sieniņas caurlaidību.

Kopējā proteīna līmenis asins plazmā ir indikators bezproteīna tūskai, kas var izskaidrot galvenokārt periorbitālās zonas tūsku (acu zona anatomisko, ādas un zemādas struktūru novecošanās  īpatnību dēļ ir vairāk pakļauta limfas atteces traucējumiem un nereti sūdzības par periorbitālās zonas tūskām rodas tieši kā agrīns olbaltumvielu deficīta simptoms). Der atcerēties, ka ferritīns arī ir olbaltumviela, ja ferritīns sievietēm reproduktīvā vecumā ir pazemināts zem 30 ng/dL (kas ir slēpts dzelzs rezervju deficīts) - tas nereti arī ir periorbitālās tūskas iemesls.

 

Hormonālā tūska jeb vairogdziedzera hipofunkcijas izraisīta tūska, jeb miksedēma – raksturīga proteīna frakcijas - albumīna pārejai audos. Miksedēma vispirms izpaužas periorbitāli. Klīniska pazīme, - ja tūskai uzspiež ar pirkstu, bedrīte praktiski nepaliek. Neizprotams vispārējs nogurums, palielināts ķermeņa svars, miegainība, izteikts ādas sausums – tās pacientam ar sūdzībām par tūskām ir papildus indikācija pievērsties hormonālā profila izpētei.

Kā mājas apstākļos var novērst tūsku?

Jebkuras lokālas tūsku profilakses pamatā ir regulāri nemedikamentozi tūsku mazinošie pasākumi. Profilaktiskie pasākumi ietver limfodrenāžu, regulāru fizisko aktivitāti jeb kustības (ķermeņa muskulatūras darbība mehāniski veicina limfas atteci no audiem), būtiska ir arī ķermeņa svara kontrole, sabalansēta uztura paradumu ievērošana (bezproteīna tūsku profilakse, kā arī samazināta ātro ogļhidrātu (rafinētā cukura, balto miltu un saldo gāzēto dzērienu)) uzņemšana, toksisko vielu lietošana (alkohols, nevajadzīgu medikamentu, piemēram, nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu patēriņš un tamlīdzīgi.). Var izmantot limfodrenāžas masāžas tehnikas, kas mūsdienās pieejamas vairumā.

Sejas pašmasāža

Attēls. Sejas pašmasāžas virzieni.

Foto avots: http://beautyecology.com

Kādas skaistumkopšanas procedūras var palīdzēt likvidēt sejas tūsku?

Protams, mūsdienu estētisko klīniku un skaistumkopšanas salonu arsenālā ir dažādas ierīces un aktīvās vielas sejas limfas atteces uzlabošanai, kas ir ļoti efektīvas, ja vien šīs procedūras izmanto atbilstoši indikācijām, ko nosaka speciālists. Jāatceras, ka nav viena universāla risinājuma visām tūskām. Tas, kas der paziņai, ne vienmēr derēs arī jums. Mēs novecojam atbilstoši dažādiem scenārijiem, mums katram ir savs ādas kairinājuma slieksnis, turklāt tagad ir skaidrs, ka tūskas arī mēdz būt dažādas,  balstoties uz pašreizējo ādas un vispārējo veselības stāvokli. Nereti tūska ir pirmais un vienīgais simptoms kādai saslimšanai un/vai deficītstāvoklim. Tādēļ pirms uzsākt pašārstēšanās ceļu un mesties skaistumkopšanas salonu piedāvājumos, iesaku vērsties pie ārsta faktiskā veselības stāvokļa diagnostikai, un nepieciešamo terapiju noteikt, balstoties uz izmeklējumu rezultātiem.

Ir iegādājami acu pači - vai tie var palīdzēt? Kā ar sejas maskām?

Hidrokoloīdu acu plāksnītes nudien ir ļoti pieprasītas, jo tām piemīt okluzīva (autores piezīme: okluzīvs ir mitrinoši līdzekļi, kas veido aizsargkārtu uz ādas virsmas un rada barjeru kā plēvi, mitrinot ādu un veicinot aktīvo vielu uzsūkšanos) darbība, līdz ar to šo acu plāksnīšu un masku tūlītēja iedarbība ir efektīvāka nekā parastajam acu un/vai sejas krēmam. Tomēr jāatceras, ka sejas āda, īpaši acu zona, ir arī ļoti jūtīga, tādēļ pirms mēģināt acu pačus, labāk tos sākotnēji aplicēt kādā neitrālākā ādas zonā, lai mazinātu nevēlamu acu kairinājuma risku. Acu pačiem, īpaši prettūskas efekta sasniegšanai, ir pievienoti kairinātāji, kas aktivē limfas atteci (piemēram kofeīns, antioksidanti kā C, A vitamīns un tamlīdzīgi – visiem šiem līdzekļiem ir izteikti kairinoša darbība).

Vēsā zīda acu maska

Vēsā zīda acu maska ne tikai uzlabo miega kvalitāti, bet palīdz mazināt tūskas no rītiem.

