Skaistas un vēl skaistākas

Latvijā un arī pasaulē viena no pieprasītākajām plastiskajām operācijām ir krūšu palielināšana, taču bieži vien tiek veiktas arī citu veidu krūšu plastiskās operācijas. Pie plastikas ķirurga vēršas sievietes, kuras par labu plastiskajai operācijai izlēmušas asimetrisku krūšu vai iedzimta attīstības defekta dēļ, pēc gūtām traumām vai pēc onkoloģiskas operācijas, kuras laikā veikta krūts amputācija.

Krūšu palielināšanas pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta 60. gados ASV, kur izmantoja ar sālsūdeni pildītus implantus. Līdz 1996. gadam bija aizliegti silikona implanti un izmantoja tikai šos ūdens implantus, kas bija līdzīgi ar ūdeni piepildītam polietilēna maisiņam. Tie mēdza zaudēt tilpumu, taču, implantus regulāri uzpildot, bija iespējams panākt lielākas krūtis. Pēc pamatīgu pētījumu veikšanas četrdesmit gadu garumā tika pierādīts, ka silikona implanti netraucē grūtniecību un laktācijas procesu, neizraisa ne autoimūnās slimības, ne mastopātijas, ne onkoloģisko procesu veidošanos, ne alerģijas, proti, implants organismā ir neitrāls, un tagad pasaulē par zelta standartu krūts dziedzeru palielināšanā kļuvuši silikona implanti, kas ļoti precīzi atveido dabisko krūšu izskatu. Tie seko plūstošai krūšu līnijai, veidojot nepārtrauktu, vienmērīgu krūts dziedzera un krūškurvja pāreju. Salīdzinot ar agrāk plaši izmantotajiem gludo apvalku implantiem, teksturētajiem implantiem ir zinātniski aprēķināts pat ideālais materiāla poru diametrs, lai audi pēc iespējas veiksmīgāk ar to veidotu saķeri un neslīdētu. Apvalki ir veidoti no daudziem atsevišķiem slāņiem, tiem piemīt mehāniski un ķīmiski ļoti augsta izturība. Silikona implanti ir pildīti ar mīkstu, viendabīgas konsistences želejveida vielu – gelu. Piemēram, ja implants tiek bojāts, no tā nekas neiztek. Turklāt vadošās implantu ražotājfirmas pasaulē katrai pacientei pēc operācijas izsniedz implantu pasi, kas ir garantija, ka implanta deformācijas gadījumā būs iespēja to nomainīt pret citu. Tomēr joprojām dažādi ražotāji iesaka implantus pēc 15, 20 vai 25 gadiem nomainīt. Tas tāpēc, ka katru gadu medicīnas produkti tiek uzlaboti, ietverot jaunākos atklājumus un pētījumu rezultātus. Taču, ja pašsajūta ir laba, nav vajadzības pēc korekcijām vai cita izmēra, implanti nav jāmaina. Atsevišķos gadījumos diskomfortu un sāpes izraisa nevis pats implants, bet gan sabiezētais fibrozais apvalks jeb kapsulas kontraktūra, kas ir viena no operācijas vēlīnajām komplikācijām. Tad implants ir jāizņem vai jāmaina. Lai kontrolētu implanta stāvokli, sievietei regulāri – vismaz reizi gadā – rekomendē veikt krūts dziedzeru ultrasonogrāfijas pārbaudes.

Alternatīva metode silikona implantiem ir taukaudu injekcijas. Šī metode eksistē jau vairākus gadus. Un arvien uzlabotās liposakcijas tehnoloģijas nodrošina jaunas iespējas un labākus rezultātus. Vienas operācijas un vienas narkozes laikā tiek atsūktas tauku šūnas no problemātiskajām vietām, tās attīra no liekā šķidruma, un pēc tam injekciju veidā šis biomateriāls tiek ievadīts krūtīs, tās palielinot. Šīs metodes priekšrocības ir dabisks materiāls, mazāka izmēra griezieni un vienlaikus iespēja atbrīvoties no nevēlamajiem tauku polsterīšiem. Tomēr šai metodei ir savi trūkumi – ar taukaudiem palielinātām krūtīm ir grūtāk prognozējams rezultāts, jo jārēķinās, ka daļa taukaudu uzsūcas. Turklāt var veidoties sabiezējumi un mikrokalcināti, kas mamogrāfijā nereti diferencējas kā audzēji. Tāpēc, veicot šādu izmeklējumu, radiologs jābrīdina, ka ir veikta taukaudu pārstādīšana. Krūšu korekcija ar taukaudiem nebūs izvēles metode gadījumos, ja sieviete vēlas ļoti uzkrītoši palielināt krūtis. Ar to palīdzību iespējams krūtis palielināt aptuveni par vienu izmēru, bet ļoti bieži šo metodi lieto, lai aizpildītu kādus defektus: anomālijas, piemēram, bedrītes pēc onkoloģiskām operācijām, veicot formas korekciju pēc krūšu rekonstrukcijas ar implantiem, ja krūtīs nav taukaudu un implanti kļūst manāmi. Ievadot taukaudus, šīs pārejas var padarīt mazāk redzamas, krūtis iegūst daudz dabiskākas aprises un plūstošākus apveidus.

Savukārt implantu izmēra izvēli ierobežo sieviešu krūšu audu īpašības. Ādas elastības, esošo krūšu audu apjoma dēļ bieži vien nav iespējams palielināt krūtis par tik izmēriem, cik vēlas īpašniece. Jebkurā implanta pozīcijā ādas daudzumam un elastīgumam ir jābūt pietiekamam, lai novērstu jebkuru pārmērīgu spriegumu. Pārāk lieli implanti var radīt komplikācijas un sabojāt iecerēto efektu. Jārēķinās, ka, jo lielāks implants, jo lielāks ķirurģisko komplikāciju risks. Turklāt ideālā variantā krūtīm pēc palielināšanas jāizskatās dabiski skaistām, un pareizi izraudzīti implanti un to ievietošanas paņēmiens ļauj izvairīties no apkārtējo aizdomām, ka rezultāts iegūts ar ķirurga rokām.

Raksta turpinājumu par krūšu samazināšanas operācijām lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2016. gada decembra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!