Tabakas smēķēšana – vielas un procesa atkarība

Šī ir tēma, par kuru tiek lauzti šķēpi gan globālā, gan lokālā līmenī, tiek aktualizēta informācija gan plašsaziņas līdzekļos, gan profesionālu institūciju mājaslapās, tomēr cilvēki joprojām turpina smēķēt. Smēķēt ir kaitīgi, visi to zina, bet turpina dūmot. Paradokss.

Smēķēšana 

 

 

Uz cigaretes: “Es tevi nogalinu.” Uz šķiltavām: “Es palīdzēju.”

 

 

 

Pašapmāns

Galvenā smēķēšanas procesa definīcija – pašapmāns un ļaušanās apmānīšanai no tabakas industrijas puses. Pārējo slikto darbu padara nikotīns. Tālāk jau ir tikai sekas.

Lai arī šķiet, ka aplis nav pārraujams, tomēr tā nav, ja paskatāmies uz šo problēmu no sava redzes punkta, no savas dzīvotgribas – kvalitatīvā un kvantitatīvā nozīmē.

Visizplatītākais vecums, kad pamēģina smēķēt, ir pusaudža gadi. Tas ir laiks, kad mazais cilvēks vēlas pārtapt par lielu, un savu pašnoteikšanos iedomājas saistīt ar smēķēšanas uzsākšanu. Visbiežāk šis piemērs meklējams ģimenē. Tēvs vai māte smēķē, bērns, iespējams, ir ticis pakļauts pasīvajai smēķēšanai, un, pienākot brīdim, kad šāda iespēja parādās pašam, uzdrīkstas mēģināt.

Pamata iemesls, kāpēc cilvēki piesaistās jebkādai psihoaktīvai vielai vai procesam, ir iekšējie konflikti, trauksme, pašpārliecinātības trūkums vai vājums, ko vēl vairāk pastiprina nelabvēlīga iedzimtība – atkarības slimība vai līdzatkarība vecākiem, depresīvi stāvokļi u.c.

Pusaudža vēlme iesaistīties vienaudžu vidū, iekļauties, kopā pārkāpt robežas, uzdrīkstēties tiek pārprasta un saistīta ar cigareti – tabakas vai e-cigareti. Lai uzsāktu sarunu, nevajag pārdomātu ievadu, noteiktu tēlu, bet pietiek ar jautājumu: “Uguni? Cigareti?” Un puisis kļūst par bruņinieku, meitene par aprūpētu būtni. Šajā vecumā diez vai noderēs statistiskie pētījumi par vēža attīstības riskiem smēķētājiem, šajā vecumā nostrādā citi argumenti.

Nauda

Primārais un visātrāk novērtējamais ieguvums ir nauda. Cigaretes maksā no 1,50 eiro līdz 5,40 eiro. Tātad, ja tiek izsmēķētas 5–10 cig. dienā, tad vidēji dienas tēriņš ir 0,86–1,71 eiro, 6,02–11,97 eiro nedēļā, 25,80–51,30 eiro mēnesī un 309,60–615,60 eiro gadā. Šķiet, ka tāda summa varētu iepriecināt un ļaut doties kādā ceļojumā, vai rast iespēju nopirkt sev kādu jaunu lietu (viedtālruni, TV, datoru). Domāju, ka katram būtu ideja, kur un kā šādu summu iztērēt veselīgā un noderīgā veidā. Ir idejas?

E-cigaretes starta komplekti maksā no 23 līdz 70 eiro, ar turpmāko papildinājumu nedēļā ap 15 EUR un vairāk. Mēnesī tas jau būtu vismaz ap 60 eiro, gadā 720 eiro. E-cigarešu ražošana ir tabakas industrijas nozare. Tā ir aktīvo atkarību saglabājoša, psihisko un fizisko veselību bojājoša, nedroša un dārga rotaļlieta. Tagad tās sprāgst biežāk un biežāk. Lasām un dzirdam to tabloīdos.

