Smēķēšana un sirds

Nesen skaistā vasaras rītā slimnīcas teritorijā sastapu savu paziņu – 58 gadus vecu vīrieti, kaislīgu cigarešu smēķētāju. Sarunas laikā ievēroju viņa vairākkārtīgo atklepošanos – tā saukto smēķētāja rīta klepu. Nenovēršami saruna ievirzījās par veselību un, protams, arī par smēķēšanu kā veselībai kaitīgu nodarbi. Sarunas laikā mans paziņa piekrita faktiem, ka smēķēšana ir kaitīga plaušām, arī par vēža iespējamo saistību ar smēķēšanu mums domstarpību it kā nebija, bet, kad aizgājām līdz sirds un asinsvadu lietām, – viņš nekādi negribēja piekrist un arī saprast, kāda tad īsti ir smēķēšanas ietekme uz sirdi un asinsvadiem. Vēl vairāk – mans paziņa izteica izbrīnu ar vārdiem “kā tas var būt?” un vai viņa vecumā ir kāda jēga atmest smēķēšanu, lai uzlabotu sirds veselības stāvokli. Tad mēs apsēdāmies slimnīcā uz soliņa un, lūk, ko apspriedām:

Sākām ar to, kādi tad ir smēķēšanas atmešanas ieguvumi un vai ir vai nav jēga atmest arī 58 gadu vecumā. Protams, man palīdzēja fakti, kas ir iegūti pētniecības ceļā, – t.i., es izmantoju uz pierādījumiem balstītas medicīnas principus.

Smēķēšanas atmešanas ātrie un tālākie efekti:
 

Ātrie

  • Pēc 8 stundām normalizēsies skābekļa saturs asinīs.
  • Pēc 2 diennaktīm pastiprināsies spēja sajust garšu un smaržu.
  • Pēc nedēļas uzlabosies sejas krāsa, pazudīs ādas, matu, izelpas nepatīkamā smarža jeb, vienkāršāk, – tu nesmirdēsi vairs tik ļoti.
  • Pēc mēneša kļūs vieglāk elpot, pazudīs nogurums, galvassāpes, it sevišķi no rītiem, būtiski samazināsies rīta klepus.
  • Pēc pusgada pulsa frekvence samazināsies, uzlabosies sportiskie panākumi – cilvēks varēs ātrāk skriet, peldēt, sajutīs vēlmi pēc fiziskās slodzes.
  • ​Pazudīs vai būtiski samazināsies dzeltenie aplikumi uz zobiem.

Vēlīnie labumi

  • Pēc 1 gada atšķirībā no smēķētājiem sirds un asinsvadu slimību risks samazināsies uz pusi.
  • Smēķēšanas atmešana samazina asins sabiezēšanas risku. Sirds pārsūknē ķermenī vairāk asiņu (un tātad arī skābekli) ar mazāku piepūli. Cigaretes ar zemāku nikotīna saturu nav mazāk kaitīgas un sirds saslimšanas risku nesamazina.
  • Smēķēšanas atmešana samazina stenokardijas risku un ir īpaši nozīmīga cilvēkiem, kas pakļauti citiem riska faktoriem (augsts asinsspiediens, paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, liekais svars, diabēts).
  • Gada laikā kopš smēķēšanas atmešanas saslimšanas risks samazinās divas reizes un turpina samazināties, ilgākā laika periodā ievērojami tuvinoties nesmēķējoša cilvēka saslimšanas riskam.
  • Smēķēšanas atmešana pēc miokarda infarkta var uz pusi samazināt tā atkārtošanās risku.
  • Atmetot smēķēšanu, insulta risks ievērojami samazinās divu gadu laikā un pēc pieciem gadiem izlīdzinās ar nesmēķētāju riska līmeni.

Citi fakti smēķēšanas atmešanas motivācijai

Pastāvīga smēķēšana rada sirdsdarbības paātrināšanos, arteriālā asinsspiediena paaugstināšanos, palielinot hipertensijas risku, miokarda deģenerāciju, artēriju sieniņas bojājumu, kā arī var izraisīt stenokardijas lēkmes vai miokarda infarktu. Vairāk nekā 90% pacientu ar kāju artēriju slimībām ir smēķētāji. Ateroskleroze var sašaurināt kāju artērijas, radot sāpes staigājot. Pētījumi Eiropā rāda, ka galvenais kāju amputācijas cēlonis ir perifēro asinsvadu slimības, kam lielākais riska faktors ir smēķēšana.

Tātad smēķēšana ir sirds un asinsvadu slimību riska faktors. Teiktajam jāpievieno daudzkārt pierādītās un pamatotās patiesības par smēķēšanas kā riska faktora kombināciju ar citiem riska faktoriem, kura summē negatīvo ietekmi uz organismu. 

Cigarešu smēķēšanai ir daudzveidīga ietekme uz organismu, tostarp uz sirdi un asinsvadiem. Šo daudzveidīgo ietekmi, protams, nodrošina tabakas dūmu sastāvs, kurā var atrast aptuveni 4000 ķīmisko vielu, katra ir ar noteiktu iedarbi uz mūsu organismu.

Vairāk par ķīmiskajām vielām, kas iedarbojas uz cilvēka organismu smēķēšanas laikā, un pasīvo smēķēšanu lasiet žurnāla "ārsts.lv" oktobra numurā!