Sievietes intīmkopšanas smalkumi Ak, laiki, ak, tikumi!

Laiks, kad vēsturiski svētdienas tika uzskatītas par pirtī iešanas un vienīgajām nesteidzīgas ķermeņa kopšanas dienām, ir sen jau kā pagājis. Mūsdienu aizņemtajā sievietes dzīves ritmā, kad vienlaikus, šķiet, ir atvērtas vairākas šķirtnes smadzenēs, justies komfortabli un svaigi kļūst par obligātu prasību straujajā skrējienā cauri dienas ritmam – darbs, kam seko sportiskas aktivitātes, vēlāk vēl tikšanās ar draugiem neformālā vidē, varbūt kāds spontāns izbrauciens pie dabas vai pelde saulrietā – cik pazīstams dienas raksturojums, jūs sakāt?!

Jau no pirmajām dzīves dienām sievietes intīmkopšanas kārtība un principi bijuši ārkārtīgi nozīmīgi sievietes labsajūtai un noderīgi nākotnes fertilajai veselībai. Vēsturiski higiēnas normu ievērošana ne tikai devusi iespēju izvairīties no slimībām un nodrošināt labu pašsajūtu, bet tai vienmēr bijusi būtiska loma pašpārliecinātas sievietes tēla veidošanā. Aplūkojot pamatnostādnes jebkura vecuma sievietes intīmkopšanā, jāuzsver šādi punkti:

•   pēc iespējas jāsamazina ārējo dzimumorgānu kontakts ar ārējā vidē esošu mikrofloru (piemēram, zarnu floras, maksts izdalījumu, urīna) klātbūtni;

•   pārāk pedantiska un aktīva higiēna ārējo dzimumorgānu un maksts apvidū nomāc dabisko ādas un gļotādas mikrofloru, dodot iespēju patogēniem mikroorganismiem jeb oportūnistiem;

•   dabiskās aizsargbarjeras saglabāšana un lokālās imunitātes uzturēšana – it sevišķi uzsverama intīmā apmatojuma pārāk agresīva kopšana, kas rada mikrotraumiņas, dažkārt pat ādas termiskus apdegumus, kuri var izvērsties par infekcijas vārtiem un diskomforta sākumu;

•   pareiza higiēnas līdzekļu izvēle – primāri jāizvēlas tīrs ūdens vai speciāli intīmai kopšanai paredzēts mazgāšanās līdzeklis ar atbilstošu pH vērtību;

•   nekaitēt savai reproduktīvajai veselībai – apzināties riskus, kas varētu to ietekmēt.

Būtiski pieminēt, ka sievietes intīmkopšanas sākumi meklējami jau ļoti agrīnā zīdaiņa un mazbērna vecumā, kas veido katras jaunas sievietes izpratni par intīmkopšanas īpatnībām dažādos dzīves periodos.

Mazbērna vecumā raksturīga hormonāla miera stadija, – ir zems estrogēnu līmenis, kā arī maksts epitēlijā nav atrodamas laktobaktērijas – maksts pH ir sārmains. Taču šī īpatnība padara maksts gļotādu ļoti jutīgu pret ārējiem kairinājumiem. Ziepes noteikti nebūtu izmantojamas biežāk nekā reizi nedēļā. Jābūt uzmanīgiem arī ar vannas putu izmantošanu, meitenīti vannojot, jo putas sausina jau tā ļoti jutīgo starpenes epitēliju, veicinot saaugumu veidošanos ar sekojošiem urīnceļu iekaisumiem mazbērna vecumā. Arī pareizam un adekvātam apģērba izmēram ir būtiska loma gan mazbērnu, gan arī pieaugušas sievietes starpenes ādas veselības nodrošināšanā – šauras, apspīlētas bikses var mehāniski traumēt starpenes ādu, veicināt svīšanu.

Pienākot pubertātes vecumam, meiteņu ikdienas higiēnas pasākumi iegūst vēl nozīmīgāku lomu – pieaugošais sievišķo dzimumhormonu līmenis veicina sviedru dziedzeru aktivizāciju, kā arī pastiprinās endocervikālo dziedzeru, endometrija un olvadu sekrēcija, nodrošinot bālganu gļotiņu izdalīšanos uz veļas, kas būtiski atšķiras no mazbērna vecuma.

Sākoties menarhei, jaunās sievietes kļūst pastiprināti jutīgas premenstruālajā periodā uz dažādiem eksogēniem infekcijas avotiem, jo asiņu klātbūtne maksts izdalījumos veido labvēlīgu vidi patogēnās floras aktivizēšanai. Tāpēc intīmās higiēnas pasākumu kopums būs aktuāls turpmākos aptuveni 40 gadus, kuru laikā menstruācija ar atsevišķiem pārtraukumiem kļūs par ikmēneša komponentu.

Īpaši izdalāmi periodi sievietes gadu ritumā, kad intīmajai kopšanai ir izšķiroša nozīme, būtu:

·         grūtniecības periods;

·         pēcdzemdību/krūts barošanas periods;

·         menopauzes laiks.

Par intīmkopšanu grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā kā arī menopauzes laikā, lasi žurnāla "ārsts.lv" augusta numurā! 

Ieva Erciņa, ginekoloģe, dzemdību speciāliste, reproduktoloģe, ultrasonogrāfijas speciāliste