Nekvalitatīvs produkts

Nākamais arguments, kāpēc aplami būtu domāt par cigareti kā stila ikonu, ir tās kvalitāte. Cena neatbilst kvalitātei. Tur taču iekšā ir ļoti nekvalitatīvas lietas, materiāli, kas papildināti ar visādiem uzlabotājiem un ķīmiskām vielām. Kā es varu sev to nodarīt? Un vēl par paša naudu?

Smarža un krāsa

Nākamais ieguvums, kas būtu, nesākot smēķēt vai to pārtraucot to, ir smarža. Tā ir cilvēka viena no piecām maņām, kura var ļaut apjaust apkārtējo pasauli niansēs. Šī ir ļoti spēcīga un zemapziņu ietekmējoša maņa, tad kāpēc zaudēt dabas dotu un vērtīgu lietu? Smēķējot tiek traucēta ne tikai smarža, ko jūti, bet arī tas, kā od pats. Smēķējot cigareti, nepatīkamais aromāts un dūmi ieskauj pirkstus, rokas, seju, matus, apģērbu un vidi, kur atrodies. Cigaretes izdedži nosēžas uz virsmām, mainot ne tikai lietu smaržu, bet arī krāsu. Līdzcilvēki-nesmēķētāji pagaidām ir kautrīgi un ne pārāk bieži atklāj nepatiku pret smēķētāja izelpoto gaisu un drēbju aromātu, tomēr normatīvie akti ļauj vērties pret smēķētāju, kura dūmi “pārkāpj manu nesmēķētāja teritoriju”. Ir nepatīkami iedomāties, piemēram, urīna smaku līdzcilvēkam stāvot blakus tramvajā, guļot blakus dīvānā vai saņemot apsveikumu svētkos. Maņa pasaka – tas nav patīkami, tas nav forši. Kāda atšķirība?

Ādas, nagu un zobu krāsas izmaiņas saistāmas ar cigarešu izdedžu ārēju un iekšēju iedarbību. Cik bieži sievietes un vīrieši cenšas ar dažādām skaistuma kopšanas procedūrām apturēt laiku, uzlabot savu izskatu. Smēķēšana šos centienus ļoti bremzē un pat veicina novecošanas procesu. Gan skābekļa aprite organismā, gan cigarešu dūmu sastāvs nelabvēlīgi ietekmē skaistumu.

Kā varētu būt, kura no vielām palīdz kļūt veselākiem, skaistākiem un gudrākiem?

Tabakas dūmu sastāvā esošās vielas 

Smēķēšana ir elpošana ugunskurā. To iedomājoties, liekas, kā tas var patikt, bet te ir jāņem vērā vēl pāris nopietnu lietu – psihoaktīvā viela nikotīns un pats smēķēšanas process, uz kuriem balstās arī e-cigaretes popularitāte. Tas ir maskēts mārketinga triks, radot šķietamu iespaidu, ka tas ļauj mazināt vai atmest smēķēšanu. Tas varbūt mazina kaitējuma lielumu un apjomu, bet tā nav ārstēšanās.

No sākuma līdz atkarībai

Smēķēšanas atkarības ceļš

Nesmēķēšana → eksperimentāla lietošana → kaitējoši pārmērīga lietošana → atkarība → nāve

 

Nikotīns ir psihoaktīva viela, kura ātri var izraisīt pierašanu un atkarību. Tā lietošana izraisa tādus efektus kā paātrinātu sirdsdarbību, paaugstinātu asinsspiedienu, pazeminātu apetīti. Vērojams svara zudums, kas ir biežs iemesls atrunai nepārtraukt smēķēt, bet, ja atmešanu plāno ārstnieciski un pārdomāti, no šī nevēlamā efekta var arī izvairīties.

Papildus nikotīna ietekmei uz organisma fizioloģiju nikotīns mazās devās iedarbojas kā centrālās nervu sistēmas stimulants, bet lielās devās tam ir relaksējoša un pat pretsāpju iedarbība. Šie procesi veicina cilvēka psihiskās un tad arī fiziskās atkarības attīstību.