Foto avots: https://www.pexels.com/

Kādos gadījumos skaistumkopšanas procedūras nepalīdzēs?

Pacientiem, kuriem ir nosliece uz sejas postozitāti jeb tūsku (vai tik izplatīto deformējošo sejas morfotipu) tikai klasiskās sejas skaistumkopšanas salona procedūras visbiežāk nesniegs vēlamo un, galvenais, ilgnoturīgu rezultātu. Gandrīz visos tūskas gadījumos nepieciešama kompleksa pieeja, jo tūskas problēmai faktiski nekad nav viena izolēta iemesla (autores piezīme: lielākoties ir visu biežāk sastopamo tūskas iemeslu kombinācija - anatomiskās izmaiņas novecojot, audu stāvokļa izmaiņas hroniskas tūskas gadījumā, diētas kļūdas, hormonālās izmaiņas un mazkustība). Turklāt nereti iemesls var būt arī kāda nepanesība vai alerģija. Un to diemžēl nevar identificēt ne speciālists bez ārsta izglītības, ne bez pieredzes šajā jomā. Tādēļ kompleksi risinājumi ietver dzīvesveida korekciju (miega/aktivitātes režīma balansu) un kustību ieviešanu savā ikdienā, kā arī ārsta speciālista konsultāciju, regulāru veselības stāvokļa pārbaudi un personalizētu terapiju. 

Dzirdēts (iespējams, aplams) apgalvojums, ka pārlieka ūdens dzeršana veicina tūskas veidošanos….

Diemžēl “tūskainajam” pacientam jebkura atkāpe no sabalansēta uztura un aktīva dzīvesveida paradumiem nozīmēs tūskas pastiprināšanos. Sniegšu pāris vienkārši īstenojamus padomus, lai no rītiem būtu mazāka iespējamība pamosties ar tūsku sejā:

  • neēst trīs stundas pirms naktsmiera; dienas laikā parūpējaties par sabalansētu uzturu un galvenokārt olbaltumvielu uzņemšanu;
  • dodaties 30 minūšu garā pastaigā pirms naktsmiera – tas uzlabos miega kvalitāti, turklāt muskuļu kustības veicina limfas atteci;
  • pirms nakts nelietojat uzturā lielu daudzumu šķidruma, pirms miega nelietojat alkoholu;
  • tūskām nepatīk vēsums – miegs vēsās, labi izvēdinātās telpās, turklāt, ja ir problēmas ar acu zonu pietūkumu pamostoties, tad palīdz vēsa zīda maska naktsmiera laikā;
  • rītu sākt ar izkustēšanos – atceraties, ka lielie skeleta muskuļi veicina limfas atteci. Var veikt sejas pasmasāžu un izmantot hidrokoloīdu acu pačus. Īpaši drosmīgie var pielietot kontrasta dušu.

Pēc sauļošanās reizēm ir sejas tūska - kāpēc?

Tūska ir viena no iekaisuma procesa komponentēm. Tūska pēc sauļošanās ir saules apdeguma radītā iekaisuma rezultāts. Tādēļ, lai nerastos tūska un saules radītais ādas bojājums, noteikti iesaku atbilstošus saules aizsardzības pasākumus, kas  sejai galvenokārt ir saules aizsardzības krēma lietošana ar SPF+30 un plaša spektra saules ultravioleto filtru blokiem UVA un UVB. Taču nekad nevar izslēgt alerģisku komponenti. Ja no saules ir radusies neskaidra tūska, ieteiktu vērsties pie ārsta, lai šai problēmai meklētu iemeslu.

Izmantotā literatūra:

  • Harms BA, Pahl AC, Radosevich DG, Starling JR. The effects of hypoproteinemia and volume expansion on lung and soft tissue transvascular fluid filtration. Surgery. 1989 May;105(5):605-14. PMID: 2705097.
  • Teplyuk, N.P., Lebedeva, S.V. Noninvasive Methods for Studying Skin with Different Morphotypes of Aging.Adv Gerontol12, 278–285 (2022). https://doi.org/10.1134/S2079057022030146
  • Swift A, Liew S, Weinkle S, Garcia JK, Silberberg MB. The Facial Aging Process From the "Inside Out". Aesthet Surg J. 2021 Sep 14;41(10):1107-1119. doi: 10.1093/asj/sjaa339. PMID: 33325497; PMCID: PMC8438644.
  • Sami MS, Soparkar CN, Patrinely JR, Tower RN. Eyelid edema. Semin Plast Surg. 2007 Feb;21(1):24-31. doi: 10.1055/s-2007-967744. PMID: 20567653; PMCID: PMC2884828.
  • Ahmadraji F, Shatalebi MA. Evaluation of the clinical efficacy and safety of an eye counter pad containing caffeine and vitamin K in emulsified Emu oil base. Adv Biomed Res. 2015 Jan 6;4:10. doi: 10.4103/2277-9175.148292. PMID: 25625116; PMCID: PMC4300604.

 

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada jūlija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!