Kaitējoši pārmērīga smēķēšana

  • ja vairs nav vajadzīgas pamudinošas situācijas – smēķē uzreiz, kad izjūt tieksmi;
  • eiforijas vietā izjūt psihofizisku komforta stāvokli – pašsajūta labāka, kad ir iespēja uzsmēķēt, nevis nesmēķējot;
  • izzūd negatīva attieksme pret tabakas smaku un negatīvas reakcijas uz tabakas dūmiem, spēj pat izsmēķēt vairākas cigaretes pēc kārtas;
  • cilvēks var spontāni nesmēķēt dažas dienas un pat dažas nedēļas. Nesmēķējot ilgu laiku, neparādās nekādas nepatīkamas sajūtas vai pārdzīvojumi;
  • subjektīvi smēķētājs izjūt smēķēšanas sekas – cīnās ar vēlmi uzsmēķēt (motīvu cīņa), apzinās, ka paliek atkarīgs un kaitē veselībai

Iepriekš aprakstītās pazīmes ļauj secināt, ka atmest smēķēšanu var izdoties bez ļoti lieliem sarežģījumiem un nepatīkamas simptomātikas. Atturību stimulē un nostiprina pārliecība par savu lēmumu un tā nepieciešamību, tad pat fizioloģiskie procesi pakārtojas cilvēka gribai.

Atkarība

Atkarība ir primāra, hroniska un progresējoša slimība, kas grauj ne tikai cilvēka fizisko un psihisko veselību, bet arī personību kopumā, ietekmē viņa sociālo statusu un palielina mirstības risku. Tā var veidoties jebkuram cilvēkam neatkarīgi no vecuma, dzimuma, izglītības, profesijas un mantiskā stāvokļa. Atkarība rada apkārtējo cilvēku līdzatkarību – ģimenē, darbavietā, jebkurā sociālajā vidē.

Atkarības sastāvdaļas:

– vielas atkarība – nikotīns (spēcīgs, salīdzināms ar heroīnu un kokaīnu);

procesa atkarība – rituāls, autointoksikācija, līdzīgi kā azartspēlēm, datorspēlēm.

– psihiskās atkarības komponents:

  • obsesīva (uzmācīga) tieksme;
  • psihiskais komforts lietojot;

– fiziskās atkarības komponente:

  • kompulsīva (nekontrolējama un spaidu) tieksme;
  • fiziskais komforts lietojot;

– abstinence jeb atcelšanas stāvoklis (paģiras).

Atkarība ir hroniska slimība, tā ir neizārstējama, bet ārstējama. Mērķtiecīgi rīkojoties, pielietojot terapiju, var sasniegt stabilu atturību.

Lai motivētu rīkoties, jāpārzina smēķēšanas riski.

Riski

Nikotīna jeb tabakas smēķēšanas atkarība ir otrais galvenais nāves cēlonis pasaulē. Smēķēšana salīdzinājumā ar nesmēķētājiem paaugstina riskus saslimt ar:

  • koronāro sirds slimību 2–4 reizes;
  • insultu vai infarktu 2–4 reizes;
  • plaušu audzēju vīriešiem 25 reizes;
  • plaušu audzēju sievietēm 25,7 reizes.

Smēķēšana izraisa HOPS – hronisku obstruktīvu plaušu slimību –, kas ietver arī plaušu emfizēmu un hronisku bronhītu. Smēķēšana var kavēt grūtniecības iestāšanos un var ietekmēt mazuļa veselību pirms un pēc dzemdībām.

Sieviešu smēķēšana palielina tādus riskus:

  • priekšlaicīgas dzemdības;
  • nedzīvi dzimis bērns (bērna nāve pirms dzimšanas);
  • zems dzimšanas svars;
  • zīdaiņa pēkšņās nāves sindroms (pazīstams arī kā sids);
  • ārpusdzemdes grūtniecība;
  •  deguna-mutes šķeltnes zīdaiņiem.

Nikotīns uz nedzimušu bērnu iedarbojas caur placentu un var tikt nodots ar mātes pienu. Par ķīmisko vielu toksiskumu varu tikai atkārtoti atgādināt. Viss ir nopietni, kas attiecināms uz nedzimušiem bērniem, zīdaiņiem un to attīstību un veselību.

Zīdaiņu pēkšņas nāves sindromu var izraisīt arī pasīvā smēķēšana, ja grūtniece pati nesmēķē, bet smēķē viņas līdzcilvēki, un pēc bērna piedzimšanas arī viņš pats ir pakļauts tabakas dūmiem. E-cigarešu dūmu vai tvaiku nekaitīgums apkārtējiem līdz galam vēl nav pierādīts, tomēr ir konstatēti alerģiski gadījumi, un ar nikotīnu iedarboties uz nepilngadīgu personu ir pretlikumīgi. Tabakas un e-cigarešu apriti normatīviem akti regulē vienādi un uz abiem attiecas vienādi aizliegumi un brīdinājumi.

Ir uzskatāmi materiāli, kas ilustrē smēķēšanas radīto postu.

Smēķēšanas riski

 

Ieguvumu apkopojums, atmetot smēķēšanu

Tūlīt

Ekonomiskais ieguvums

Pēc 8 h

Normalizējas O2 saturs asinīs

Pēc 48 h

Pastiprinās spēja sajust garšu un smaržu

Pēc nedēļas

Uzlabojas sejas krāsa, pazūd ādas, matu un izelpas nepatīkamā smaka

Pēc mēneša

Ir vieglāk elpot, pazūd nogurums, galvassāpes, zūd rīta klepus

Pēc pusgada

Samazinās pulsa frekvence, uzlabojas fiziskā forma

Pēc gada

Saslimšanas risks ar sirds vainagartēriju slimību samazinās uz pusi

Pēc diviem līdz pieciem gadiem

Strauji samazinās iespējamība nomirt no plaušu vēža, salīdzinot ar tiem, kas izsmēķē paciņu cigarešu dienā

Pēc desmit

Risks mirt ar plaušu vēzi samazinās uz pusi

Ārstēšana

  • Pieņemiet lēmumu par smēķēšanas atmešanu, izvēlieties kādu parastu, ar citiem svētkiem nesaistītu dienu, un iespēju robežās informējiet visus piederīgos par to. Var vienoties kolektīvā, draugu vidū un ģimenē, ka atmešanu vienlaikus veic vairāki cilvēki. Tas motivē un disciplinē.
  • Sāciet nodarboties ar sportu, esiet svaigā gaisā un rodiet sev jaunu hobiju, kas celtu pašvērtību, mazinātu stresu un trauksmi.
  • Vērsieties pēc palīdzības pie speciālista (ārsta, psihologa), tiklīdz rodas neskaidrības par organismā notiekošajiem procesiem un parādās nepārvarama tieksme atsākt smēķēt. Viens no palīdzības veidiem varētu būt konsultatīvais tālrunis 67037333.
  • Vērsieties pie narkologa jeb atkarību speciālista, lai sastādītu ārstēšanas plānu. Ārstēšanā tiek izmantota psihoterapija, kura motivē jaunam sākumam, pārmaiņu pieņemšanai un recidīvu novēršanai. Papildus var izmantot nikotīnu aizvietojošus līdzekļus, antidepresantus un tieksmi mazinošus līdzekļus. Nikotīnu aizvietojošie līdzekļi ir košļājamās gumijas un plāksteri. Antidepresanti darbojas, lai mazinātu tieksmi un pavadošo depresīvo simptomātiku.
  • Var lasīt pašpalīdzības literatūru, piemēram, Allena Karra grāmatu Kā atmest smēķēšanu? Lasāmviela iedrošina, ļauj uz lietām paskatīties citādi, no cita skatupunkta.
  • Aplikācijas un lietotnes internetā, piemēram, Quit Tracker: Stop Smoking vai Atmet smēķēšanu: Quit Budd! Vai jebkura cita. Tas ļauj sekot nesmēķēšanas laikam, ietaupītiem līdzekļiem un sasniegtiem mērķiem veselības stāvokļa uzlabošanā.

Galvenais ir apzināties, kāpēc man vajadzīgas šīs pārmaiņas – pārtraukt smēķēt. Tad mērķis tiks sasniegts ātrāk un nesāpīgāk. Atmest izdodas tad, kad patiesi notici sev un esi līdz galam motivēts pārmaiņām. Mainies, un viss mainīsies!

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada maija numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!